MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczne zdarzenie w Wągrowcu. Auto utknęło na przejeździe kolejowym

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Aspirant Dominik Zieliński – oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu poinformował w czwartek 14 grudnia o bardzo niebezpiecznej sytuacji, do jakiej doszło jeszcze w listopadzie na przejeździe na ul. Bartodziejskiej przy skrzyżowaniu z ul. Rogozińską w Wągrowcu.

Jak wyjaśnił - kierująca samochodem marki toyota, zignorowała sygnalizator informujący o opuszczaniu zapór i wjechała na przejazd. Wszystko zarejestrowała kamerka zainstalowana w innym samochodzie.

- System opadania zapór na przejeździe jest tak skonstruowany, że wpierw opuszczają się zapory lewe, stąd kierująca po-winna zjechać z torowiska. Zatrzymała się ona jednak i cofnęła autem, wówczas zamknęła się zapora prawa. Szczęśliwie na tym przejeździe nie doszło do kolidowania z pociągiem. Maszynista szynobusu zgodnie z procedurą wyhamował skład. Gdy nie doszło do kolidowania zjechał z przejazdu – informuje oficer prasowy.

Film przedstawia zarejestrowaną sytuację z innego pojazdu, widać na nim, jak za zamkniętymi rogatkami na przejeździe kolejowym stoi szary samochód toyota, po kilkudziesięciu sekundach przyjeżdża szynobus, zatrzymuje się, zasłaniając pojazd, nie koliduje z nim, po kilkunastu sekundach postoju rusza.

Film się kończy, jednak nie sama sytuacja, bo policjantom udało się ustalić, że za kierownicą samochodu sie-działa 40-letnia mieszkanka gminy Ujście. Miejscowi policjanci z Ujścia wezwali kobietę na czynności. Kierującej postawiono zarzut stworzenia zagrożenia w ruchu drogowym przez naruszenie zakazu wjazdu na przejazd kolejowy za sygnalizator przy sygnale czerwonym, a następnie zatrzymanie pojazdu na przejeździe.

- Kobieta tłumacząc sytuację twierdziła, że zapory nagle zamknęły się przed maską pojazdu. Policjanci postanowili więc skonfrontować jej stanowisko z posiadanym nagraniem. Wówczas kobieta przyznała się do wykroczenia. Kierująca otrzy-mała 3 tys. złotych mandatu karnego i 15 punktów karnych – kończy asp. Dominik Zieliński.

Niebezpieczne zdarzenie w Wągrowcu. Auto utknęło na przejeźd...

O tym co zrobić, gdy dojdzie do podobnej sytuacji informują choćby twórcy kampanii Bezpieczny Przejazd. To akcja stworzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa właśnie na przejazdach kolejowych. Głównym celem misji jest zmniejszenie liczby zdarzeń i wypadków.

Jak się zachować gdy nasz samochód utknie na przejeździe?
• Jeśli samochód jest sprawny i możesz kontynuować jazdę – do-daj gazu i wyłam rogatkę, która jest przed Tobą. Jest ona tak skonstruowana, że złamie się nie powodując uszkodzenia samo-chodu. Po zjechaniu z przejazdu skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK i powiadom służby techniczne o tym fakcie, dzwoniąc pod numer „w razie awarii” podając numer przejazdu.
• Jeśli samochód nie pozwala na zjechanie z przejazdu – natych-miast każ wszystkim pasażerom opuścić pojazd i wyjść poza ro-gatki. Ty też się tam z nimi udaj. Następnie zadzwoń pod numer telefonu alarmowego 112 i podaj operatorowi numer przejazdu z Żółtej Naklejki PLK, informując o samochodzie tarasującym prze-jazd. Żółtą naklejkę znajdziesz na obudowie napędu rogatki od strony torów lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja.

Należy pamiętać, że koszt wyłamania rogatki najczęściej pokrywany jest z ubezpieczenia OC. Utrata zniżki w ubezpieczeniu jest nieporównywalna z utratą zdrowia lub życia – gdy dojdzie do zderzenia z pociągiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto