Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie remont linii kolejowej Wągrowiec- Gołańcz. To krok w kierunku połączeń kolejowych z Wielkopolski na Kujawy i Pomorze

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Przejazd kolejowy w Kobylcu
Przejazd kolejowy w Kobylcu M. Zaganiaczyk
Minęło prawie 10 lat od gruntownego remontu linii kolejowej na trasie Poznań Główny - Wągrowiec. Niebawem rewitalizacji doczeka się trasa kolejowa z Wągrowca do Gołańczy i dalej w kierunku granicy województwa wielkopolskiego. To oznacza, że jest coraz bliżej połączeń kolejowych z Wielkopolski na Kujawy i Pomorze przez Wągrowiec.

Wielu mieszkańców Wągrowca jako główny środek lokomocji wybiera pociąg. To szybka i wygodna forma połączenia Wągrowca czy Skoków z Poznaniem. Szynobusy stały się atrakcyjne dla podróżnych z naszego powiatu szczególnie po przeprowadzeniu rewitalizacji linii kolejowej nr 356 Poznań Wschód - Wągrowiec, która odbyła się w latach 2010-2015.

Remont linii kolejowej z Wągrowca do Gołańczy

Teraz pojawiła się kolejna dobra wiadomość. Rewitalizacji doczeka się także trasa kolejowa z Wągrowca do Gołańczy, a następnie w kierunku granicy województwa wielkopolskiego. Samorząd Województwa Wielkopolskiego podpisał umowę w sprawie dofinansowania środkami unijnymi z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+) prac przygotowawczych dla tej inwestycji.

- Całkowita wartość projektu wynosi ponad 10 mln zł, a kwota unijnego dofinansowania to ponad 6,3 mln zł. Celem zadania jest opracowanie dokumentacji projektowej, która pozwoli na rozpoczęcie robót rewitalizacyjnych na szlaku kolejowym od Wągrowca, przez Gołańcz do granicy województw Wielkopolskiego i Kujawsko - Pomorskiego - informują przedstawiciele wągrowieckiego starostwa.

W ramach podpisanej umowy, jak podają urzędnicy, wykonana zostanie dokumentacja projektowa, zawierająca m.in. koncepcję programowo - przestrzenną, dokumentację geotechniczną i geologiczno - inżynierską, mapy do celów projektowych, specyfikację techniczną wykonania i odbioru robot budowlanych, wnioski do ustalenia decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej oraz operat wodnoprawny.

ZOBACZ TAKŻE

Szynobusy z Wągrowca do Gołańczy pojadą znacznie szybciej

Odcinek szlaku kolejowego, o którym mowa w projekcie, liczy 26 kilometrów, w tym 6 kilometrów – od Gołańczy do granicy województwa – jest obecnie nieprzejezdnych.

- Aktualna prędkość maksymalna pociągów pasażerskich na odcinku Wągrowiec – Gołańcz to 50 - 90 km/h. Przeprowadzenie prac, do których trwają obecnie przygotowania, umożliwi skrócenie czasu podróży dzięki podwyższeniu prędkości maksymalnej pociągów pasażerskich do 120 km/h, na minimum 90% długości rewitalizowanego odcinka oraz pociągów towarowych do 80 km/h. Spodziewana jest również poprawa bezpieczeństwa ruchu kolejowego i bezpieczeństwa podróżnych, a także podwyższenie komfortu podróżowania - wyjaśniają przedstawiciele starostwa.

Szacuje się, że modernizacja może kosztować około 150 milionów złotych.

- Dziękuję władzom samorządu Województwa Wielkoplskiego za podpisanie umowy, która przybliża nas do osiągnięcia celu strategicznego powiatu i jego gmin, którym będzie przywrócenie połączeń z Bydgoszczą. Najbardziej aktualna koncepcja zakłada, że połączenia te realizowane byłyby poprzez Kcynię i Nakło do Bydgoszczy. Warto dodać, że samorząd Województwa Kujawsko - Pomorskiego również pracuje nad dokumentami strategicznymi, które pozwolą na sfinansowanie zadania w ramach środków zewnętrznych - podkreśla Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc.

ZOBACZ TAKŻE

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto