MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mieczyki to kwiaty na lata, ale jesienią musisz zabrać je z ogrodu. Sprawdź, jak przechować gladiole do wiosny

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Mieczyki są wieloletnie, ale nie są odporne na mróz, dlatego jesienią trzeba je wykopać.
Mieczyki są wieloletnie, ale nie są odporne na mróz, dlatego jesienią trzeba je wykopać. pixabay.com
Mieczyki, znane też jako gladiole, to wspaniałe letnie kwiaty. Są wieloletnie, ale nie są odporne na mróz, dlatego jeśli nie chcemy co roku kupować nowych cebul, jesienią musimy zadbać o te, które mamy. Radzimy, jak przezimować mieczyki i kiedy je wykopać.

Spis treści

Czy mieczyki są odporne na mróz i mogą zimować w gruncie?

Mieczyki (gladiole) pochodzą z nieco cieplejszego klimatu niż polski i nie są odporne na mróz. Znoszą wprawdzie spadki temperatury do -5 st. C i ciepłe zimy w najcieplejszych zakątkach Polski mogą przetrwać, jest to jednak loteria, bo nie wiadomo, czy akurat nie zdarzą się większe mrozy. Jeśli nie chcemy ryzykować utraty mieczyków przez zimę, musimy je wykopać jesienią.

Kiedy wykopywać mieczyki?

„Podręcznikowo” mieczyki wykopuje się dość wcześnie, bo około 6 tygodni po tym, gdy skończą kwitnąć. W zależności od odmiany (i tego kiedy je posadziliśmy), jest to wrzesień lub październik. Rośliny mają jeszcze wtedy zielone liście. Z wykopywaniem gladioli nie należy zwlekać, bo wprawdzie jesienne przymrozki im nie zaszkodzą, ale w wilgotnej i zimnej ziemi będą bardziej narażone na choroby grzybowe.

Jak wykopywać mieczyki?

Cebule mieczyków niewiele przyrastają na boki, więc nie musimy ich szeroko obkopywać (nie kopmy jednak tuż przy pędzie). Widłami lub szpadlem poważmy cebulkę, przy okazji podciągając ją za liście.

Co zrobić z cebulkami mieczyków?

Po wykopaniu przycinamy pędy na wysokość ok. 5 cm i zostawiamy cebulki w ciepłym miejscu do wstępnego przesuszenia na kilka dni. Następnie oczyśćmy je z resztek ziemi. Mieczyki bardzo chętnie wytwarzają cebulki przybyszowe, wyrastające z głównej, matecznej cebuli. Najczęściej są one drobne, ale z czasem możemy uzyskać z nich kwiaty. Na razie oddzielny je od cebuli i przechowajmy.
Po wstępnym obsuszeniu usuńmy też pozostałość pierwotnej cebuli (jeśli nie chce się łatwo oberwać, poczekajmy z tym do wiosny). Pamiętajmy, by nie usuwać łusek z cebul.
Obejrzymy cebulki, czy nie widać na nich śladów uszkodzeń, pleśni, nadgniłych miejsc lub uszkodzeń spowodowanych przez szkodniki). Takie wyrzućmy.

Jak przechowywać cebule mieczyków?

Następnie cebulki mieczyków wkładamy do papierowej torby lub kartonowego pudełka (warto zrobić w nim dodatkowo otwory). Przechowujemy je w chłodzie – najlepsza temperatura to 4-8 st. C, w ciemnym miejscu z umiarkowaną wilgotnością. Świetnym miejscem jest np. chłodna piwnica. W miejscach suchych i cieplejszych (np. na strychu) cebulki mogą nadmiernie wysychać. Mniej więcej raz na miesiąc zajrzyjmy do nich i sprawdźmy ich stan – czy nie pojawiły się np. plamy świadczące o chorobie grzybowej, czy inne niepokojące objawy. Takie cebulki wyrzucamy.

Co robić, żeby mieczyki dobrze kwitły?

Ważna jest temperatura, po rośliny przechowywane w cieple gorzej kwitną. Jeśli nie mamy odpowiednio chłodnego pomieszczenia, na kilka tygodni przed sadzeniem, możemy wystawiać je na dwór, razem z pojemnikiem, w którym je przechowujemy. Ale temperatury muszą być wtedy dodatnie! Nie narażajmy ich na mróz, uważajmy też, żeby nie zamokły.

Kiedy sadzić mieczyki?

Mieczyki sadzi się na od końca kwietnia do połowy maja. Drobne cebulki przybyszowe można posadzić osobno na rabacie lub między większymi, podobnie jak robimy z młodymi tulipanami. Początkowo nie będą miały kwiatów, tylko liście, ale gdy podrosną – zakwitną. Najczęściej po dwóch-trzech latach. W tym czasie trzeba im zapewnić dobre warunki.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mieczyki to kwiaty na lata, ale jesienią musisz zabrać je z ogrodu. Sprawdź, jak przechować gladiole do wiosny - RegioDom.pl

Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto