Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

A może tak na grzyby?

Monika Dziuma
Zdjęcie nadesłała nam nasza Czytelniczka Ula Materak. Kanie wyglądają imponująco...
Zdjęcie nadesłała nam nasza Czytelniczka Ula Materak. Kanie wyglądają imponująco... Fot. Urszula Materak
Takiego mokrego, a zarazem ciepłego roku nie było już dawno. Taka aura sprzyja rośnięciu grzybów. Ostatnimi czasy pojawiły się ich setki w naszych lasach.

Nasi Czytelnicy podpowiadają, że najlepiej jest ich szukać w okolicy Bartodziej i Kamienicy. Podobno jest ich również sporo w lasach w okolicy Mieściska.

Przed wybraniem się na grzyby, warto poznać kilka ciekawostek. Okazuje się, że wiele grzybów ma swoje „zwyczaje”. W czasie ładnej pogody trzeba szukać grzybów w miejscach cienistych, zacisznych, na stokach. Jeśli natomiast mamy do czynienia z deszczową aurą, wybierzmy się na poszukiwania w suchsze, ciepłe miejsca. W rzadkim lesie grzyby najczęściej rosną w pobliżu drzew od strony północnej.

Ale w jakich miejscach szukać konkretnych gatunków? Pod dębami, osikami, brzozami, topolami czy modrzewiami lubią ukrywać się maślaki, koźlarze i borowiki. Podobno dobrą metodą podczas grzybobrania jest chodzenie od brzozy do brzozy. W lasach brzozowych występują głównie koźlarze. Grzyby te „lubią” też drzewostany świerkowe, brzegi polanek leśnych i inne miejsca, gdzie dociera sporo promieni słonecznych. Pod świerkami można również spotkać rydze. W ciepłych lasach liściastych, głównie pod dębami i grabami możemy spotkać podgrzybki. W młodnikach sosnowych - maślaki. Leśnicy podpowiadają, że tam, gdzie rosną muchomory, mogą rosnąć i borowiki. Zacienione miejsca na poboczach, porośnięte wysokimi sosnami, obrośnięte mchem i wrzosem zazwyczaj stanowią znakomite podłoże dla prawdziwków. Kiedy znajdziemy prawdziwka lub podgrzybka, zawsze warto rozejrzeć się, czy nie ma on w pobliżu towarzystwa. Jeśli szukamy grzybów w lasach iglastych, zwracajmy uwagę na kupki igliwia.

Pamiętajmy, że grzybów nie powinniśmy zbierać do plastikowych reklamówek, gdzie parują i się zaparzają. Wybierzmy najlepiej wiklinowy koszyczek. Zbierając grzyby należy też pamiętać, aby nie niszczyć grzybni, bo inaczej ani my ani nikt inny w takim miejscu nie znajdzie ich już więcej. Dlatego najlepiej jest wycinać grzyby ostrym nożem tuż przy ziemi. Jednak jeśli zachodzi potrzeba sprawdzenia podstawy trzonu (ważne w przypadku grzybów, podobnych do muchomorów), grzyb należy delikatnie wykręcić z podłoża. Zbierając grzyby pamiętaj, że miejsce po grzybie powinno się przykryć ściółką, aby grzybnia bez potrzeby nie wysychała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto