Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekreacja Wągrowiec: Gimnastyka i pilates po 50-tce

RED
Rekreacja Wągrowiec: Gimnastyka i pilates po 50-tce
Rekreacja Wągrowiec: Gimnastyka i pilates po 50-tce
Rekreacja Wągrowiec: Faza przejścia z okresu dojrzałości do fazy starości to stwierdzenie bardzo indywidualne, które w dużym wymiarze zależy od człowieka. Wiele osób łączy ten rozdział życia z brakiem akceptacji samego siebie. Człowiek decyduje o szybkości własnego organizmu, składa się na ten proces wiele czynników: stres, prawidłowa dieta, nałogi, prowadzony tryb życia i co najważniejsze aktywność ruchowa teraz i w latach minionych

O aktywności fizycznej po 50 roku życia mówi fizjoterapautka Alicja Brewińska

Aktywność fizyczna bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie, odpręża i pozwala utrzymać formę , powinna być dostosowana do wieku i naszych możliwości. Dzięki systematycznej aktywności fizycznej możemy spowolnić nieodwracalne zmiany w naszym organizmie. Panuje przesąd, że osoba w wieku starszym powinna odpoczywać i ograniczać się.

To bardzo błędny pogląd. Z wiekiem spada nasza sprawność fizyczna i umysłowa organizmu a co za tym idzie zwiększa się ryzyko choroby czy nawet niepełnosprawności. Sprawne funkcjonowanie naszego skomplikowanego organizmu jak wspomniałam zależy od wielu aspektów. Regularna aktywność stymuluje rozwój, kształtuje ciało i osobowość, wpływa pozytywnie na wszystkie układy. Każda forma aktywności wpływa dodatnio na nasze zdrowie i kondycję, od spokojnego joggingu do intensywnej gimnastyki.

Ruch po pięćdziesiątce może być tylko ograniczony występującym bólem lub szczególnymi warunkami zdrowotnymi. Niełatwo jest zaproponować jednoznaczne wskazówki treningowe dla osób w tym wieku, ponieważ obciążenia będą wynikały z wcześniejszych doświadczeń wysiłkowych i nie tylko. Przykładowe formy jakie polecam osobom po 50 roku życia to nordic walking, gimnastyka, pływanie, taniec, marszobiegi, jazda na rowerze, joga, pilates, żeglarstwo. Podobno każda forma aktywności sprzyja w tym wieku, wszystko zależy od dawkowania.

To tak jak z lekiem. Wiek metrykalny nie zawsze równa się biologicznemu, zauważalne jest że 50-latkowie mają lepszą kondycję fizyczną niż młodsze osoby. Rozpoczęcie czy powrót do aktywności powinno przebiegać po wcześniejszej konsultacji lekarskiej stopniowo i systematycznie. Forma ruchu powinna być dostosowana do naszych możliwości, upodobań i sprawiać nam przyjemność. Utrzymanie dobrej kondycji zależy od systematyczności i samodyscypliny.

Osoby po 50 roku życia uskarżają się na różne dolegliwości, między innymi bóle kręgosłupa, nadciśnienie, cukrzyca, osteoporoza, otyłość, choroby serca. Wysiłek fizyczny jest stanowczo wskazany w przypadku przewlekłych zespołów bólowych. Zdrowy i aktywny styl, to styl życia , w którym ruch i prawidłowy sposób żywienia powinny być dla nas bardzo istotne. Jak więc mówi złota myśl Wojciecha Oczko, lekarza Zygmunta III Wazy i Stefana Batorego : „Ruch może zastąpić niemal każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu”. Warto przy tym pamiętać, że na ruch nigdy nie jest za późno. A więc... Do dzieła!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto