Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu z zimowego na wiosenny. Kiedy przestawiamy zegarki w 2021 roku?

RED
Kiedy przestawiamy zegarki w 2021 roku?
Kiedy przestawiamy zegarki w 2021 roku? pixabay
Tradycyjnie zegarki przestawiamy dwa razu w roku. Wiosną i jesienią. Kiedy należy przestawić czasomierze z czasu zimowego na letni w 2021 roku?

W Polsce zegarki przestawiamy dwa razy. Wiosną wskazówki przesuwamy o godzinę do przodu. Z godziny 2. na godzinę 3. Jesienią natomiast cofamy z godziny 3. na 2. Oznacza to, że wiosną przez zmianę czasu "śpimy o godzinę krócej" jesienią natomiast dłużej.

Od kiedy zmiana czasu?

Nie zawsze jednak tak było. Zmiana casu nie obowiązywała zawsze.

Dalsza część tekstu pod wideo

Do powiatu wągrowieckiego powrócił ryś

- Pionierami we wprowadzeniu czasu letniego byli Niemcy. W czasie I wojny światowej, 30 kwietnia 1916, w Rzeszy i sojuszniczych Austro-Węgrzech oraz na okupowanych terenach Polski i Bałkanów, czas przesunięto o godzinę do przodu. Dzień 1 maja rozpoczął się 30 kwietnia o godzinie dwudziestej trzeciej, a 30 września zakończył się o godzinie 1 w nocy. W 1917 roku zmiana nastąpiła w nocy z 15 na 16 kwietnia (z niedzieli na poniedziałek); wskazówki przesuwano jednak z godziny drugiej na trzecią i czas letni obowiązywał do nocy z 16 na 17 września[4]. Podobnie było w 1918 roku - informuje Wikipedia.

Kiedy przestawiamy zegarki?

W Polsce, w okresie międzywojennym zmianę czasu wprowadzono tylko raz. Do 1995 czas letni w naszym kraju był wprowadzany w ostatnią niedzielę marca i odwoływany w ostatnią niedzielę września.

Aktualnie zmiana z czasu letniego na zimowy następuje nie pod koniec września a pod koniec października.

Czas letni wprowadza się natomiast, bez zmian w ostatnią niedzielę marca. Oznacza to, że w najbliższą niedzielę, 28 marca zegarki przestawiamy z godziny 2. na 3. O fizycznym ich przestawieniu muszą pamiętać wszyscy, którzy używają tradycyjnych zegarków analogowych. Te cyfrowe czy w telefonach komórkowych często same zmienią w nocy godzinę, kiedy my będziemy spali.

Konsekwencje zmiany czasu

Jak wylicza Gazeta Krakowska zmiana czasu niesie za sobą sporo konsekwencji. Gazeta informuje, że jak wynika z badań, konsekwencje zmiany czasu są nieuniknione. I jest to nie tylko krótszy sen. W tym czasie odnotowuje się wzrost liczby wypadków w pracy, wzrost liczby ataków serca, a także wzrost liczby wypadków samochodowych. Ale to nie wszystko. Zmniejsza się nasza wydajność w pracy i pogarsza samopoczucie. To wyłącznie krótkoterminowe konsekwencje. W dłuższej perspektywie różnica pomiędzy czasem urzędowym a biologicznym (zwłaszcza przesuwanie pór budzenia się na wcześniejsze) wiąże się z pogorszeniem zdrowia, obniżeniem średniej długości życia, skróceniem snu, obniżeniem osiągnięć akademickich i przyczynia się do zaburzeń snu, których koszt dla społeczeństwa oceniany jest na 2 proc. produktu krajowego brutto.

ZOBACZ TAKŻE

Co zmieni się na plażach w powiecie wągrowieckim przed sezonem? Gdzie będą ratownicy? Zobacz w galerii

Plaże w Wągrowcu i powiecie wągrowieckim przed sezonem kąpie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto