Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdy rolnik chce zaciągnąć kredyt i Nasze rolnictwo inwestuje w energię

Roksana Tomczyk
Przeczytaj: "Gdy rolnik chce zaciągnąć kredyt" " Nasze rolnictwo inwestuje w energię" i obejrzyj prezentacje firm rolniczych powiatu wągrowieckiego

Gdy rolnik chce zaciągnąć kredyt

Dzisiejszy rolnik musi sporo zainwestować , a nie zawsze ma gotówkę na realizację swoich pomysłów. Sprzęt kosztuje sporo, więc rolnicy nieraz muszą udawać się po kredyt do banków.

Według ostatniego Powszechnego Spisu Rolnego, około 4,5 mln Polaków pracuje w sektorze rolnictwa, w tym ponad 99 procent w gospodarstwach indywidualnych. Eksperci porównywalki finansowej Compeia.pl zadani sobie pytanie, czy rolnicy mogą liczyć na kredyt w banku, jeśli tak, to w którym, i na jakich warunkach? Sprawdzili, w jaki sposób wyliczana jest zdolność kredytowa rolników i jak wygląda procedura przyznawania kredytów w polskich bankach.

Decydując się na zaciągnięcie kredytu, potencjalny kredytobiorca musi przejść procedurę pozwalającą stwierdzić, czy ma wystarczającą zdolność kredytową. Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę zazwyczaj nie powodu większych problemów z określeniem, czy klient może otrzymać kredyt czy też nie. Kłopoty mogą pojawić się, jeśli dochody pochodzą z innego źródła, np. prowadzenia działalności rolniczej. Jak w takiej sytuacji banki sprawdzają dochody osoby wnioskującej o kredyt?

- Część banków z góry ostrzega, że nie kredytuje rolników. Do tego grona należą: Nordea, EFEM Bank i Raiffeisen Bank. Również Bank Millenium zastrzega, że rolnicy mogą tam ubiegać się jedynie o kredyty hipoteczne- mówi Gabriela Drzymalska, ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl. - Są jednak instytucje, które udzielają kredytów rolnikom. Podobnie, jak w przypadku innych kredytobiorców bank musi zacząć procedurę kredytową od sprawdzenia wielkości dochodów rolnika. Zazwyczaj, np. w PKO BP, MultiBank, czy Credit Agricole, wymagane jest więc zaświadczenie z urzędu gminy o dochodach z gospodarstwa rolnego- ilość hektarów przeliczeniowych.

            Dodatkowo większość banków oczekuje także potwierdzenia o niezaleganiu z podatkiem rolnym czy składkami na ubezpieczenie społeczne z KRUS. W Santander Banku dokumentem potwierdzającym zdolność kredytową rolnika może być również decyzja Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznaniu dopłat bezpośrednich w określonej wysokości.

               Jednak niektóre instytucje zaostrzają swoje wymagania. BNP Paribas oczekuje od potencjalnego kredytobiorcy prowadzenia działalności rolnej od co najmniej 12 miesięcy, w mBanku natomiast trzeba przedstawić dodatkowe umowy , faktury czy rachunki z tytułu sprzedaży wytworzonych produktów rolnych.

             Wszystkie dochody są następnie porównywane ze średnimi miesięcznymi wydatkami na utrzymania gospodarstwa domowego wnioskującego oraz wszelkimi innymi obciążeniami (kredytowymi, finansowymi).

             Jeśli rolnik ubiega się o kredyt na działalność gospodarczą ( rolniczą), to niestety musi liczyć się ze znacznymi utrudnieniami. Przeważająca większość banków w ogóle nie proponuje tego typu kredytów. Znajdują się one tylko w ofercie BGŻ, Credit Agricole i PKO BP.

           Wymagania wobec rolników ubiegających się o tego typu finansowanie są jednak podobne, jak wobec tych starających się o kredyty  konsumpcyjne: akceptowane w różnej formie zaświadczenie o osiągniętych dochodach, które następnie porównywane jest z wydatkami i obciążeniami finansowymi klienta- podsumowuje Gabriela Drzymska.

Nasze rolnictwo inwestuje w energię

Od stycznia 2011 roku do końca ubiegłego roku, w ramach programu finansowania rozwoju energii zrównoważonej PolSEFF, zrealizowano już 440 projektów w Polsce. Następnych 400 jest w trakcie realizacji, bądź w przygotowaniu. Najczęściej beneficjentami programu są firmy w sektora rolniczego i przetwórstwa przemysłowego.

Inicjatywa Europejskiego Bank Odbudowy i Rozwoju skierowana do małych i średnich firm oraz rolników wystartowała w Polsce 21 miesięcy temu. Jej celem jest rozwój zrównoważonej energii poprzez zwrot zastosowania energooszczędnych technologii oraz źródeł odnawialnej energii w sektorze Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Jest to o tyle istotne, że w ramach przedstawionych przez Unię Europejska planów, zużycie energii pierwotnej w Europie powinno zostać zredukowane o 20% do 2020 roku.

- Polscy przedsiębiorcy, pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, chętnie modernizują swoje firmy inwestując w nowoczesne rozwiązania ograniczające zużycie energii. Potwierdzają to wyniki realizacji naszego programu. Na przestrzenie niemal dwóch lat pomogliśmy sfinansować 650 tego typu projektów, a kolejnych 200 jest w trakcie realizacji bądź w fazie planowania. Łączn wartość zrealizowanych przedsięwzięć przekroczyła 600 mln euro, a kolejnych 40 milionów umowy kredytu bądź leasingu zostaną podpisane w najbliższym czasie- komentuje Małgorzata Kotańsa, kierownik projektu PolSEFF.

Największe zainteresowanie środkami finansowymi EBOiR do tej pory obserwujemy wśród przedsiębiorstw z sektorami rolnictwa, leśnictwa i produkcji żywności, którzy są autorami co drugiego zrealizowanego projektu w ramach PolSEFF. Na drugim miejscu znalazły się firmy działające w ramach branży przetwórstwa przemysłowego, których inwestycje stanowią 24% wśród wszystkich zrealizowanych przez ostatnie 21 miesięcy. Wreszcie przeszło co dziesiąty projekt (czyli 11%) realizowany był w sektorze handlu hurtowego.

Spośród wszystkich projektów zrealizowanych w ramach PolSEFF większość zostało sfinansowanych poprzez leasing, a pozostałe przeprowadzono w ramach standardowych umów kredytowych. Leasing dotyczył najczęściej zakupu maszyn, podczas gdy kredyty z reguły dotyczyły kompleksowych inwestycji, których komponenty są niezbywalne jak np. materiały izolacyjne do termomodernizacji budynków – zauważa Tomasz Ziółkowski, ekspert ds. marketingu programu PolSEFF.

Przypomnijmy, że PolSEFF jest Programem Finansowania Rozwoju Energii Zrównoważonej w Polsce, z linią kredytową o wartości €150 milionów. Oferta PolSEFF jest skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), zainteresowanych inwestycją w nowe technologie i urządzenia obniżające zużycie energii lub wytwarzające energię ze źródeł odnawialnych. Finansowanie można uzyskać w formie kredytu lub leasingu w wysokości do 1 miliona EURO za pośrednictwem uczestniczących w Programie instytucji finansowych.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto