Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja w Wągrowcu: za nieprzestrzeganie obostrzeń mandat lub grzywna do 5000 złotych. Od soboty cała Polska w żółtej strefie

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Od soboty, 10 października obowiązują nowe obostrzenia. Dodatkowo policjanci mają bardziej restrykcyjnie pilnować ich przestrzegania
Od soboty, 10 października obowiązują nowe obostrzenia. Dodatkowo policjanci mają bardziej restrykcyjnie pilnować ich przestrzegania Przemek Świderski
Wągrowiec, Skoki, Gołańcz, jak i znaczna część Polski, zostały objęte żółtą strefą obostrzeń z powodu epidemii koronawirusa. Jednocześnie rusza akcja policji "zero tolerancji". Co o obostrzeniach i ich przestrzeganiu mówią przedstawiciele policji w Wągrowcu?

W znacznej części Polski wprowadzono obostrzenia związane z żółtą strefą. W niej nie znalazły się tylko te regiony, które są w strefach czerwonych. Nowe zasady obowiązują od soboty 10 października.

ZOBACZ TAKŻE

Jednocześnie, w sobotę rusza policyjna akcja "zero tolerancji" dla osób łamiących obostrzenia. O przestrzeganie zasad, konsekwencje dla osób, które nie stosują się do nich zapytaliśmy Dominika Zielińskiego, oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu

Obostrzenia i kary dla osób które ich nie przestrzegają. Na pytania odpowiada Dominik Zieliński z policji w Wągrowcu

Komendant główny policji zapowiedział bardziej rygorystyczne podejście funkcjonariuszy co do obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Czy od soboty należy spodziewać się na ulicach Wągrowca i innych miejscowości w powiecie wągrowieckim większej liczby patroli pieszych, które będą zwracały właśnie uwagę na przestrzeganie obostrzeń?
Tak. Przekazane przez Pana Generała informacje podczas konferencji prasowej, na której one wybrzmiały, rzutują na dalszy charakter wykonywania czynności przez podległych mu funkcjonariuszy. Czekamy za zapisami, które ma zawierać w sobie sobotni przepis prawny. Policjanci jak przedstawiają przesłane przeze mnie wcześniej dane statystyczne, stosowali głównie pouczenia wobec osób niestosujących się do wprowadzonych przepisów. To w zależności od sytuacji w jakiej podjęta została interwencja, jej przebiegu, są wyciągane konsekwencje wobec jej uczestników. Decyzja o zastosowaniu pouczenia czy ukarania mandatem karnym, zawsze należy do funkcjonariusza.

Przeciwnicy noszenia maseczek wskazują często, że nie ma w Polsce takiego obowiązku. Jak wygląda to rzeczywiście?
Policjanci wykonują czynności na podstawie obowiązujących przepisów - ustaw i rozporządzeń. Każdy musi pamiętać, że funkcjonariusz wykonujący czynności nie ma obowiązku wchodzić w polemikę z osobą wobec której interweniuje i tłumaczyć co dokładnie z czego wynika. Policjant podaje podstawę prawną (opartą na przepisach artykułu 15 Ustawy o Policji) i faktyczną - w tym przypadku nie zasłonięcie ust i nosa. Jeżeli ktoś ma wątpliwość czy dany przepis obowiązuje, czy nie, może to sprawdzić w Dzienniku Urzędowym, gdzie publikowane są akty normatywne obowiązujące w kraju.

Na jakie kwestie policjanci będą zwracali szczególną wagę?
W kontekście walki z epidemią COVID19 - policjanci reagują i będą reagować na łamanie wprowadzonych obostrzeń i nakazów, które mają ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa.

Z jakimi karami muszą liczyć się osoby nieprzestrzegające obostrzeń?
W przypadku interwencji policjantów, to począwszy od pouczenia, do mandatu w wys. 20-500 zł. W przypadku skierowania sprawy do sądu, grzywna może wynieść do 5000 zł. Karę Grzywny może nałożyć również Państwowa Inspekcja Sanitarna.

ZOBACZ TAKŻE

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto