MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Policjant z Wągrowca sięgnął po broń. Padł strzał. Ranny został mężczyzna, którego funkcjonariusze chcieli zatrzymać

Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Na terenie Centrum Handlowego "Karuzela" w Wągrowcu, we wtorek późnym wieczorem, słychać było strzały. Podczas policyjnej interwencji okazało się, że jeden z funkcjonariuszy sięgnął po broń służbową. Ranna została jedna osoba. Sprawa aktualnie jest wyjaśniana.

We wtorek, 26 marca, ok. 20.45 operator numeru alarmowego 112 został powiadomiony przez ochronę jednego ze sklepów wielkopowierzchniowych w Wągrowcu o sytuacji, jaka miała miejsce w sklepie przed chwilą. Ze zgłoszenia wynikało, że ochroniarz padł ofiarą agresywnego złodzieja alkoholu, którego chciał zatrzymać.

Napastnik miał szarpać pracownika firmy ochroniarskiej. Ostatecznie uciekł.

- Policjanci, którzy udali się na miejsce interwencji, zapoznali się z jej okolicznościami i również z tym, jak wyglądał sprawca zdarzenia. Młody mężczyzna ubrany był w charakterystyczny strój roboczy.

- mówi oficer prasowy KPP Wągrowiec, asp. Dominik Zieliński

Podejrzanego zlokalizowano ok. 21.30. Znajdował się on nieopodal Centrum Handlowego "Karuzela".

- W trakcie interwencji, wobec 24-letniego mężczyzny, doszło do sytuacji, w której policjanci użyli broni palnej. Mężczyzna został raniony w nogę - udzielono mu pierwszej pomocy przedmedycznej. Wezwano również karetkę pogotowia. Mężczyzna trafił na oddział chirurgii wągrowieckiego szpitala. Lekarze przekazali informację, że stan jego zdrowia nie zagraża życiu.

- dodaje rzecznik

Przewiezienie ranionego 24-latka odbyło się w eskorcie policji. Przedstawiciele komendy w Wągrowcu aktualnie nie chcą zdradzić szczegółów użycia broni przez funkcjonariusza. Podkreślają, że okoliczności zdarzenia będą wyjaśniane w śledztwie, które toczy się pod nadzorem prokuratury.

Z policjantami, którzy brali udział w interwencji, zostaną również przeprowadzone czynności procesowe, które będą częścią prokuratorskiego śledztwa. Wyjaśnienia funkcjonariuszy mają także stanowić materiał w tym postępowaniu.

- wyjaśnia Zieliński.

Sprawa aktualnie jest w toku

- Musimy czekać, aż prokuratura zakończy działania i dowiem się, jakie będzie miał postawione zarzuty i jak się kształtuje jego stanowisko procesowe. Wtedy będę mógł przekazać jakiekolwiek informacje.

- powiedział prok. Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu

O przesłance użycia broni palnej przez funkcjonariusza mówi art. 45 ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej z dnia 24 maja 2013 roku:
Broni palnej można użyć, gdy zaistnieje co najmniej jeden z następujących przypadków:

 • 1) konieczność odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu;
 • 2) konieczność przeciwstawienia się osobie;
 • 3) bezpośredni pościg za osobą;
 • 4) konieczność:
  - ujęcia osoby
  - ujęcia lub udaremnienia ucieczki osoby zatrzymanej, tymczasowo aresztowanej lub odbywającej karę pozbawienia wolności lub osoby, wobec której zarządzono zatrzymanie i doprowadzenie celem odbycia kary pozbawienia wolności,
  - ujęcia lub udaremnienia ucieczki osoby zatrzymanej, tymczasowo aresztowanej lub odbywającej karę pozbawienia wolności w związku z uzasadnionym podejrzeniem lub stwierdzeniem popełnienia lub przygotowania do popełnienia przestępstwa;
 • 5) konieczność udaremnienia ucieczki osoby pozbawionej wolności z aresztu śledczego lub zakładu karnego oraz osoby konwojowanej lub doprowadzanej, a także pościg za tą osobą.

Szczegóły wspomnianej ustawy można znaleźć w tym miejscu

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto