Z Wągrowca do peletonu mistrzostw świata. Nasze wyśmienite kolarki

Arkadiusz Dembiński
Marta Gogolewska i Dominika Smyk. To dwie kolarki z Wągrowca, które w weekend stoczyły walkę we Włoszech o miano najlepszych na świecie.

W miniony weekend we Włoszech odbyły się kolejne mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym. Wśród zawodniczek biorących udział w walce o miano najlepszych znalazły się dwie wągrowczanki. Po raz kolejny w imprezie rangi międzynarodowej wystartowała Marta Gogolewska reprezentująca barwy grupy Merx. Zawodniczka, która na swoim koncie ma tytuły mistrzyni kraju czy wicemistrzyni świata, tym razem nie uplasowała się w czołówce. Poza doświadczoną wągrowiecką kolarką udział w mistrzostwach wzięła jej znacznie młodsza koleżanka, jeżdżąca w grupie Gogol MTB i Politechniki Poznańskiej - Dominika Smyk. Dla 22-letniej Dominiki był to debiut na mistrzostwach świata. - Sam udział w mistrzostwach to dla mnie wielki sukces. Chcę dalej się rozwijać. Aktualnie myślę już o walce w eliminacjach do kolejnych mistrzostw świata. Mam za sobą już pierwszy w nich start. Co jest dla mnie także bardzo istotne, w przyszłym roku mistrzostwa odbędą się w Polsce - wyjaśnia Dominika. Jak podkreśla start we Włoszech nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie ze strony uczelni, do której chodzi, a koszulkę z logo swej uczelni miała na trasie imprezy. - Poza mnie udział w imprezie wzięły także jeszcze dwie inne koleżanki, które także reprezentowały barwy politechniki - wyjaśnia. Kolarstwo szosowe jest dla Dominiki także nowością. - Więcej na szosówce zaczęłam jeździć dopiero gdy poszłam na studia. W ciągu tygodnia, w Poznaniu łatwiej było mi zrobić trening na szosie niż w terenie. Poza tym do jazdy szosowej namówiła mnie także koleżanka ze studiów, z którą wspólnie trenuję w stolicy Wielkopolski - wyjaśnia.

Choć Dominika ma dopiero 22 lata ściga się na rowerze już... kilkanaście lat.

- Pierwszy mój start miał miejsce w 2002 roku. Moja przygoda z rowerem zaczęła się za sprawą rodziców. To oni zaszczepili we mnie pasję do dwóch kółek. Gdy miałam 6 lat wspólnie wygraliśmy wyścig rodzinny w Wągrowcu - wspomina Dominika. W okresie gimnazjum rozpoczęły się poważniejsze treningi pod okiem Wojciecha Gogolewskiego. Zaczęły pojawiać się także pierwsze sukcesy. W 2010 roku Dominika sięgnęła po mistrzostwo Wielkopolski w XC młodziczek, w 2012 i 2013 roku wywalczyła mistrzostwo Wielkopolski młodziczek w maratonie kolarskim. Przed rokiem wraz koleżankami z politechniki sięgnęła natomiast po brązowy medal akademickich mistrzostw Polski XC. Indywidualnie uplasowała się wówczas na siedemnastym miejscu w kraju.

W ostatnich dniach wągrowieckie kolarki wzięły udział w wyścigu Sudety MTB Challange. Na dystansie clasik trzecie miejsce w kategorii wiekowej zajęła Marta Gogolewska.

Na dystansie mega - trzecia w kategorii była Dominika Smyk.

Na tym samym dystansie w kategorii k4 pierwsze miejsce zajęła Małgorzata Gogolewska. - Marta spędziła na rowerze około 24 godziny. Pokonała dystans jak od nas do Krakowa wjeżdżając na Mount Everest i Mont Blanc. Dominika na rowerze spędziła 19 godzin i 56 minut. Przejechała dystans jak od nas do Kołobrzegu, wjeżdżając na Mount Everest - wylicza Wojciech Gogolewski.