Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z porodówką w wągrowieckim szpitalu? Odpowiada dyrektor placówki, Przemysław Bury

Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Odział ginekologiczny szpitala w Wągrowcu
Odział ginekologiczny szpitala w Wągrowcu Szpital Wągrowiec
Wągrowiecka "porodówka" od czasów pandemii, nie funkcjonowała. Nie zapowiada się, by powróciła. Oddział położniczo-ginekologiczny został przekształcony w oddział ginekologii. Sprawę wyjaśnia dr Przemysław Bury, dyrektor szpitala w Wągrowcu.

Od 2021 roku w szpitalu w Wągrowcu nie odbywają się porody. Zamknięcie porodówki podyktowane było pandemią koronawirusa, powstaniem oddziału covidowego, ale również rozbudową i modernizacją szpitala. Te newralgiczne czasy się zakończyły, a oddział porodowy nie funkcjonuje. Jak poinformował dr Przemysław Bury, dyrektor ZOZ Wągrowiec, oddział położniczo-ginekologiczny został przekształcony w oddział ginekologii, co wyklucza porody planowe.

Nie mamy już innej możliwości - tak została skorygowana także umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia przyjmowania porodów tzw. planowych. Jednak szpital, w dalszym ciągu, jest przygotowany do przyjęć porodów ostrych. W ubiegłym roku 2 takie porody się odbyły. Szpital, prowadząc oddział ginekologiczny, cały czas ma i zapewnia całodobowy dyżur lekarza ginekologa-położnika. Prowadzimy także oddział pediatrii więc zawsze na miejscu, również całodobowo, jest obecny lekarz pediatra, który takiego noworodka może zbadać i ocenić jego stan na miejscu.

Szykują się spore zmiany w szpitalnictwie.

Szpital Powiatowy w Wągrowcu jest elementem Ogólnopolskiej Sieci Szpitali. W związku z tym kwestia, jakie zakresy i jakie profile będą mogły być realizowane, w dużej mierze zależy od kierunku krajowej polityki ochrony zdrowia.

W związku ze zmianami w Ministerstwie Zdrowia z informacji, które do nas, dyrektorów szpitali, docierają wynika, że stoimy przed kolejną reformą ochrony zdrowia. Wszystko wskazuje na to, że będzie rozważana możliwość podziału szpitali na dwie kategorie: na szpitale ostre, wieloprofilowe i pozostałe, które powinny pójść w kierunku szpitali przyjęć planowych - jednodniowych i do opieki długoterminowej. Co do zasady porody i trakt porodowy, to jest trakt ostry - szpital musi być, w każdej chwili, przygotowany np. do cięcia cesarskiego. W związku z tym, wg najnowszego spojrzenia Ministerstwa, porody byłyby widziane w szpitalach wyższego poziomu sieci. Ale to są dopiero wstępne zapowiedzi.

- tłumaczy Przemysław Bury

Jak się okazuje w styczniu 2024 roku miał miejsce rekordowo niski w kraju, od czasów po wojnie, wskaźnik liczby porodów - wyniósł 20 tysięcy. NFZ, po zbadaniu porodówek w roku ubiegłym, w całej Wielkopolsce, poinformował, że najmniej dzieci przyszło na świat w subregionie pilskim, czyli w naszej części województwa.

Trudno zakładać realnie, że w najbliższej przyszłości - uruchamiając porodówkę w takim powiecie, jak wągrowiecki - tych porodów byłoby chociaż 2, czy 3 dziennie. Konsultant krajowy również wyraźnie zwraca uwagę, że tam, gdzie jest niska liczba porodów, pojawia się niebezpieczeństwo dla rodzących wynikające z tego, że kadra medyczna wychodzi z pewnej "wprawy" w zapewnieniu odpowiedniej opieki okołoporodowej.

- dodaje dyrektor wągrowieckiego ZOZ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto