Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ptasi krąg na Jeziorze Durowskim w Wągrowcu. Jak zwierzęta radzą sobie zimą?

Arkadiusz Dembiński
Na Jeziorze Durowskim w Wągrowcu można zaobserwować krąg złożony z ptaków wodnych licznych gatunków.

Wybierając się na spacer promenadą Jeziora Durowskiego można zaobserwować na tafli spowitej lodem okrąg bez lodu. Na jego brzegu i we wnętrzu dostrzec można liczne gatunki ptaków.

Są popularne kaczki krzyżówki łyski, mewy czy kormorany. Jak wyjaśnia ornitolog, przyrodnik Arkadiusz Kiszka, grupowanie ptaków w okresie zimowym nie jest nadzwyczajnym zjawiskiem. Jak tłumaczy, w grupie raźniej. Ptaki starają się także utrzymać niezamarznięty fragment jeziora przez ruch, gdyż nocowanie na wodzie jest bezpieczniejsze niż spędzenie nocy na brzegu w obawie przed drapieżnikami.

Wszystkie gatunki, które można zaobserwować w Wągrowcu, zimę spędzają zwykle właśnie w Polsce. Nie emigrują w cieplejsze regiony, kiedy temperatury spadają znacznie poniżej zera.

W okresie zimowym wiele osób chce dokarmiać właśnie ptaki. - Trzeba pamiętać, że skrzydlatej braci nie należy podawać pieczywa, gdyż zawiera sól i substancje ulepszające oraz konserwanty. Ptaki mają ograniczone możliwości wydalania soli. Podawany im chleb powoduje często poważną chorobę - kwasicę. Karma dla ptaków powinna przypominać ich naturalny pokarm - wyjaśniają leśnicy.

Czym karmić poszczególne gatunki? Porady Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska:

  • drobne ptaki wróblowate, czyli wróble, sikory, kowaliki, dzwońce czy trznadle najlepiej karmić mieszanką nasion: słonecznika, konopi, prosa, pszenicy, owsa albo płatków owsianych - część z nich można wyłuskać, inne pozostawić w łupinach;
  • większe gatunki ptaków, takie jak sierpówki, gołębie, kawki czy gawrony należy dokarmiać większymi nasionami, np. pszenicą, grubą kaszą oraz pokrojonym w kostkę czerstwym białym pieczywem;
  • dla sikor i dzięciołów można powiesić kawałki niesolonej, surowej słoniny, ale nie może ona wisieć dłużej niż dwa tygodnie;
  • kosy lub kwiczoły chętnie zjedzą pokrojone jabłka, owoce rokitnika, jarzębiny, borówki, albo rodzynki czy suszone morele;
  • ptaki wodne, takie jak kaczki czy łabędzie można dokarmiać tylko w czasie silnych mrozów – najlepiej ziarnami zbóż, drobno pokrojonymi warzywami czy kukurydzą.

Pomoc dla innych zwierząt

Na pomoc ze strony leśników w okresie zimowym mogą liczyć także inne zwierzęta. - W okresach srogiej zimy leśnicy wykonują szereg prac, aby ułatwić bytowanie zwierzyny. Najczęściej wystarcza odśnieżanie dróg leśnych i miejsc występowania naturalnego pokarmu, jak borówka czernica czy wrzos. Podczas prac leśnych pozostawiana jest część drzew do spałowania, czyli ogryzania kory przez zwierzęta, np. jelenie i daniele. Przed niedostatkiem wody chroni natomiast podanie soczystej karmy – buraków, marchwi, ziemniaków czy jabłek - informuje Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych.

Dodatkowo, jak podają leśnicy, w lasach znajdują się lizawki z solą dla zwierząt. To drewniany słupek z kostką soli umieszczoną na jego wierzchołku. Sól, która jest źródłem ważnych pierwiastków pod wpływem wilgoci rozpuszcza się spływa po słupku.

Co ciekawe, zwierząt nie powinno się dokarmiać w czasie łagodnych zim. Wówczas powinny radzić sobie same w zdobywaniu pokarmu.

- „Dokarmianie” jak sam nazwa wskazuje jest częściową pomocą zwierzętom w trudnych warunkach środowiskowych. Zwierzęta nie mogą „zapomnieć”, jak szuka się pokarmu samodzielnie w lesie - informuje GDLP

Ptasi krąg na Jeziorze Durowskim w Wągrowcu. Jak zwierzęta r...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto