Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Otwórz się na pomoc: Uzależnienie od alkoholu” - co zrobić, by pokonać nałóg?

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Choć niekiedy uważa się, że wypicie alkoholu w bardzo niewielkiej ilości nie jest problemem, to trzeba traktować tę kwestię ostrożnie: pojedyncze toasty mogą szybko doprowadzić do nałogu alkoholowego, uzależnienia, które dotyka nie tylko dorosłych, ale także młodzież i dzieci. Szczególnym problemem jest fakt obniżania się granicy inicjacji alkoholowej: ten „pierwszy raz” coraz częściej staje się udziałem dwunasto- i trzynastolatków, a nawet już – dziesięciolatków! Trzeba temu zapobiegać, a profilaktyka uzależnień musi dostać społeczne zielone światło!

Lekarze ostrzegają, że rodzice nie mogą lekceważyć młodego wieku swoich dzieci i uznawać, że są za młodzi, by wpaść w nałóg. Badania dowodzą, że dzieci, które zaczęły sięgać po kieliszek przed 15. rokiem życia, cztery razy częściej uzależniają się od alkoholu niż ci, którzy zaczęli pić go po przekroczeniu dwudziestego roku życia. Co więcej – zaledwie półtora roku, dwa lata regularnego picia alkoholu przez dziecko, czy nastolatka, prowadzi do uzależnienia. A dzieci poznają smak alkoholu niejednokrotnie przy aprobacie właśnie rodziców, którzy akceptują „tylko spróbowanie” w czasie imprezy rodzinnej, a później już nie zdają sobie sprawy, że dumna z siebie pociecha może przez to czuć się bardziej dorosła i zacząć pić – już w towarzystwie rówieśników, czy starszych kolegów.

O tym wszystkim ostrzega i informuje kampania „Otwórz się na pomoc”. Należący do niej projekt „Otwórz się na pomoc: Uzależnienie od alkoholu” wykorzystuje koncepcję interaktywnego filmu poświęconego profilaktyce uzależnień. Jego scenariusz jest realizowany we współpracy z Mają Pisarek, terapeutką i psychologiem.

Oglądając kilkuminutowy film, musimy pomóc podjąć decyzje nastolatkowi, wkraczającemu w pełnoletność. Kierujemy losami chłopaka, który mierzy się z własnymi słabościami, okresem buntu, wpływem rówieśników oraz rodzinnym problemem alkoholowym, tak, by nasze decyzje nie skierowały go na drogę nałogu. Z jednej strony to tylko film – ale z drugiej - dający wiele do myślenia!

Warto zatrzymać się też przy drugiej części projektu, która daje dużą dawkę wiedzy, udostępnianej przez rodziców nastolatków, mających problem z uzależnieniem od alkoholu. Znaczenie autentycznych opowiadań z serii „Posłuchaj historii” wzmacniają komentarze i rozwinięcia przygotowane przez terapeutkę Maję Pisarek.

Kolejnym atutem projektu „Otwórz się na pomoc: Uzależnienie od alkoholu” jest poradnik prasowy, zatytułowany dobitnie: „Alkoholizm. Młoda Polska w alkoholowych oparach”. Znajdziemy w nim ważne dane statystyczne dotyczące problemu alkoholowego u młodych ludzi, informacje pozwalające na ocenę i rozpoznanie momentu uzależnienia (nie oszukujmy się: młodzież uznając, że dobrze się bawi i w pełni kontroluje swoje możliwości, może nie zauważyć, kiedy „zabawa” przerodzi się w niebezpieczną chorobę), czy dotyczące roli alkoholu w popkulturze. Artykuły tego poradnika przynoszą też zaskakujące doniesienia na temat społecznego przyzwolenia na nadużywanie alkoholu i nieznane szerzej kwestie syndromu Dorosłych Dzieci Alkoholików. Skradzione dzieciństwo to niestety także bolesny efekt uzależnienia alkoholowego w rodzinie i jego wpływ na dzieci i młodzież…

O tym, że nie wolno się poddawać, a warto pomagać dzieciom i nastolatkom, którzy są zagrożeni chorobą alkoholową, mówi rozmowa z psychologiem, dostępna wśród materiałów poradnika. Jak nie bagatelizować, nie odrzucać, a za to jak mądrze pomagać – naprawdę warto poznać porady specjalisty.

Partnerem akcji jest między innymi Miasto i Gmina Skoki

- Gmina Skoki zdecydowała się wejść w akcję "Otwórz się na pomoc" gdyż stanowi ona uzupełnienie dotychczas podejmowanych działań, których odbiorcami są młodzi ludzie i ich rodzice. Akcja skierowana jest przede wszystkim do młodzieży starszej, do której często trudno dotrzeć wykorzystując dostępne mechanizmy szkolne. Jest to związane m.in. dużym rozproszeniem uczniów, którzy po ukończeniu szkoły podstawowej korzystają z różnych form dalszej edukacji w szkołach poza gminą. Młodzież starsza często też chce być niezależna i autonomiczna. Niejednokrotnie nawet w ważnych sprawach życiowych niechętnie korzysta z tzw. dobrych rad udzielanych przez bliskich. Chce samodzielnie doświadczać życia ale też podejmować decyzje w oparciu o własne przemyślenia. W dobie wszechobecnych komputerów interaktywna forma przekazu na pewno lepiej trafi do młodego odbiorcy niż np. forma papierowa, ulotkowa. W sposób bardziej namacalny pozwoli doświadczyć konsekwencji podejmowanych decyzji w sprawach dotyczących alkoholu. Lepiej też trafi do rodzica, który również jest młody i w dołączonych do gry historiach może odnaleźć problem swoich bliskich a omówienie psychologiczne naprowadzić go może na ich rozwiązanie - zaznacza Małgorzata Wylegalska, kierownik Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Skokach.

Jak zaznacza, jest to tylko jedno z wielu przedsięwzięć jakie podejmują Skoki, aby przeciwdziałać alkoholizmowi.

- W Gminie Skoki działa Punkt Informacyjno – Konsultacyjny dla osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków, osób pijących w sposób szkodliwy, członków ich rodzin oraz osób, w rodzinach których dochodzi do przemocy domowej. Konsultacji i porad udzielają psycholog i terapeuta leczenia uzależnień. Specjaliści prowadzą też działania edukacyjne. Prowadzone są warsztaty tematyczne dla osób uzależnionych prowadzone przez zaproszonych specjalistów. Osoby z problemami uzależnień mogą zwrócić się o pomoc do komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, której terminy posiedzeń dostępne są na gminnej stronie internetowej oraz do gminnego koordynatora ds. uzależnień, który dyżuruje w UMiG w każdy czwartek. O miejscach pomocy dostępnych w gminie, powiecie i województwie osoby zainteresowane mogą dowiedzieć się ze specjalnie przygotowanego dla mieszkańców informatora, który dystrybuowany jest w instytucjach publicznych. Dzieci uzyskują pomoc podczas zajęć opiekuńczo - wychowawczych prowadzonych aktualnie w 5 świetlicach (jednej miejskiej i 4 wiejskich). Zajęcia prowadzą wykwalifikowani pedagodzy i nauczyciele. W przedszkolach, szkołach i świetlicach prowadzone są programy profilaktyczne takie jak np. Przyjaciele Zippiego, Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej, Domowi Detektywi – Jaś i Małgosia Na Tropie, Fantastyczne Możliwości. Ponadto różnego typu warsztaty profilaktyczne, prelekcje i inne działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz szkolenia i wywiadówki profilaktyczne dla rodziców. Co roku Gmina Skoki uczestniczy w co najmniej jednej kampanii profilaktyczno – edukacyjnej skierowanej do różnych grup społecznych np. dzieci i młodzieży, rodziców, kierowców i innych użytkowników dróg, osób doznających przemocy domowej itp. W ten sposób prowadzona jest m.in. edukacja publiczna dotycząca problematyki alkoholowej i narkotykowej. Organizowanych jest wiele imprez promujących zdrowie i zdrowy styl życia m.in. gminny przegląd spektakli profilaktycznych, rajdy rowerowe i inne działania sportowe połączone z działaniami edukacyjno – profilaktycznymi, konkursy dla dzieci i młodzieży, festyny itp. Odbywa się wiele szkoleń, podczas których edukowane są osoby zajmujące się w środowisku lokalnym rozwiązywaniem problemów uzależnień i przemocy domowej -wyjaśnia.

Partnerem akcji jest także Miasto i Gmina Gołańcz

- Każdy sygnał, który dociera do nas , jest traktowany priorytetowo. Staramy się reagować jak najszybciej w takich sytuacjach, czy to Miejsko-Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Zespół Interdyscyplinarny, pedagodzy czy nauczyciele uruchamiają procedury adekwatne do rozwiązania problemu i pomocy osobie zmagającej się z problemem alkoholowych. Profilaktyka jest dla nas jednym z priorytetów. Duża część środków finansowych przekazywana jest właśnie na profilaktykę w szkołach. Finansujemy wiele programów profilaktycznych, jak również finansowane jest działanie świetlic środowiskowych, w których dzieci z rodzin z trudnościami mogą liczyć na pomoc i wsparcie doświadczonych opiekunów - mówi zastępca burmistrza Miasta i Gminy Gołańcz Urszula Wierzbicka.

Dodatkowo podkreśla wagę takich działań, jak między innymi powstanie tego iDok'a.

- Zachęcam do skorzystania z przedstawionej Państwu oferty filmów interaktywnych. Skierowane są one nie tylko do młodych ludzi, ale również do ich rodziców. Filmy pozwolą zrozumieć, jak poważne konsekwencje niosą za sobą decyzje podjęte impulsywnie lub pod wpływem sugestii innych osób. Niekiedy proste słowo „nie” może uchronić przed lawiną problemów - dodaje Urszula Wierzbicka.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto