Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rezerwat leśny Dębina w Wągrowcu - piękne miejsce na wiosenne spacery i nie tylko!

Robert Pilachowski
Robert Pilachowski
Często narzekamy na brak zieleni wokół nas, zapominając, że Wągrowiec położony jest wśród pięknej przyrody. Mamy jeziora, mamy lasy i rzeki, czasem wystarczy przejażdżka rowerem i już możemy cieszyć się pięknem natury. Zachęcamy z całego serca do odwiedzenia Rezerwatu Leśnego Dębina!

Kalendarzowa wiosną cieszymy się już od pewnego czasu, a teraz na szczęście do tej pory roku dołączyła także piękna pogoda! Dni są już wyraźnie dłuższe, czasu mamy jakby więcej , a aura zachęca do spędzania go na świeżym powietrzu. Często narzekamy, że zieleni wokół nas jest coraz mniej, że wszędzie jest 'betonoza', jednak czasem wystarczy kilka minut spaceru po za miasto, by cieszyć się naturalnym pięknem przyrody. A tego, wokół Wągrowca, naprawdę jest bardzo dużo.

Rezerwat leśny Dębina w Wągrowcu

„Dębina”, rezerwat leśny o powierzchni 30,39 ha, utworzony w 1957 r., chroni fragment lasu grabowo-dębowego. Teren rezerwatu jest bardzo bogaty pod względem florystycznym. Stwierdzono tu 350 gatunków roślin naczyniowych, wśród których jest 16 gatunków drzew i 22 gatunki krzewów. Najważniejszy gatunek lasotwórczy stanowi dąb szypułkowy, dorastający tu do imponujących rozmiarów, obok którego w domieszce występują graby, jawory, lipy drobnolistne, wiązy szypułkowe i buki. Dominującym typem lasu w rezerwacie jest grąd środkowoeuropejski, poza którym na niewielkich powierzchniach spotkać można łęg olszowy, łęg wiązowo-jesionowy, a także fragment świetlistej dąbrowy. W runie występują rośliny stosunkowo rzadko spotykane w Wielkopolsce, m.in.: kokorycz pusta, kokorycz wątła, perłówka jednokwiatowa, pajęcznica gałęzista, dzwonek brzoskwiniolistny a także chronione: bluszcz pospolity, wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów i storczyki. Na uwagę zasługuje rosnący przy wschodniej granicy rezerwatu pomnik przyrody – dąb „Korfanty” o wysokości 34 m i obwodzie pnia 390 cm.

- źródło - https://regionwielkopolska.pl/

Spacer z nauką

Ścieżki w Rezerwacie są wzbogacone o tablice informacyjne, z których możemy dowiedzieć się jakie rośliny i zwierzęta spotkamy na danym obszarze. Jest to doskonały pomysł, aby podczas relaksującego spaceru poszerzyć swoją wiedzę na temat przyrody. Podczas spaceru możemy znaleźć także miejsca do odpoczynku, w kilku miejscach dostępne są ławeczki, zapewniające możliwość chwilowego wytchnienia.

Dąb" Korfanty"

Największą atrakcją w rezerwacie jest bez wątpienia Dąb "Korfanty". Jest to 280-letnie drzewo, które w 1957 roku zostało ustanowione pomnikiem przyrody. Jego wysokość sięga 30 metrów, a obwód w najszerszym miejscu wynosi aż 406 cm. "Korfanty" wyróżnia się na tle innych dębów tym, że pierwsze konary zaczynają się u niego dopiero na wysokości 17 metrów. Tak długi i gładki pień to rzadkość, dlatego pozyskuje się z niego żołędzie do dalszej reprodukcji.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto