Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziecko w rozgrzanym aucie. Czy można zbić szybę?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Dla małego dziecka rozgrzany samochód będzie śmiertelną pułapką w ciągu kilku minut. Bez względu na to czy w aucie znajduje się człowiek czy np. pies, należy jak najszybciej wydostać go z pojazdu i powiadomić służby dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Dla małego dziecka rozgrzany samochód będzie śmiertelną pułapką w ciągu kilku minut. Bez względu na to czy w aucie znajduje się człowiek czy np. pies, należy jak najszybciej wydostać go z pojazdu i powiadomić służby dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Pixabay.pl
Policjanci przypominają, by nie zostawiać dziecka, osoby starszej, czy zwierzęcia w zamkniętym samochodzie, gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura. Wystarczy tylko chwila, by doszło do tragedii.

Auto zaparkowane na słońcu, a w środku pozostawiony termometr. Efekt? Po dziesięciu minutach urządzenie pokazywało maksymalną wartość jaką może wskazać, czyli 50 stopni Celsjusza. Po 90 minutach termometr... wybuchł.

Dla małego dziecka rozgrzany samochód będzie śmiertelną pułapką w ciągu kilku minut. Bez względu na to czy w aucie znajduje się człowiek czy np. pies, należy jak najszybciej wydostać go z pojazdu i powiadomić służby dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Siedzenie w rozgrzanym pojeździe zagraża życiu pasażera. A to oznacza, że pojawia się stan wyższej konieczności, który uzasadnia naruszenie innej wartości prawnej - tj. zniszczenie lub naruszenie mienia. Podstawę do tego daje art. 26 par. 1 Kodeksu karnego:

Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.

Należy sprawdzić czy kierowcy nie ma w pobliżu lub czy drzwi nie są otwarte. Jeśli nie ma innej możliwości, możemy jeśli występuje powołując się na stan wyższej konieczności, zbić szybę, aby ratować dziecko. [/cyt]

Jak właściwie wybić szybę? Należy zbić szybę, która znajduje się jak najdalej od dziecka czy zwierzęcia. Jeśli przykładowo pies siedzi na tylnej kanapie, należy stłuc boczną szybę z przodu. Jeśli siedzi z przodu, zbijamy boczną szybę z tyłu. Z całą pewnością szyby nie należy rozbijać ani dłonią, ani łokciem. Warto rozejrzeć się np. za większym kamieniem.

Gdy kierowca pozostawi w rozgrzanym samochodzie dziecko, może zostać skazany na karę pozbawienia wolności na okres od 3 miesięcy do 5 lat. I odpowiedzialność taka dotyczy także opiekunów - którzy w danym momencie zajmują się dzieckiem. W przypadku zwierząt sąd może orzec do dwóch lat pozbawienia wolności. Jeśli sędzia zakwalifikuje czyn jako szczególne okrucieństwo, kara może wynieść do trzech lat więzienia.

Pamiętajmy! Wystarczy kilkanaście minut, aby w szczelnie zamkniętym, pozostawionym na słońcu pojeździe temperatura wrosła do poziomu, który może zagrażać naszemu życiu. Szczególnie małe dzieci i zwierzęta pozostawione w samochodzie mogą być narażone na przegrzanie organizmu, które może zakończyć się śmiercią. Widząc zagrożenie, nie bądźmy obojętni i poinformujmy o wszystkim Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Jak prawidłowo reagować, gdy zauważymy dziecko, osobę starszą lub zwierzę w rozgrzanym samochodzie:

  • zareaguj - pukaj w szybę, uderzaj w karoserię i nawołuj,
  • jeśli nie ma reakcji, podejmuj próbę otwarcia samochodu lub bagażnika
  • jeżeli nie uda Ci się otworzyć pojazdu, rozbij szybę,
  • po dostaniu się do środka auta natychmiast wyciągnij osobę lub zwierzę,
  • powiadom odpowiednie służby,
  • wyciągniętą osobę przenieś w zacienione, przewiewne miejsce,
  • sprawdź przytomność i oddech,
  • jeżeli stwierdzisz, że osoba jest nieprzytomna, ale oddycha, schłodź ją, w tym celu poluzuj lub rozepnij jej odzież i ułóż w pozycji bocznej bezpiecznej,
  • jeżeli osoba nie oddycha natychmiast rozpocznij resuscytację
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dziecko w rozgrzanym aucie. Czy można zbić szybę? - Motofakty

Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto