Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na terenie powiatu wągrowieckiego zaobrączkowano blisko sto młodych bocianów w 32 gniazdach

Ewa Czapul
Fot. arch. NM
W obrębie gmin: Wągrowiec, Mieścisko i Skoki, Zespół Obrączkarski Rościnno w składzie Hubert Czarnecki – kierownik oraz Adam Loręcki przeprowadził akcję znakowania młodych bocianów białych - symbolu wiejskiego krajobrazu rolniczego.

Jak informuje urząd gminy w Wągrowcu, łącznie zaobrączkowanych zostało 97 młodych bocianów w 32 gniazdach co dało średnią 2,94 młodego/gniazdo.

Na terenie gminy Wągrowiec oznakowano 44 ptaki w 15 gniazdach, średnio na gniazdo przypadło 2,93 młodego. W pięciu gniazdach było 5 młodych, w sześciu gniazdach były 3 młode, w czterech gniazdach były 2 młode a w jednym był tylko 1. Sześć spośród istniejących gniazd, objętych terytorialnie akcją obrączkowania, nie zostało zajętych w roku bieżącym.

Co zagraża bocianom?

Jednym z zagrożeń bocianiego życia są sznurki i siatki używane w prasach i belownicach do wiązania siana i słomy, a także inne niebezpieczne śmieci, które ptaki wykorzystują jako materiał do budowy gniazd. Stanowią one śmiertelne zagrożenie dla piskląt. Statystyki z Wielkopolski wskazują sznurki, jako powód zgonu aż 10 proc. młodych bocianów. Materiały te stanowią śmiertelne zagrożenia dla młodych, które przez pierwsze tygodnie życia nieporadnie przesuwają się po gnieździe na zgiętych skokach. Pisklę, które zaczepi się o sznurek, nie jest w stanie stanąć na nogi i rzadko kiedy udaje mu się samodzielnie wyplątać. Sznurek taki będzie się zaciskał powodując coraz poważniejsze dolegliwości, prowadzące do martwicy kończyny, rzadziej do złamań (które gojąc się dają w efekcie zdeformowaną kończynę).

Niekiedy ptaki połykają również sznurki, które mogą doprowadzić do ich śmierci. Taki przypadek zagrożenia życia dla młodego bociana miał miejsce w miejscowości Łukowo. Stan ptaka był na tyle poważny, że wymagał natychmiastowej interwencji weterynaryjnej, wobec czego został przewieziony do Ptasiego Azylu prowadzonego przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Przyrodnicy apelują do rolników, aby w trakcie wykonywania prac polowych i gospodarskich dokładnie zbierali wytworzone odpady - fragmenty sznurków i siatki.

- Prosimy również wszystkich, którzy w trakcie spaceru napotkają w terenie nylonowe sznurki, czy elementy siatki do wiązania beli siana czy słomy, aby nie omijali ich obojętnie ale zebrali i wyrzucili do pojemnika na odpady. W ten prosty sposób, każdy z nas może się włączyć w ochronę bocianów - informują przedstawiciele urzędu gminy w Wągrowcu.

Zobacz: Bezwarunkowa przyjaźń między psem a… krową
Źródło: Storyful/X-News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto