MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Wągrowiec. Zmarł lekarz Janusz Kotecki. Przez 40. lat leczył w Łeknie

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
archiwum urzędu gminy Wągrowiec
22 lutego zmarł lekarz Janusz Kotecki. Miał niespełna 87 lat. Przez 40 lat pracował jako lekarz ogólny w Łeknie w gminie Wągrowiec. Wspomnieniem o lekarzu podzielili się przedstawiciele urzędu gminy.

Janusz Kotecki urodził się 1 października 1933 roku. w Rakowie w gminie Damasławek. Ojciec był kierownikiem szkoły w Rakowie od 1923 roku. Matka – Maria z domu Buksakowska pochodziła z rodziny rolniczej z Gołańczy. Był trzecim dzieckiem Marii i Józefa Koteckich: siostra Henryka z zawodu nauczycielka, brat Marian – adwokat.

Janusz, jak czytamy w zamieszczonym przez gminę wspomnieniu, w czasie okupacji niemieckiej uczęszczał do szkoły dla polskich dzieci w Rakowie, następnie ukończył Państwowe Gimnazjum a później Liceum Ogólnokształcące w Wągrowcu. Po zdaniu matury rozpoczął studia medyczne w Poznaniu na Wydziale Lekarskim.

- W 1957 roku, jako student 5 roku, odbywał praktykę lekarską w Wiejskim Ośrodku Zdrowia w Łeknie, który mieścił się przy ul. Jeziornej. W latach 1961-1967 pracował na oddziale ginekologiczno – położniczym w Wągrowcu. W 1967 roku założył rodzinę z żoną Marią i zamieszkali w Gołańczy. Również tego samego roku doktor Kotecki otrzymał propozycję pracy w Wiejskim Ośrodku Zdrowia w Łeknie, którą podjął 3 lipca i wraz z rodziną zamieszkał w nowobudowany wówczas Ośrodku Zdrowia, gdzie przepracował 40 lat jako lekarz ogólny. Pracując w Łeknie, nadal pracował w Poradni „K” dla kobiet, jako specjalista ginekolog położnik oraz pełnił dyżury nocne w Szpitalu w Wągrowcu - czytamy.

Jak informują przedstawiciele gminy, w tamtych czasach praca lekarza była bardzo trudna, wymagała wielu wyrzeczeń. Również praca w Ośrodku Zdrowia wymagała od doktora poświęceń, gdyż brakowało personelu. Często do późnych godzin wieczornych i nocnych odwiedzał swoich pacjentów, wizyty domowe odbywały się również w niedziele. Doktor Kotecki zawsze jednak miał potrzebę służenia swoim pacjentom, którzy byli dla niego najważniejsi.

- Lekarz przeszedł na emeryturę w 2007 roku, ale nadal chciał być aktywny, współdziałał ze społecznością Łekna i okolic w ramach Klubu Seniora „Cystersi” oraz Towarzystwa Miłośników Łekna. Zaangażowany był również w działalność Towarzystwa Świętego Wojciecha przy Parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu. Zawsze interesował się historią i chętnie dzielił się swoimi wspomnieniami i wiedzą z młodszymi pokoleniami. Pan Janusz Kotecki zawsze chętnie udzielał się i uczestniczył w życiu społecznym oraz brał udział w lokalnych działaniach i uroczystościach gminnych - podsumowują przedstawiciele urzędu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto