Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

II edycja projektu „Przyjaźń, zamiast przemocy!”. Cel? Poprawa relacji wśród uczniów oraz zniwelowanie przemocy rówieśniczej

OPRAC.:
Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
"Projekt "Przyjaźń, zamiast przemocy"
"Projekt "Przyjaźń, zamiast przemocy" Urząd Miejski Wągrowiec
Przed nami II edycja programu "Przyjaźń, zamiast przemocy!" zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wągrowcu. To bardzo ważne działania, mające na celu poprawę współdziałania uczniów oraz, w jak największym stopniu, zniwelowanie przemocy wśród rówieśników, która nadal jest problemem.

Miejski Ośrodek Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wągrowcu, wspólnie ze szkołami podstawowymi organizuje II edycję, ważnego społecznie, projektu pn. "Przyjaźń, zamiast przemocy!". Zaburzenia relacji wśród dzieci, tak w środowisku szkolnym, jak i poza nim, to cały czas problem. Szczególnie zauważalna jest, cały czas, przemoc rówieśnicza, z którą często sobie poradzić. Celem programu jest zatem obniżanie tego niebezpiecznego poziomu, w jak najbardziej skutecznych schematach działań.

Szkoła nie tylko edukuje, ale jest jednocześnie miejscem, gdzie można kształtować przekonania, zachowania uczniów i uczyć ich, jak radzić sobie z trudnościami w relacjach z innymi ludźmi. Ideą naszego projektu jest zaangażowanie młodych ludzi do aktywności prospołecznych, wobec grupy rówieśniczej.

- mówi Lidia Kozdęba, kierownik wągrowieckiego MOPiRPA.

W piątek, 19 stycznia, w zajęciach uczestniczyli uczniowie klas piątych SP nr 1

Zajęcia przeprowadzano z liderami młodzieżowymi, by, nauczeni odpowiednich działań, mogli je realizować w swoich klasach. Kolejne tygodnie przyniosą spotkania w pozostałych placówkach edukacyjnych w Wągrowcu.

Pod uwagę wzięto 3 ważne bloki tematyczne

  • Poznajmy się lepiej – budowanie relacji w grupie rówieśniczej - pierwszy miesiąc projektu
  • Nie bądź obojętny – Reaguj i pomóż - drugi miesiąc projektu
  • Przygotowanie do happeningu szkolnego - trzeci miesiąc projektu

W zajęciach wezmą również udział wychowawcy trzecich klas, którzy podejmą się realizacji lekcji w oparciu o karty pracy pn. „Zobacz, zrozum, zareaguj”. Po zakończeniu odbędzie się konkurs plastyczny objęty tą tematyką.

Najstarsi uczestnicy projektu – uczniowie z klas siódmych – wezmą udział w zajęciach tematycznych pt. „Bądź asertywny, nie agresywny” oraz „Nie zasłaniaj się ekranem”. W oparciu o te zajęcia będą mogli przygotować pracę konkursową w formie prezentacji multimedialnej lub krótkiego filmiku na Międzyszkolny Konkurs Profilaktyczny.

- informuje Urząd Miejski w Wągrowcu
Rodzice uczniów klas piątych spotykać się będą na debatach ze specjalistami, na których będą dyskutować o agresji wśród dzieci i o jej przyczynach oraz możliwych rozwiązaniach tego problemu.

Nie zapomniano także o nauczycielach

Dodatkowo chętni nauczyciele, w ramach Akademii Profesjonalnego Nauczyciela, wezmą udział w trzymiesięcznych kursach internetowych pt. „Przeciwdziałanie agresji u dzieci i młodzieży” oraz „Cyberprzemoc i Cyberuzależnienie. Bezpieczni w Sieci. Jak unikać zagrożeń i dobrze korzystać z Internetu”.

- dodaje wągrowiecki magistrat

Na zakończenie projektu uczniowie zorganizują szkolne happeningi dotyczące przeciwdziałania przemocy.
Spotkania odbywać się będą do końca kwietnia, w każdy piątek.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto