MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny raz powraca sprawa geotermii w Wągrowcu. Czy marzenia burmistrz, Alicji Trytt w tym temacie spełnią się?

OPRAC.:
Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Chociaż sprawa geotermii nie spędza na razie snu z powiek wągrowczan, jednak temat cały czas żyje. Czasem powstają pytania "czy coś dalej będzie się działo?". Na tę chwilę sprawę trzeba będzie, prawdopodobnie, odłożyć ad acta.

Przypomnijmy, że wiercenie odwiertu poszukiwawczo - rozpoznawczego GT-1, czyli znany wszystkim odwiert geotermalny, dawno za nami. Zakończono prace przy tej inwestycji - wwiercono się w tym czasie na poziom 2248 metrów. Wszystko zgodnie z planem. Zniknęła wieża, która była symbolem trwających prac, a teren został uporządkowany. Następnie - zgodnie z przyjętym harmonogramem - rozpoczęło się skrupulatne opracowywanie dokumentacji hydrologicznej. W miejscu odwiertu zamontowano hydrant, który, na tę chwilę...stoi samotnie pośrodku łąki...

Przypomnijmy ważne informacje

Projekt rozpoczęto w 2019 r., maszyny wiercące stanęły na miejscu odwiertu 16 sierpnia 2023 roku. Początkowe założenia były zachęcające: woda geotermalna spod Wągrowca miała mieć temperaturę ok. 60°C, mineralizację mniejszą od 100 g/l, a wydajność co najmniej 120 m3/h. Podczas panelu dyskusyjnego w tej sprawie, który odbył się w marcu tego roku, poznaliśmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące właściwości wody. Wynik tego kluczowego parametru, na który wszyscy czekali, okazał się bardzo dobry! Temperatura wody jest wyższa od zakładanej i wynosi 70 stopni Celsjusza. Od tego parametru zależało, czy cały projekt ma sens. Teraz wiadomo, że decyzja o podjęciu odwiertu była słuszna i daje to spore perspektywy dla Wągrowca w obszarze tańszego źródła ciepłej energii.

Pod koniec kwietnia burmistrz, Alicja Trytt wypowiedziała się w kwestii dalszych planów

- W najbliższym czasie będzie trzeba: sporządzić analizę potrzeb i zapotrzebowania na ciepło, opracować projekt sieci ciepłowniczej oraz wykonać koncepcję ciepłowni geotermalnej. Następnie należy aplikować o środki zewnętrze na budowę ciepłowni geotermalnej, wykonanie drugiego odwiertu oraz rozbudowę lub modernizację sieci ciepłowniczej. Skąd na to wszystko pieniądze? W tej chwili istnieje możliwość składania wniosków o dofinansowanie w ramach uruchomionego 16 kwietnia 2024 r. programu „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa" z Funduszu Modernizacyjnego. Ponadto, będzie również możliwość aplikowania w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Geotermia jest ogromną szansą dla Wągrowca na tanie i przyjazne środowisku ogrzewanie domostw.

Co obecnie słychać w tej sprawie?

W zasadzie niewiele. Na tę chwilę, dzięki staraniom Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Koninie, powstała strona internetowa, którą można znaleźć TUTAJ. To platforma, gdzie zarządzający już źródłami geotermalnymi oraz chcący ten temat rozwijać, mogą dzielić się wiedzą zdobytą dotychczas.

- Chcemy, wspólnie z innymi beneficjentami rządowych programów wsparcia geotermii, wymieniać się doświadczeniami, dzielić wiedzą i informacjami, co – mam taką nadzieję – pozwoli nam w przyszłości kontynuować działania zainicjowane otworem rozpoznawczo-poszukiwawczym wykonanym już w naszym mieście.

- powiedziała Alicja Trytt

Jak zatem można zasugerować się wypowiedzią burmistrz, jeszcze długa droga przed Wągrowcem, by ruszyć dalej z programem geotermalnym.

Grono terenów, gdzie geotermia została wdrożona, nie jest może imponujące, ale daje nadzieję - to 7 działających z powodzeniem ciepłowni, a w tym roku mają powstać jeszcze 3.

- Marzy mi się, by w tym gronie znalazł się również Wągrowiec, bo energia odnawialna, to wielka szansa dla naszego miasta i jego mieszkańców na pomyślną przyszłość. Obecnie robimy rozpoznanie w zakresie kosztów ewentualnych inwestycji w tym zakresie w przyszłości, a także możliwości pozyskania na ten cel jak najwyższego wsparcia finansowego. Trzeba sobie bowiem otwarcie powiedzieć, że miasta nie stać na samodzielną inwestycję w tym zakresie.

- dodaje burmistrz Wągrowca

Należy zatem uzbroić się w cierpliwość. Na tę chwilę, na łące, stoi samotnie hydrant, który przypomina nam o temacie miejskiej geotermii. Trzymamy kciuki, by tak ważna dla mieszkańców miasta inwestycja, ruszyła z miejsca i zaczęła przynosić wymierne korzyści.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto