Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Zawieszenie wiechy" na Punkcie Utrzymania Taboru Kolei Wielkopolskich w Wągrowcu

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Starostwo Powiatowe w Wągrowcu
Przy ulicy Leśnej w Wągrowcu trwa budowa Punktu Utrzymania Taboru Kolei Wielkopolskich. W piątek 4 września na budowie odbyło się symboliczne "zawieszenie wiechy".

Jak informuje wykonawca, Grupa Budowlana ALSTAL, hala główna o powierzchni zabudowy równej 2 783 m2 będzie miejscem przeznaczonym do przeglądów, napraw, mycia zewnętrznego oraz sprzątania wnętrz pojazdów.
W hali postojowej o powierzchni zabudowy 1 971,61 m2 odstawiane będą pojazdy w czasie oczekiwania rozkładowego pomiędzy kursami. Hala będzie czterotorowa i mieścić będzie po dwa dwuczłonowe spalinowe zespoły trakcyjne o długości do 45 m.

Na terenie inwestycji powstanie także stacja paliw z dwoma dystrybutorami do tankowania pojazdów szynowych oraz inne elementy zagospodarowania terenu jak: wiata śmietnikowa, stacja transformatorowa, taca szczelna do tankowania zbiorników paliwa oraz pełna infrastruktura kolejowa. Projekt zakłada również budowę pomieszczeń socjalnych dla pracowników, strefy wypoczynku i noclegu oraz sali szkoleniowej na 50 osób.

Drugie z zadań zawartych w umowie zostanie zrealizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej, a następnie budowy rozjazdów i torów dojazdowych do zaplecza technicznego wraz z przebudową przejazdu kolejowego.
Budowa nowoczesnego zaplecza technicznego dla Kolei Wielkopolskich w Wągrowcu ma potrwać dwa lata. Koszt tej inwestycji to ok. 60 mln złotych.

- Inwestycja jest niewątpliwym sukcesem starań Stowarzyszenia Jednostek Samorządu Terytorialnego „Komunikacja”, które wraz z gminami od lat zabiegało o jej realizację w stolicy powiatu. Pozwalała na to dostępność terenu i działek, które są własnością skarbu państwa, ale oddane w użytkowanie wieczyste Kolejom Wielkopolskim sp. z o.o. w Poznaniu. Jako, że organem reprezentującym Skarb Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami jest starosta wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej, pozwolenie na budowę, zostało wydane w kwietniu 2018 roku w wągrowieckim starostwie - informują przedstawiciele wągrowieckiego starostwa.

Zostając przy temacie kolei, warto dodać, że Stowarzyszenie „Komunikacja”, którego siedziba mieści się w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu, a prezesem jest Wicestarosta Michał Piechocki, zabiegała także bardzo konkretnie o reaktywację linii kolejowej Czarnków – Wągrowiec – Poznań. - Projekt uzyskał już aprobatę Zarządu Województwa Wielkopolskiego, a w budżecie zabezpieczono środki finansowe na działania przygotowujące jego realizację. W chwili obecnej podejmowane są kolejne działania zmierzające do uruchomienia inwestycji, a sprzyjać temu będzie podpisane już porozumienie w sprawie podjęcia działań mających na celu wznowienie ruchu pasażerskiego i towarowego na liniach kolejowych Wągrowiec - Rogoźno - Bzowo Goraj - Czarnków.
Uruchomienie nieczynnych obecnie linii kolejowych przyczyni się do przyspieszenia rozwoju społeczno - gospodarczego terenów przy nich położonych i zdecydowanie polepszy dostępność mieszkańców do publicznego transportu zbiorowego - słyszymy od przedstawicieli starostwa powiatowego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto