Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapamiętano go jako sumiennego nauczyciela i rzemieślnika. Wspomnienie Zenona Kasperka

OPRAC.:
Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
nadesłane - archiwum prywatne JW
Sumienny i zaangażowany w pracę jako pedagog. Rzemieślnik, który wykształcił liczne grono uczniów w zawodzie. Taki był śp. Zenon Kasperek, który przez wiele lat związany był zawodowo z oświatą nie tylko w powiecie wągrowieckim. Wspominamy postać wieloletniego nauczyciela, kierownika placówek oświatowych w naszym regionie.

Dzieciństwo spędzone w Runowie

Zenon Kasperek przyszedł na świat 1 sierpnia 1939 roku w Pruścach. Był najstarszym synem Henryka i Marianny Kasperek (z d. Migas). Okres wojennej zawieruchy spędził w Pruścach. Od 1944 roku jego ojciec przebywał w okopach we Włocławku. Po powrocie w 1945 rodzice chłopca otrzymali poniemieckie gospodarstwo w Runowie.

Rok później, we wrześniu 1946 siedmioletni Zenon rozpoczął naukę w miejscowej szkole. Ukończył w niej cztery klasy i następnie zaczął edukację w szkole zbiorczej w Potulicach. W 1953 roku ukończył tam siódmą klasę i rozpoczął naukę w Państwowym Liceum Pedagogicznym w Wągrowcu. Pięć lat później, w 1958 roku zdał egzamin dojrzałości.

Zapamiętano go jako sumiennego nauczyciela i rzemieślnika. Wspomnienie Zenona Kasperka
nadesłane - archiwum prywatne JW

Zenon Kasperek związał się z oświatą i podjął pierwszą pracę w Pobiedziskach

Zdany egzamin maturalny otworzył przed Zenonem Kasperskiem furtkę do pracy zawodowej. Jego pierwszy miejscem pracy była szkoła podstawowa w Pobiedziskach. Pracował tam od 16 sierpnia 1958 roku do 5 listopada 1959 roku. Dzień później, 6 listopada rozpoczął zasadniczą służbę wojskową w Grudziądzu, gdzie awansował na stopień kaprala, a po jej ukończeniu został skierowany do pracy w Szkole Podstawowej nr 2 w Stęszewie. Trudna sytuacja rodzinna spowodowała, że od 1 lutego 1962 roku na własną prośbę został przeniesiony do pracy jako wychowawca Państwowym Domu Dziecka w Wągrowcu.

Z początkiem września 1963 roku przeniesiono go do pracy jako pełniącego obowiązki kierownika w szkole podstawowej w Rakowie, którą kierował przez prawie trzy lata, do 31 sierpnia 1966 roku. Od 1 września tego samego roku przejął obowiązki na tym samym stanowisku w szkole podstawowej w Pląskowie. Pracował tam do momentu likwidacji szkoły, czyli do 31 sierpnia 1973. Następnie Zenon Kasperek przyjął propozycję pracy jako nauczyciel techniki w Liceum Ogólnokształcącym w Wągrowcu. W wągrowieckim Ogólniaku pracował przez dwa lata.

Nowy etap w życiu Zenona Kasperka. Jako rzemieślnik nauczył fachu wielu uczniów

Reorganizacja oświaty i tworzenie zbiorczych szkół gminnych zaowocowało powoływaniem gminnych dyrektorów szkół. Pochodzący z Runowa, Zenon Kasperek rozpoczął pracę na stanowisku zastępcy Gminnego Dyrektora Szkół ds. Wychowawczych, a tę funkcję pełnił w latach 1975-1977. Na własną prośbę przebywał na bezpłatnym urlopie do zakończenia roku szkolnego 1980/1981.

1 września 1981 rozpoczął nowy rozdział w swoim życiu. Otworzył warsztat rzemieślniczy i zajął się nie tylko stolarstwem budowlanym i meblowym. Dwa lata później, 1 września 1983 roku rozpoczął szkolenie uczniów w zawodzie stolarskim. Prowadząc do emerytury swój zakład stolarski wyszkolił w tym zawodzie 40 osób.
Warto wspomnieć, że w 1962 roku poślubił nauczycielkę, Janinę Woźniak, a później małżonkom urodziła się córka Aleksandra. Zenon wraz z Janiną cieszyli się z narodzin wnuków Radosława i Agaty. Bardzo ucieszyły go również narodziny prawnuczek: Anielki i Celiny.

Jaki był Zenon Kasperek? Dał się poznać nie tylko jako sumienny nauczyciel

W swojej pracy nauczyciela śp. Zenon Kasperek dał się poznać jako sumienny pedagog, który osiągał bardzo dobre wyniki nauczania. Miał opinie bardzo dobrego organizatora, przełożonego, który z zaangażowaniem wykonywał swoje obowiązki na stanowiskach kierowniczych. Zapamiętano go jako osobę dbającą o dobrą atmosferę w szkole, która organizowała wycieczki szkolne, zajęcia sportowe, uroczystości okolicznościowe i patriotyczne. Rozwijał bazę lokalową kierowanych przez siebie szkół i dbał o odpowiednie zaopatrzenie w pomoce naukowe. Skutkowało to wysokimi ocenami jego pracy ze strony władz szkolnych. Ponadto był osobą zaangażowaną we współpracę z organizacjami społecznymi: Komitetem Rodzicielskim, Kółkiem Rolniczym, Dyrekcją Przedsiębiorstw PGR i Szkolnym Związkiem Sportowym.

Był członkiem Bractwa Kurkowego oraz członkiem Zarządu Gminnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Prowadząc wspomniany zakład rzemieślniczy wspierał miejscową parafię rzymsko-katolicką wykonując dla niej szereg prac. Jednocześnie dbał o poszerzanie swoich horyzontów i systematyczne dokształcanie się. Po złożeniu egzaminu z bezpieczeństwa i higieny pracy ukończył kurs dla kierowników szkół podstawowych. Dodatkowo w 1964 roku ukończył studium nauczycielskie na kierunku wychowania plastycznego i zajęć praktyczno-technicznych. W 1979 roku po ukończeniu zaocznych studiów magisterskich (wychowanie techniczne) uzyskał tytuł magistra techniki. Jego zaangażowanie, sumienna praca oraz współpraca z rodzicami zaowocowały otrzymaniem przez niego nagrody Ministra Oświaty i Wychowania I stopnia, 1977. Trzy lata wcześniej w 1975 otrzymał odznakę honorową „Za Zasługi w Rozwoju Województwa Poznańskiego”. Dodatkowo został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi w 1979 roku, a jego postać na trwale zapisała się w dziejach miejscowości.

Tekat opracowany na podstawie materiałów Jana Wojtyszyna (na podstawie teczki akt osobowych).

Zobacz również na wagrowiec.naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto