Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy zabieg w szpitalu powiatowym w Wągrowcu - to laserobaria. Jak przebiega i w jakich jednostkach chorobowych się ją stosuje?

OPRAC.:
Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Zabiegi laserobarii w wągrowieckim szpitalu
Zabiegi laserobarii w wągrowieckim szpitalu ZOZ Wągrowiec
Szpital powiatowy w Wągrowcu, jako jedyny w Wielkopolsce, uruchomił możliwość zabiegów tzw. laserobarii. Jak wyglądają i jakich schorzeń dotyczą?

W wągrowieckim szpitalu uruchomiono możliwość wykonywania zabiegów tzw. laserobarii. Jeszcze przed świętami pierwszy pacjent Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego został mu poddany. Na tę chwilę, w Wielkopolsce, urządzeniem dysponuje właśnie jednostka lecznicza w Wągrowcu.

- Laserobaria, to nowoczesna forma leczenia z obszaru medycyny fizykalnej, wykorzystująca synergiczne oddziaływanie na chore tkanki czterech czynników: tlenu o miejscowo podwyższonym ciśnieniu, ozonu, promieniowania podczerwonego i UV oraz indukcyjnego pola magnetycznego. W efekcie następuje wzmocnienie procesów naprawczych w tkankach, poprzez pobudzenie procesu angiogenezy, powstrzymanie procesów zapalnych oraz stymulację wytwarzania kolagenu i keratyny.

- informuje ZOZ Wągrowiec

Każdy pacjent ma wdrażany indywidualny plan leczenia

Liczba zabiegów i ich intensywność dobierana jest indywidualnie do pacjenta, jednak, w leczeniu ran, zalecanych jest 10 zabiegów, każdego dnia. Skuteczność działania zabiegu sprawdzana jest ok. 3 - 4 tygodnie po zastosowaniu. Zabieg trwa ok. godziny i nie wymaga znieczulenia.

- Jest w pełni bezpieczny, a ryzyko jakichkolwiek niepożądanych odczynów miejscowych jest statystycznie znikome. W trakcie zabiegu w każdej chwili można zatrzymać urządzenie.

- dodaje placówka

Jak informuje szpital w Wągrowcu podstawowe wskazania do zastosowania laserobarii to:

  • trudno gojące się rany (owrzodzenia naczyniowe, stopa cukrzycowa, pourazowe)
  • oparzenia
  • schorzenia zatorowo-zakrzepowe
  • obrzęki limfatyczne
  • zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia
  • stany zapalne stawów (skokowy, kolanowy, łokciowy)
  • wspomagająco w leczeniu bólu przewlekłego (neuralgie)
  • wspomagająco w leczeniu osteoporozy oraz po zabiegach ortopedycznych.

Jak w każdym zabiegu, są również przeciwwskazania. Są to ciąża, choroba nowotworowa, czynna gruźlica, cukrzyca typu I, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, krwawienia z przewodu pokarmowego, infekcje (gorączka), ostre choroby skóry, bielactwo, łuszczyca, obecność implantów elektronicznych (np. rozrusznik serca, implant ślimakowy) lub innych ulegających podgrzaniu w polu magnetycznym, ale również silna opalenizna, czy stosowanie leków światłouczulających.

Na tę chwilę zabiegom podlegają pacjenci ZOL-u, niemniej trwają już przygotowania do przyjęć pacjentów przychodzących. Wstępnej rejestracji na zabiegi można dokonywać w dni robocze, w godz. 9.00-12.00, pod numerem tel. (67) 268 15 91.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto