Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Susza w powiecie wągrowieckim! To najbardziej sucha wiosna od wielu lat! Sucho jest na polach, w ogrodach i lasach. Kiedy spadnie deszcz?

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Łukasz Gdak - zdjęcie ilustracyjne
Zarówno rolnicy jak i ogrodnicy czy leśnicy modlą się o deszcz. W powiecie wągrowieckim od dłuższego czasu nie było większych opadów, co skutkuje olbrzymią suszą. Jej skutki - prędzej czy później- może odczuć każdy z nas.

W całej Polsce mamy do czynienia z permanentną suszą. Sucho jest zarówno na polach i w ogrodach, ale także w lasach. Brak większych opadów sprawi, że nie tylko zboża, ale także między innymi warzywa słabiej obrodzą, a w efekcie - prawdopodobnie będą droższe...

Susza w lasach w powiecie wągrowieckim

Aktualnie w naszym powiecie występuje duże zagrożenie pożarowe, co oznacza, że w skali od 0 do 3 mamy do czynienia z najwyższym - trzecim stopniem. Leśnicy Nadleśnictwa Durowo są zmobilizowani do częstego patrolowana lasów, dzięki czemu mogą szybko wykryć zagrożenia.

Jak informuje Barbara Thomas- Trybus z Nadleśnictwa Durowo, w ostatnim czasie kilkukrotnie doszło do zaprószenia ognia w lasach. Jednak dzięki rozbudowanemu systemowi prewencji, udało się je szybko zlokalizować, a w efekcie - stłumić.

ZOBACZ TAKŻE

- Susza nas bardzo dotyka. Im bardziej jest sucho, tym rośnie zagrożenie pożarowe w lasach. Ściółka jest bardzo sucha i każda, nawet najmniejsza iskra może wywołać pożar. Apelujemy do wszystkich osób przebywających w lasach o rozwagę - mówi leśniczka.

Rolnik: takiej suszy w tym okresie nie było od lat!

Problem dostrzegają także rolnicy. Jeden z nich - Grzegorz Bałdyga z Kobylca wyjaśnia, że tak dramatycznej wiosny nie było od wielu lat. Owszem, w poprzednich latach także było sucho, jednak w tym roku susza "dopadła" nas w najgorszym możliwym terminie.

- Właśnie teraz większość podstawowych roślin buduje swój plon. Problem w tym, że nie mają z czego czerpać, bo ziemia jest bardzo sucha. Są niestety rośliny, dla których robi się już za późno na ratunek. Należą do nich między innymi rzepak, a także żyto i jęczmień, które już się wykłosiły i nabierają ziarna, ale nie mają z czego. Dla pszenicy nie jest jeszcze najgorzej - wyjaśnia rolnik Grzegorz Bałdyga.

Jak dodaje, w marcu i w maju w wielu miejscach w powiecie wągrowieckim mieliśmy do czynienia z całkowitym brakiem opadów. W kwietniu spadło około 30 litrów deszczu.

Susza w ogrodach

Narzekają także producenci warzyw. Ziemia na polach jest sucha jak pieprz, a co za tym idzie warzywa nie rosną tak, jak można by się tego spodziewać.

- Mamy głęboką suszę. Aktualnie warzywa nie rosną tak jakby powinny - przyznaje Aleksander Olejniczak, hodowca warzyw i rolnik z Rgielska pod Wągrowcem.

Opinie o suszy słychać zewsząd. Osoby posiadające działki, przydomowe ogródki, a nawet trawniki, ratują się ich podlewaniem.

Kiedy spadnie deszcz?

Być może właśnie nadchodzi ratunek dla przesuszonych pól, lasów i ogrodów. Zgodnie z długoterminową prognozą pogody, dostępna na interia.pl, na początku przyszłego tygodnia możemy spodziewać się opadów deszczu.

Tak przewiduje także Olejniczak, którzy prognozuje pogodę na podstawie obserwacji przyrody.

- Opadów można spodziewać się także w czerwcu - tłumaczy.

Czy to jednak wystarczy, by rośliny odżyły?

ZOBACZ TAKŻE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto