Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożar w Mieścisku. To początek plagi, z którą każdej jesieni i zimy walczą strażacy?

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Straż pożarna z Wągrowca i Mieścska została wezwana do pożaru sadzy w kominie. Tego rodzaju zgłoszenia to plaga w okresie jesienno-zimowym kiedy to trwa okres grzewczy. Strażacy regularnie apelują także do właścicieli budynków o spełnianie ich obowiązku. Jak zmniejszyć ryzyko pożarów sadzy w kominie?

Wyjazdy straży pożarnej

Wiosną i latem straż pożarna w Wągrowcu i powiecie wągrowieckim regularnie wyjeżdża do zgłoszeń dotyczących os, szerszeni, których gniazda znajdują się okolicy domostw, na poddaszach. Mieszkańcy bardzo często w tego rodzaju przypadkach nie korzystają z usług prywatnych firm wyspecjalizowanych w usuwaniu gniazd ale wzywają straż pożarną.

Strażacy regularnie podkreślają, że powinni wyjeżdżać tylko w sytuacji kiedy to występowanie owadów zagraża bezpośrednio życiu lub zdrowiu ludzi.

Pożar sadzy w kominie w Mieścisku

W okresie jesienno-zimowym, w czasie sezonu grzewczego straż otrzymuje natomiast regularnie innego rodzaju zgłoszenia. Strażacy rok w rok wyjeżdżają do licznych pożarów sadzy w kominie.

W poniedziałek, 27 września straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze sadzy w kominie w Mieścisku. Na miejsce zostały skierowane zastępy z Wągrowca i Mieściska.

Strażacy regularnie apelują o przeglądy instalacji grzewczych. Systematyczne czyszczenie komina zmniejsza bowiem groźbę zapalenia się sadzy w nim.

Specjalny apel straży pożarnej

Specjalny apel do właścicieli nieruchomości przedstawiciele straży pożarnej skierowali już także w tym roku.

Straż pożarna przypomina o obowiązku:

  • okresowej kontroli polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
    - instalacji gazowej oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) - co najmniej raz w roku, a w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 - co najmniej dwa razy w roku (w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada),
    - instalacji elektrycznej - co najmniej raz na 5 lat;
  • usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych, w okresach ich użytkowania w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego:
    - od palenisk opalanych paliwem stałym (np. w piecach na węgiel lub drewno) - co najmniej raz na 3 miesiące,
    - od palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym (np. w piecach gazowych lub olejowych) - co najmniej raz na 6 miesięcy,
  • usuwania zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych w ww. obiektach lub ich częściach - co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Pożar w Mieścisku. To początek plagi, z którą każdej jesieni...

ZOBACZ TAKŻE

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto