Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Gołańczy odzyska dawny blask. Rusza rewitalizacja XIV-wiecznej warowni

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Zamek w Gołańczy aktualnie oplotły rusztowania
Zamek w Gołańczy aktualnie oplotły rusztowania Sławomir Maciaszek/Moja Gołańcz - wczoraj, dziś i jutro
Ruszył remont zamku w Gołańczy. XIV wieczną warownią oplotły już rusztowania. Kiedy zakończą się rozpoczęte prace? Co będzie mieściło się w wieży?

Spis treści

Zamek w Gołańczy aktualnie opleciony jest rusztowaniami. XIV wieczna warownia ma odzyskać swój dawny blask. Ruszyła rewitalizacja obiektu.

Zamek w Gołanczy przejdzie remont

- 12 sierpnia 2021 roku Burmistrz-Mieczysław Durski przekazał teren budowy generalnemu wykonawcy robót firmie Restauro Sp. z o.o. z Torunia, która zrealizuje zadanie związane z rewitalizacją gołanieckiego zamku. Wartość kontraktu opiewa na kwotę 10 888 514,79 zł. - informowali przedstawiciele urzędu miejskiego w Gołańczy.

Na liście zaplanowanych prac znajdują się:

  • budowa nowych stropów
  • uzupełnienie i przebudowa elewacji
  • wykonanie stolarki okiennej i drzwiowej
  • dobudowa dwukondygnacyjnej przybudówki wejściowej (parter: przedsionek i dwie toalety,
  • piętro: pomieszczenie techniczne)
  • konserwacja i remont murów od wewnątrz oraz wykonanie schodów wewnętrznych i windy do wszystkich kondygnacji użytkowych,
  • wykonanie instalacji wewnętrznych: centralnego ogrzewania, wodociągowej, kanalizacji
  • sanitarnej i elektrycznej,
  • wykończenie oraz wyposażenie wnętrz

Jak poinformowała nas wiceburmistrz Gołańczy Urszula Wierzbicka obiekt gotowy ma być w 2023 roku. Budynek po zakończonych pracach ma służyć lokalnej społeczności.

- Jedna z sal stanie się przestrzenią wielofunkcyjną, która oprócz pełnienia funkcji konferencyjnej – z wykładami o zamku w trakcie spotkań - będzie także służyć lokalnej społeczności i władzom samorządowym, jako miejsce spotkań oraz organizacji imprez okolicznościowych. Muzeum prezentować będzie przede wszystkim historię średniowiecznego zamku. Elementem ekspozycji muzealnej będą zachowane XIV wieczne, gotyckie mury zamku - informowali przedstawiciele urzędu w Gołańczy

Zamek w Gołańczy to jeden z najcenniejszych zabytków ziemi wągrowieckiej

Historia zamku w Gołańczy sięga XIV wieku. Jak informował profesor UAM dr hab. Artur Różański obiekt został wziesiony przez wywodzącego się z rodu Pałuków. biskupa włocławskiego Macieja z Gołańczy w 3. ćwierci XIV wieku. Dalsze prace nad obiektem kontynuował bratanek biskupa sędzia kaliski Tomisław, noszący przydomek „Domabórz”. Jak podkreśla profesor Różański obiekt w Gołańczy nigdy nie pełnił żadnych funkcji państwowych. Nie mieszkał w nim żaden kasztelan. Przez cały czas był w rękach prywatnych początkowo rodu Pałuków, a następnie Smoguleckich.

- Gołaniecki zamek to z pewnością jeden z cenniejszych zabytków w powiecie wągrowieckim czy najcenniejszym to już kwestia niezwykle subiektywna, której rozstrzygnąć tu nie sposób. Ważnym jest jednak aby powiedzieć to wyraźnie, iż mamy do czynienia z budowlą oryginalną zachowaną do poziomu gzymsu najwyższej kondygnacji, a tym samym będącą najstarszym przetrwałym w takiej skali świeckim budynkiem na terenie Wielkopolski. O potędze fundatora jak i skali przedsięwzięcia niech świadczy fakt, iż gołaniecka wieża mieszkalna, w momencie wznoszenia mogła równać się z królewską wieżą w Kole, której budowę rozpoczął Kazimierz Wielki po 1365 roku – przyznaje profesor UAM dr hab. Artur Różański.

ZOBACZ TAKŻE

Zamek w Gołańczy - jak dojechać

Zamek mieści się pomiędzy ulicą Zamkową a Jeziorną. Dostać do niego można się ścieżkami prowadzącymi od obu wspomnianych ulic.

Zobacz także

Wągrowiec. Wągrowiecki Uniwersytet Trzeciego Wieku ma już 10...

Ułani zjechali do Gołańczy! Wrześniowe spotkanie przy bunkrze

Księży Kacerek w Wągrowcu bez drzew. Jak wygląda aktualnie teren?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto