MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz przezimować pelargonie lub inne kwiaty? Uważaj na „pasażerów na gapę”. Te szkodniki zagrażają roślinom, które przynosimy z zewnątrz

Katarzyna Józefowicz
Przenosząc kwiaty z balkonu na miejsce zimowania, usuńmy wszystkie uszkodzone liście i obejrzymy dokładnie rośliny. Sprawdźmy, czy nie widać na nich szkodników.
Przenosząc kwiaty z balkonu na miejsce zimowania, usuńmy wszystkie uszkodzone liście i obejrzymy dokładnie rośliny. Sprawdźmy, czy nie widać na nich szkodników. RitaE.pixabay.com, Katarzyna Laszczak
Wiele roślin, które uprawiamy na balkonach i tarasach, można mieć przez kilka sezonów, ale zimą musimy zapewnić im odpowiednie warunki. Niestety może się zdarzyć, że wraz z roślinami, zapewnimy schronienie ich szkodnikom. Trzeba też zwrócić uwagę na rośliny domowe, które lato spędzały na zewnątrz. Sprawdź, na jakie szkodniki uważać po przeniesieniu roślin do domu czy inne miejsce zimowania.

Spis treści

Zimujesz pelargonie i inne rośliny? Zwróć uwagę na szkodniki!

Kiedy sezon letni dobiega końca, przychodzi czas na zabranie roślin balkonowych do pomieszczenia na zimowisko (m.in. pelargonii, fuksji, sundavilli, heliotropów, bugenwilli, cytrusów, koleusów, oleandrów, wilczomlecza „Diamond frost”, datury). Jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki, przetrwają zimę i wiosną znów ozdobią nasze balkony i tarasy.

Aby jednak doczekały kolejnego sezonu w dobrej formie, przed przeniesieniem ich do pomieszczenia musimy o nie starannie zadbać. Przede wszystkim trzeba je odpowiednio przyciąć, oczyścić z zaschniętych liści oraz kwiatów, a także uwolnić od niechcianych lokatorów w postaci szkodników, gdyż wiele z nich potrafi przetrwać niekorzystne warunki zimowe w postaci form przetrwalnikowych i wiosną zaatakować rośliny ze zdwojoną siłą.

Dowiedz się więcej: Jak przezimować sundaville? Te kwiaty możesz mieć przez lata

Te zielone gąsienice mogą zjeść roślinę. Uważaj na błyszczkę jarzynówkę

Do grona szkodników roślin należą między innymi gąsienice, w tym głównie błyszczka jarzynówka. Błyszczka gustuje wprawdzie w roślinach warzywnych, ale nie pogardzi też pelargoniami czy heliotropem. Błyszczka jest niewielkim, brunatnym motylem. W postaci dorosłej nie zagraża roślinom, jednak jej potomstwo w postaci jaskrawozielonych, miękkich gąsienic, może już poczynić w uprawach duże szkody.

Gąsienice i jaja owadów bywają trudne do zauważenia, często mają maskujące kolory. „Anginka”, która stała na tarasie zdążyła stracić kilka liści, zanim
Gąsienice i jaja owadów bywają trudne do zauważenia, często mają maskujące kolory. „Anginka”, która stała na tarasie zdążyła stracić kilka liści, zanim wypatrzono gąsienicę. Katarzyna Laszczak

Gąsienice są bardzo żarłoczne, a ponieważ odżywiają się głównie liśćmi, w krótkim czasie potrafią spowodować na roślinie spore gołożery. Szkodnik może mieć w roku 2 lub 3 pokolenia, jednak najbardziej żarłoczne są gąsienice 1 pokolenia, które rozwijają się w czerwcu. Teraz jednak musimy zwrócić uwagę na ostatnie pokolenie, które pojawia się zwykle jesienią (we wrześniu), po czym owady zaczynają przygotowywać się do zimowego spoczynku. A zimować mogą wszystkie ich stadia rozwojowe, poczynając od jaj, przez poczwarki i gąsienice, na osobnikach dorosłych kończąc.

Na to zwróć uwagę, przenosząc rośliny na zimowisko

Owady kryją się na spodniej stronie liści lub chowają się w odpadłych liściach, zalegających u podstawy rośliny. Jeśli więc chcemy uniknąć problemów w kolejnym sezonie, przed przeniesieniem roślin na zimowisko dokładnie sprawdźmy zarówno liście (szczególnie od spodu), jak i ich nasady oraz zakamarki między łodygami, a także uprzątnijmy i zniszczmy wszystkie obumarłe liście i kwiaty, które opadły.

Zwalczanie gąsienic na roślinach

Przez cały sezon przyglądajmy się też liściom i po zauważeniu pierwszych, wygryzionych dziur oraz małych, brunatnych lub zielonkawych kuleczek, zalegających na podłodze obok rośliny lub na liściach (odchody szkodników), szukajmy gąsienic i niszczmy każdą, którą znajdziemy.
Rośliny możemy też opryskać jednym z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin, przeznaczonych do zwalczania gąsienic. Obecnie to m.in.: Karate Spray, Deltam – opryski należy wykonać w terminach i dawkach zaleczanych przez producenta.

Mączlik szklarniowy, czyli białe muszki

Innym poważnym problemem, z którym zmagają się rośliny ozdobne, przechowywane zimą w pomieszczeniach są mączliki szklarniowe, które najczęściej atakują pelargonie, fuksje i gerbery. Te maleńkie, energiczne, białe muszki, potrafią skutecznie zniszczyć roślinę i to na kilka sposobów.

Zarówno ich larwy, bytujące na spodniej stronie liści, jak i owady dorosłe, żerujące na całym liściu, są żarłoczne i żywią się sokiem roślin, mocno je osłabiając. Podczas żerowania wydzielają też sporo lepkiej spadzi, która jest idealnym środowiskiem do rozwoju uciążliwych grzybów sadzakowych. Mączliki mogą też przenosić niebezpieczne dla roślin wirusy. Te owady lubią ciepło, dlatego nie przetrwają zimy na zewnątrz, za to w pomieszczeniach chronionych przed chłodem mogą zimować bez przeszkód, chowając się na spodniej stronie liści lub w obumarłych resztkach roślinnych, zalegających u podstawy rośliny.

Zwalczanie mączlika

Aby pozbyć się problemu, po zauważeniu pierwszych owadów trzeba jak najszybciej podjąć z nimi walkę. Można zacząć od preparatów ekologicznych (np. Compo Bio Spray na mszyce i inne szkodniki), ale kiedy nie pomogą, trzeba sięgnąć po jeden z aktualnie polecanych środków ochrony roślin (np. Sanium), bo kiedy mączlik trafi z kwiatami na zimowisko, to w kolejnym sezonie będziemy mieć z nim poważny problem.

Mszyce i przędziorki

Razem z roślinami balkonowymi do przechowalni mogą trafić też mszyce i przędziorki, dlatego przed przeniesieniem roślin do pomieszczenia, zawsze należy dokładnie je obejrzeć i w razie zauważania szkodników, zastosować jeden z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin. Dowiedz się więcej: jak zwalczać mszyce. Polecamy skuteczne sposoby

Polecjaka Google News - RegioDom

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcesz przezimować pelargonie lub inne kwiaty? Uważaj na „pasażerów na gapę”. Te szkodniki zagrażają roślinom, które przynosimy z zewnątrz - RegioDom.pl

Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto