Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nieodpowiednie zachowanie się dzieci na skateparku w Wągrowcu, stało się przedmiotem policyjnej interwencji

OPRAC.:
Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Wideo
od 16 lat
Lato i wolne od zajęć szkolnych powodują, że młodzież, która nie ma co ze sobą zrobić, często próbuje spożyć energię na niewłaściwe zachowania. Tak też stało się w niedzielne popołudnie, 2 lipca, na wągrowieckim skateparku.

Powodem, dla którego mężczyzna, przebywający ze swoim dzieckiem, w skateparku, w Parku 600-lecia w Wągrowcu, zadzwonił pod 112, była niewłaściwie zachowująca się młodzież.

Niesforność nie popłaca

Młodzież, a dokładniej 13 i 14-latkowie, głośno, wyraźnie i bez cienia refleksji, przeklinali. Brzydkie słowa nosiły się po całym parku, gdzie przebywa zwykle mnóstwo dzieci i tak było też tamtego dnia.
Mężczyzna zwracał uwagę młodocianym, że niewłaściwie się zachowują,

Zareagował, ponieważ sam był ze swoim dzieckiem, które miało dużo mniej lat. Zwrócił im uwagę, żeby stosownie się zachowywali. Było to popołudnie, ok. 16.00 - 17.00, gdzie w parku znajdowała się duża ilość dzieci i stąd też postanowił zareagować. Jednak, ku jego zdumieniu, ci chłopcy, nie dość, że nie poprawili swojego zachowania, to jeszcze w jego stronę wysłali kilka niecenzuralnych słów, dając mu znać, żeby się odczepił. Jednak mężczyzna słusznie nie odpuścił, ponieważ postanowił wezwać na miejsce policjantów - zadzwonił na numer alarmowy 112, powiedział w czym rzecz i tutaj trzeba przyznać, że młodzieńcy w tym parku popełniali wykroczenie z Kodeksu Wykroczeń mówiące o tym, że w miejscu publicznym nie powinno się używać wulgarnych słów

- wyjaśnia zdarzenie oficer prasowy KPP w Wągrowcu, mł. asp. Dominik Zieliński

Warto przypomnieć młodzieży o konsekwencjach ich czynów

Wśród niepełnoletnich panuje błędne przeświadczenie, że za ich winy karani są rodzice np. upomnieniem, a oni, co najwyżej, dostaną tzw. "szlaban" na wyjście ze znajomymi, bądź na komputer, czy telefon. Tak to jednak do końca nie wygląda.

(...) odpowiedzialność karną nieletnich w Polsce reguluje Ustawa z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich a także Kodeks Karny, Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Wobec nieletniego mogą być stosowane środki wychowawcze np. upomnienie, zobowiązanie do określonego postępowania, nadzór, czy umieszczenie w odpowiedniej placówce. Rodzice również, po części, mogą ponieść odpowiedzialność przed sądem za swoje dzieci. Sąd rodzinny może zobowiązać rodziców albo opiekuna nieletniego do naprawienia w całości albo w części szkody wyrządzonej przez nieletniego lub do zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. W przypadku gdy rodzice albo opiekun nieletniego uchylają się od wykonywania środka, sąd rodzinny może wymierzyć im karę pieniężną w wysokości do 3 tys. zł. - informuje Komenda Powiatowa Policji w Wągrowcu.

To była w pełni zasadna interwencja

- dodaje Dominik Zieliński

Funkcjonariusze policji apelują o to, by złe zachowanie w wakacje nie stało się dla młodzieży przyczyną do wyciągania konsekwencji prawnych, ponieważ niepełnoletnie osoby również mogą ponosić odpowiedzialność za swoje czyny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto