Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będą puszczać wianki na wodę i skakać przez ogień. Wągrowiecka Noc Kupały 2023!

Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Noc Kupały, znana również jako Święto Kupały, to tradycyjne słowiańskie święto. Jest to czas pełni lata i zbliżających się żniw - jedno z najważniejszych świąt w kulturze słowiańskiej. Jego obrzędowość i symbolika mogą wskazywać na przedchrześcijańskie pochodzenie. Przedstawienie Nocy Kupały będzie można obejrzeć na plaży, nad Jeziorem Durowskim w Wągrowcu.

Noc Kupały ma długą historię i pierwotnie była związana z pogańskimi wierzeniami i obrzędami, które miały na celu celebrowanie letniego przesilenia. Święto łączyło elementy radości, rytuałów i magii, a jego głównym celem było zapewnienie płodności, ochrona przed złymi duchami oraz przepowiadanie przyszłości.

Podczas Nocy Kupały wiele tradycji jest łączonych z ogniem.

W ten wieczór organizuje się wielkie ogniska, które mają symbolicznie oczyszczać i odnowić siły życiowe. Ludzie skaczą też przez ogień, wierząc, że ten rytuał przyniesie szczęście i ochroni przed złymi mocami.
Kwiaty, zwłaszcza wieńce z polnych roślin, odgrywają ważną rolę podczas Nocy Kupały - tworzy się wieńce z kwiatów i puszcza się je na wodę, aby symbolicznie pozbyć się złych energii i przynieść pomyślność.

W niektórych regionach obchody Nocy Kupały są również związane z tradycjami miłosnymi.

Młodzi ludzie gromadzą się wokół ognisk, tańczą, śpiewają i szukają miłości swojego życia. Jest to czas romantyczny, kiedy zakochani często obmywają się wodą ze źródeł i rzek, wierząc, że przyniesie im to szczęście w miłości. Puszczanie wianków na wodę też ma symbolikę miłosną - pierwsza osoba, która złapie ów płynący wianek, może być przeznaczona dziewczynie bądź chłopakowi, którzy wypuścili wianek z innego brzegu.

Noc Kupały jest nie tylko obchodzona w krajach słowiańskich

Noc ta zyskała też popularność, jako święto kulturalne, które przyciąga turystów i miłośników tradycji słowiańskich z całego świata. Dzięki temu świętu można lepiej poznać bogactwo i głębię kultury słowiańskiej oraz doświadczyć magicznej atmosfery pełni lata.
Obchody Nocy Kupały stanowią zatem nie tylko okazję do radości i zabawy, ale również przypominają o długiej historii i tradycji Słowian, a także ich głębokim związku z naturą i cyklami roku.

Obrzędów Nocy Kupały będzie można doświadczyć już w najbliższy czwartek, 22 czerwca, nad Jeziorem Durowskim w Wągrowcu. Zebrani na plaży widzowie, o 22.00, będą mieli okazję obejrzeć plenerowe przedstawienie Zespołu Pieśni i Tańca "Łany", które zobrazuje symbolikę tego święta. Nie zabraknie tańca z pochodniami i puszczania wianków.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto