Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Pamiętamy i nigdy nie przestaniemy pamiętać o naszych przodkach" - uroczystość z okazji odzyskania Niepodległości przy wągrowieckim Ratuszu

Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Przemarsze i barwne korowody, ogólna radość i fale biało-czerwonych flag unoszących się na wietrze, to wspólne cechy, które obserwowane są 11 listopada, czyli w Święto Niepodległości. Także w Wągrowcu święto to celebrowano z należytą estymą.

Uroczystości związane z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się w Wągrowcu już o 9.30. W klasztorze oo. Paulinów w Wągrowcu odbyła się msza w intencji Ojczyzny. Dalsza część odbyła się przy budynku Ratusza.
O 11.00, przy pomniku Powstańców Wielkopolskich, rozpoczęła się manifestacja patriotyczna i uroczyste złożenie pod nim kwiatów. Na maszt została wciągnięta biało-czerwona. Przybyłych przywitał Marcin Moeglich z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, który przedstawił krótką historię odzyskania przez Polskę niepodległości.

Oddajemy dziś hołd wszystkim tym, którzy walczyli dla nas o wolność, często ponosząc za to najwyższą cenę. Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą niepodległości. Przełomem w wydarzeniach niepodległościowych były wydarzenia z listopada 1918 roku. To właśnie wtedy marzenie o wolnej i suwerennej Polsce zaczęło się spełniać. W Wielkopolsce sytuacja wciąż była niestabilna. Rozstrzygnięcie w tym zakresie przyniosło, kilka miesięcy później, wielkie zwycięstwo oręża polskiego, Powstanie Wielkopolskie. Informację o odzyskaniu niepodległości ogłosił, ze stopni Hotelu Bristol, przy wągrowieckim Rynku, Kazimierz Grabowski

Podczas uroczystości pod pomnikiem, głos zabrał również Jarosław Berendt

Pamiętamy i nigdy nie przestaniemy pamiętać o naszych przodkach. Zarówno tych cichych bohaterach dnia codziennego, jak i tych bardziej znanych ludziach, którzy własną krwią utorowali niepodległość Polski oraz naszej małej Ojczyzny. Bo myślimy o nich z niekłamaną dumą i darzymy prawdziwym szacunkiem, za to, jak wiele poświęcili, abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnym, suwerennym i demokratycznym kraju

- powiedział włodarz miasta

Marcin Moeglich z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu został uhonorowany

Historyk, za dotychczasowe zasługi dla miasta, otrzymał z rąk burmistrza, Jarosława Berendta, statuetkę księdza Jakuba Wujka - najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Burmistrza Wągrowca.

Po oficjalnej uroczystości można było obejrzeć występ słowno-muzyczny, który z okazji święta przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Wągrowcu. W trakcie spektaklu widzowie mogli poczęstować się świętomarcińskim rogalikiem. Na zakończenie uroczystości zostały wypuszczone gołębie.
O 13.00, na strzelnicy w Kobylcu, odbyło się, tradycyjne już, Strzelanie Niepodległościowe

Obchody Święta Niepodległości zakończy o 19.00 szczególny koncert pamięci poległych w walce o niepodległość: Te deum - Antonina Dvoraka i Pieśni Polskie - Karola Szymanowskiego. Wystąpią Chór The Hoor z Wągrowca z towarzyszeniem Chóru Akademickiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Orkiestrą Symfoników Bydgoskich. Koncert odbędzie się w klasztorze oo. Paulinów w Wągrowcu.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto