Zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Gdzie takie są prowadzone w powiecie wągrowieckim? Gdzie gminy nie zdecydowały się na takie posunięcie?

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Aneta Zurek/zdjęcie ilustracyjne
Gdzie w powiecie wągrowieckim prowadzone są zbiórki odpadów wielkogabarytowych? Jaki mają one charakter? Gdzie gminy nie zdecydowały się na organizację tego rodzaju przedsięwzięć i mieszkańcy muszą samemu dostarczać odpady do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych?

W Wągrowcu trwa aktualnie zbiórka odpadów wielkogabarytowych.

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych w Wągrowcu

- To już ostatnia w tym roku okazja, by bezpłatnie pozbyć się uciążliwych odpadów wielkogabarytowych, ale także elektrośmieci (pralki, lodówki, kuchenki gazowe, telewizory, radia, komputery itp.), opon bez felg od samochodów osobowych do 3,5 t (inne części samochodowe nie będą odbierane) czy odpadów poremontowych (ceramika łazienkowa, drzwi, okna, wanny, kabiny prysznicowe itp.) - informują przedstawiciele wągrowieckiego ratusza.

Teren miasta został podzielony na pięć tras. Zbiórka rozpoczęła się w sobotę, 4 września i potrwa do 25 września.

- Każdy wągrowczanin, chcący pozbyć się uciążliwych odpadów, powinien wystawić je najpóźniej do godz. 9:00 w miejscu, w którym regularnie są wystawiane pozostałe odpady - informują urzędnicy.

Odpady należy wystawiać według opracowanego przez Urząd Miejski harmonogramu:

W Wągrowcu odbędzie się ostatnia w tym roku zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Sprawdź harmonogram ->

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych w Wągrowcu. Znany jest harmonogram

Zbiórka odpadów w mieście i gminie Gołańcz

Bardzo podobna zbiórka prowadzona jest na terenie miasta i gminy Gołańcz. Jak wyjaśnia wiceburmistrz Urszula Wierzbicka odbywa się ona raz w roku. Została wprowadzona z myślą o wszystkich, którzy nie mogą np. samodzielnie dowieźć zużytego fotele na PSZOK. Tak bez problemu mogą wystawić go lub inne odpady wielkogabarytowe przed własną posesję, a te zostaną odebrane przez firmę odpowiedzialną za utrzymanie czystości.

- Odpady wielkogabarytowe to odpady, których rozmiary wykraczają poza przyjęte standardy odpadów komunalnych. Będą to zatem przedmioty, które ze względu na swoje rozmiary i wagę nie mieszczą się do pojemnika na pozostałe śmieci. (...) Nie wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest odpadem wielkogabarytowym; równie ważne będzie zrozumienie, co nim nie jest. Przede wszystkim nie będą to zużyte, stare sprzęty elektryczne. Nie mylmy także odpadów wielkogabarytowych z odpadami pobudowlanymi, takimi jak deski drewniane, belki, panele, ramy okienne, drzwi czy płoty. Nie zaliczać będą się do nich także odpady poremontowe: wanny, umywalki, muszle toaletowe lub spłuczki, grzejniki czy płytki. Części samochodowe, motorowery i kosiarki spalinowe to również sprzęty codziennego użytku, które nie są odpadami wielkogabarytowymi. Chrońmy naszą planetę już dzisiaj, prowadząc odpowiedzialną i rozsądną politykę gospodarowania odpadami, w tym także odpadami o większych gabarytach - podkreślają przedstawiciele gołanieckiego urzędu.

ZOBACZ TAKŻE

W czwartek, 9 września odpady wielkogabarytowe odbierane są od mieszkańców następujących posesji: Chawłodno, Laskownica Mała, Laskownica Wielka, Rybowo, Grabowo, Konary, Czesławice, Tomczyce, Krzyżanki, Buszewo, Smogulec, Smogulec-Parkowo, Jeziorki, Chojna.

23 wrześnie zbiórka odpadów wielkogabarytowych odbędzie się na terenie miasta Gołańcz.

Mieszkańcy Skoków odpady muszą dostarczyć sami do PSZOK

Jedynym miastem w powiecie wągrowieckim, którego mieszkańcy nie mogą skorzystać ze zbiórki odpadów wielkogabarytowych, w miejscu gdzie zwykle wystawiają inne śmieci są Skoki. Mieszkańcy miasta muszą samodzielnie dostarczać tego rodzaju odpady na istniejący na terenie Skoków PSZOK.

Co istotne odpady w PSZOK aktualnie w Skokach mogą oddać tylko ci mieszkańcy, którzy posiadają specjalną kartę. Aby ją wyrobić konieczna jest wizyta w miejscowym urzędzie. Po złożeniu wniosku karta ma zostać wydane w terminie do 10 dni roboczych.

ZOBACZ TAKŻE

- Karta PSZOK, to nie żadne specjalnie wymyślone utrudnienie - podkreślają na swoim fanpagu na facebooku przedstawiciele urzędu.

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych jest prowadzona natomiast na terenie sołectw w gminie Skoki. Tu mieszkańcy muszą dostarczyć samodzielnie we wskazane lokalizacje, w określonych godzinach:

 • Łosiniec - 6 września, godz. 8 -10 – boisko
 • Roszkowo - 6 września, godz. 11-13- blok
 • Chociszewo - 6 września, godz. 14- 16 – świetlica
 • Kuszewo - 7 września, godz. 8-10 – świetlica
 • Kakulin - 7 września, godz. 11- 13 – świetlica
 • Rakojady - 7 września, godz. 14-16 – boisko
 • Raczkowo - 8 września, godz. 8-10 - plac zabaw
 • Jabłkowo - 8 września, godz. 11-13 - bloki nr 17 A, B i 18 A, B, C
 • Jagniewice - 8 września, godz. 14-16 – świetlica
 • Bliżyce - 9 września, godz. 8-10 – świetlica
 • Glinno - 9 września, godz. 11-13 - plac zabaw
 • Budziszewice - 9 września, godz. 14-16 – sołtys
 • Szczodrochowo - 10 września, godz. 8-10 – staw
 • Pawłowo Skockie - 10 września, w godz. 11-13 – świetlica
 • Stawiany - 10 września, godz. 14-16 - dzwony na surowce
 • Sławica - 13 września, godz. 8-10 - przystanek autobusowy
 • Niedźwiedziny - 13 września, godz. 11-13 - przystanek autobusowy
 • Rejowiec - 13 września, godz. 14-16 – świetlica
 • Rościnno - 14 września, godz. 8-10, świetlica
 • Sława Wlkp. - 14 września, godz. 11-13 – boisko
 • Brzeźno - 14 września, godz. 14-16 – boisko
 • Grzybowo - 15 września, godz. 8-10 - przystanek autobusowy
 • Roszkówko - 15 września, godz. 11-13 – plac
 • Lechlinek - 15 września, godz. 14-16 - dzwony na surowce
 • Potrzanowo - 16 września, godz. 8-10 – boisko
 • Lechlin - 16 września, godz. 11-13 - szkoła

Nadmieńmy, że kontenery nie są ustawiane we wszystkich miejscowościach w gminie. Mieszkańcy miejscowości, które nie są siedzibą sołectwa muszą dostarczyć je samodzielnie do sąsiednich wiosek.

- Pamiętaj, aby odpad był przyjęty musisz mieć KARTĘ PSZOK - przypominają urzędnicy.

ZOBACZ TAKŻE

Co z odpadamy wielkogabarytowymi w gminach wiejskich w powiecie wągrowieckim?

Jak wygląda sytuacja w gminach wiejskich w powiecie wągrowieckim?

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych według harmonogramu nie jest prowadzona w gminie Wągrowiec. Tu zdecydowano się na inne rozwiązanie.

- Każdy właściciel nieruchomości powinien we własnym zakresie odpad dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jednakże wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, w gminie Wągrowiec został uruchomiony system bezpośredniego odbioru odpadów wielkogabartytowych z nieruchomości po wcześniejszym zgłoszeniu i uzgodnieniu takiej potrzeby przez mieszkańca w Urzędzie Gminy Wągrowiec. Zgłoszeń można dokonywać osobiście w urzędzie gminy Wągrowiec na pokoju 108 lub telefonicznie po numerem telefonu: 67 26 80 809 - wyjaśnia Anna Pałka, sekretarz w Urzędzie Gminy Wągrowiec.

Podobne rozwiązanie obowiązuje w gminie Damasławek. Tu także mieszkańcy odpady wielkogabarytowe powinni dostarczać do PSZOK. Jak poinformował nas jednak wójt Cyprian Wieczorek, jeśli mieszkaniec nie ma jak na własną ręką dostarczyć odpadów, które często są sporych rozmiarów może liczyć na pomoc ze strony urzędu. Po kontakcie telefonicznym odpady zostaną przetransportowane sprzętem komunalnym gminy.

ZOBACZ TAKŻE

Odpady wielkogabarytowe do PSZOK muszą dostarczać samemu mieszkańcy gminy Wapno. - Informuję iż Gmina Wapno jest małą Gminą odbiór odpadów wielkogabarytowych nie odbywa się bezpośrednio z posesji, lecz w punkcie PSZOK, który jest czynny praktycznie siedem dni w tygodniu od godz.7 do 21 Gmina nie posiada własnego transportu, a dodatkowe odbiory rodziły by wyższe koszty gospodarowania odpadami - informuje przedstawiciel miejscowego urzędu.

Także w gminie Mieścisko mieszkańcy muszą samodzielnie dostarczać odpady na PSZOK. Gmina nie oferuje im również pomocy przy transporcie odpadów wielkogabarytowych.

Działo się w weekend w Wągrowcu i powiecie wągrowieckim

Bieg Podkowy w Skokach. Kilkuset zawodników pobiegło ulicami...

Bieg Podkowy w Skokach. Kilkuset zawodników pobiegło ulicami...

Bieg Podkowy w Skokach. Kilkuset zawodników pobiegło ulicami...

Bieg Podkowy w Skokach. Kilkuset zawodników pobiegło ulicami...

Dożynki Gminne w Łeknie. Zabawa w rytmach disco i biesiadnych!

Huczne zakończenie święta plonów. Dożynkowa zabawa w Wapnie!

Ekologiczny Festyn Rodzinny w MSOK Nowe - Toniszewo - Kopaszyn!

Wystawa koni w Stajni Grzybowice pod Skokami. Impreza przyci...

Sztuczna inteligencja “nie radzi” sobie z hejtem?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie