Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Betonowe ścieżki na terenie Księżego Kacerka w Wągrowcu? W Dusznikach Zdrój zlikwidowali beton ze ścieżek i drzewa odżyły

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
materiały UM Wągrowiec
Od wycinki drzew rozpoczęły się prace związane z rewitalizację Księżego Kacerka w Wągrowcu. Mieszkańcy obawiają się, że będzie to kolejny przykład betonozy. W Polsce znana są przykłady gdzie zrezygnowano z betonu, a przyroda odżyła.

W Wągrowcu ruszyły prace związane z modernizacją Księżego Kacerka. Jak informowaliśmy na naszych łamach, wycinane są tu drzewa. Usuniętych zostanie ponad ponad 40 drzew. Urząd miejski informuje jednak, że posadzone zostaną nowe.

ZOBACZ TAKŻE

Obawy o betonozę na Księżym Kacerku w Wągrowcu

Mieszkańcy nie kryją jednak obaw, że Księży Kacerek stanie się kolejnym przykładem betonozy.

- Z pewnością zrujnują tam wszystko, zaczęli od drzew a potem zaleją wszystko betonem jak Rynek. To moje ulubione miejsce w naszym mieście, tyle tam różnych ptaków i zwierzątek żyje.. wszystko przepadnie - nie kryje obaw na naszym fanpagu na Facebooku jedna z internautek.

- Jak zwykle. Wyciąć wszystko i wyłącznie beton albo położyć kostkę. Standard. Ehh Polska - zwraca uwagę inny.

Zerwali kostkę i drzewa odżyły

Przykład z województwa dolnośląskiego pokazuje jednak, że nie zawsze tak musi być. Głośny w całym kraju był przykład z Dusznik Zdrój. Z terenu alei lip leżącej na terenie zalewowym zrezygnowano tu z kostki betonowej. Zasypano rowy. Kostkę zastąpiono nawierzchnię ziemną.

ZOBACZ TAKŻE

- Już kilka miesięcy po wymianie nawierzchni na przepuszczalną i zasypaniu ziemią rowów w ich bezpośrednim sąsiedztwie, zauważono liczne przyrosty w obrębie koron drzew. Drzewa, które jeszcze w ubiegłym roku powoli zamierały, w tym roku odżyły, regenerując w bardzo szybkim tempie swoją koronę. System korzeniowy mógł się swobodnie rozrosnąć, dostał wody i tlenu - informuje na facebooku Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Aleja lip wyłożona kostką:

Aleja po zmianach:

Mówią "NIE" betonozie

Jak podkreślają przedstawiciele konserwatora zabytków z Dolnego Śląska chcą aktualnie promować podobne rozwiązania.

- Obecnie występuje nasilenie inwestycji związanych z rewaloryzacją czy rewitalizacją zabytkowych miast i miejscowości, w których stare drzewa są elementem kompozycyjnych tych obszarów. Nie wystarczy chcieć inwestować w tereny zielone. Trzeba to robić mądrze, poprawiając klimat miejsca w zakresie temperatury, wilgotności, a więc warunków zamieszkania, pobytu, rekreacji. Stare drzewa mają podstawowe znaczenie dla takiego sposoby myślenia o rewitalizacji. Nie da się ich zachować, gdy nie zwrócimy uwagi na ich warunki siedliskowe. Tak przekonują eksperci The Trees and Design Action Group, brytyjskiego forum dialogu i projektowania przestrzeni miejskich z drzewami. Należy unikać zalewania betonem czy asfaltem strefy korzeniowej, okładać nieprzepuszczalnymi płytami czy kostkami - podkreślają urzędnicy z Dolnego Śląska.

ZOBACZ TAKŻE

Beton na Księżym Kacerku w Wągrowcu

Jakie rozwiązania mają być zastosowane na terenie rewitalizowanego Księżego Kacerka w Wągrowcu? Informacje na ten temat można znaleźć w Opisie techniczny Zagospodarowania doliny rzeki Wełny na odcinku od Alei Jana Pawła II do ul. Opackie.

ZOBACZ TAKŻE

Konstrukcja ścieżek pieszo-rowerowych i chodników na rewitalizowanym terenie, zgodnie z opracowanie ma mieć 65 centymetrów. Najniższą jej warstwę ma stanowić materac z kruszywa łamanego 0/63 owiniętego w geowłókninę. Następnie ułożona ma zostać 15 centymetrowa mieszanka kruszywa związanego cementem C 8/10. Na samej górze ułożona ma zostać warstwa ścieralna z... betonu architektonicznego.

ZOBACZ TAKŻE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto