MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdź mapę, żeby przekonać się, jakim powietrzem oddychasz. Dzisiaj lepiej zostać w domu?

Justyna Madan
Justyna Madan
Jakość powietrza można sprawdzać codziennie w aplikacji, ale można też przyłączyć się do akcji i pomóc w poprawie jakości powietrza, którym oddychamy
Jakość powietrza można sprawdzać codziennie w aplikacji, ale można też przyłączyć się do akcji i pomóc w poprawie jakości powietrza, którym oddychamy pixabay.com
Słaba jakość powietrza to problem wielu miejsc na całym świecie. Wymiana tzw. „kopciuchów” czy zmiana auta spalinowego na elektryczny to tylko niektóre z rozwiązań, które pomagają oczyścić powietrze. A żeby świadomość, jakim powietrzem oddychamy, rosła jeszcze bardziej, Fundacja Krajowy Indeks Powietrza obrała za cel stworzenie rzetelnego systemu do informowania społeczeństwa o jakości powietrza. Sprawdzamy, na czym to polega.

Fundacja Krajowy Indeks Powietrza promuje ideę wspólnej odpowiedzialności za świat, który nas otacza, za naturę, za powietrze, którym oddychamy.

- Chcemy włączyć w nasze projekty jak najwięcej osób, którym jakość naszego życia i dostęp do rzetelnej informacji na temat zagrożeń nie jest obojętna. Nasze działania służą promowaniu miejsc, w których oddycha się zdrowym powietrzem – informuje fundacja.

Kliknij w zdjęcie poniżej i sprawdź na mapie jakość powietrza:
maturahistoria

Krajowy Indeks Powietrza – na czym to polega?

System do pomiaru jakości powietrza, który fundacja opracowała, pełni nie tylko funkcję informacyjną, ale również funkcję ostrzegawczą. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wpływa negatywnie na zdrowie, a dzięki informacji, jakiej jakości powietrze jest danego dnia w naszej okolicy, będziemy mogli ograniczyć przemieszczanie się po mieście, jeśli mamy taką możliwość.

- Aplikacja Krajowy Indeks Powietrza jest darmowa i każdy użytkownik może sprawdzić na naszej mapie jakość powietrza w miejscach, w których znajdują się stacje referencyjne GIOŚ bądź nasze urządzenia – tłumaczy Rafał Roszuk z Fundacji Krajowy Indeks Powietrza.

Dodaje również, że urządzenia te nie mierzą tylko pyłów zawieszonych, ale dokonują pomiarów również kilku związków:

 • CO – tlenek węgla,
 • CO2 – dwutlenek węgla,
 • NO – tlenek azotu,
 • NO2 – dwutlenek azotu,
 • SO2 – dwutlenek siarki,
 • O3 - ozon,
 • CH2O – aldehyd mrówkowy (metanal),
 • HCN – cyjanowodór.

Każdy może zakupić urządzenie od fundacji i zainstalować je. Fundacja wówczas naniesie punkt pomiarowy na mapę Krajowego Indeksu Powietrza. Już teraz można sprawdzić na mapie jakość powietrza w wielu miejscowościach. Na przykład w czwartek, 7 grudnia w Międzyrzeczu, Świnoujściu czy Krapkowicach jakość powietrza była bardzo zła. W Radomsku, Poznaniu, czy Bydgoszczy dostateczna. W Pile, Zawierciu i Zamościu umiarkowana, w Białej Podlaskiej i Chełmie dobra, a we Fromborku i Bobrownikach - bardzo dobra.

System się rozwija, aby świadomość o powietrzu była większa

Fundacja dostarcza również urządzenia mobilne do straży miejskich w celu namierzenia trucicieli. Urządzenie mocuje się na dachu pojazdu bądź na specjalistycznej platformie mobilnej. Z uwagi na fakt, że radiowozy straży miejskich jeżdżą non stop po mieście, urządzenie mobilne rejestruje jakość powietrza podczas służby.

- Najwięcej zanieczyszczeń powietrza powstaje podczas sezonu grzewczego najczęściej w wyniku nieumiejętnego spalania węgla lub mokrego drzewa bądź w wyniku spalania odpadów. Najgorzej jest w województwach śląskim i małopolskim. Dużym problemem są zanieczyszczenia pochodzące z ruchu pojazdów (pyły zawieszone,NO,NO2,CO,O3) – tłumaczy Rafał Roszuk.

Projekty Krajowego Indeksu Powietrza

Jakość powietrza można sprawdzić dzięki kilku projektom fundacji. Wśród nich są:

 • Mobilna stacja - która w oparciu o dane meteorologiczne i możliwość dokonania pomiarów w dowolnych miejscach określa obszar emitujący zanieczyszczenia.
 • Teledetekcja – dzięki której można identyfikować wszelkie związki wydobywające się z kominów, wykrywane są wszelkie nieszczelności i wyziewy w zakładach przemysłowych, spalarniach, kotłowniach, ciepłowniach itp.
 • Ekosłupek – na mapę KIP nanoszone są wyniki przekazywane z ekosłupków, które służą do pomiaru pyłów i związków oraz sygnalizowania stanu jakości powietrza za pomocą koloru światła.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sprawdź mapę, żeby przekonać się, jakim powietrzem oddychasz. Dzisiaj lepiej zostać w domu? - Strefa Agro

Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto