Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UWAGA! Bandyta napada na kobiety

ADE
Rys. Szymon Marcinkowski
Mimo obławy nie udało się złapać przestępców, którzy napadli na kobiety

Do tej pory policji nie udało się złapać bandytów, którzy w biały dzień napadli na kobiety na ulicach Wągrowca i Damasławka.
W ubiegły piątek parę minut po godzinie 11. do wągrowieckiej komendy z dramatycznym wołaniem o pomoc zadzwoniła młoda mieszkanka gminy Gołańcz. 19-letnia pani Anna została napadnięta na ulicy Kościelnej w Damasławku.

- Z ustaleń policjantów wynika, że Anna D. przechodząc o godzinie 11. ulicą Kościelną w Damasławku zauważyła kucającego mężczyznę, który zwrócił się do niej z prośbą o udzielenie mu pomocy. Gdy kobieta podeszła do niego, mężczyzna ją zaatakował - wyjaśnia Monika Grzelak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu.

Mężczyzna rzucił bezbronną kobietę na ziemię. Gdy ta nie miała już sił się bronić, z jej torebki ukradł 50 złotych i uciekł. - Policjanci poszukują mężczyzny w wieku około 30 lat, wzrostu około 180 cm, ważącego ok. 100 kg, dobrze zbudowanego. Mężczyzna ma okrągłą twarz, oczy duże brązowe. Sprawca w chwili zdarzenia ubrany był w kurtkę puchową koloru białego, spodnie sztruksowe czarne, czapkę czarną wełnianą zakrywającą włosy. Wszystkie osoby, które znają tego mężczyznę bądź były świadkami zdarzenia prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Wągrowcu, tel. (67) 2681 210, (67) 2681 220 lub na telefon alarmowy 997 - apeluje przedstawicielka wągrowieckiej komendy.
To nie jest jedyny napad, który miał miejsce tego dnia. Po około dwóch godzinach nieznany bandyta napadł także na jedną z wągrowczanek spacerującą promendą nad Jeziorem Durowskim.

Kobieta szła w stronę ulicy Bartodziejskiej, kiedy to nieoczekiwanie podbiegł do niej mężczyzna i wyszarpnął torebkę, w której znajdowało się około 1000 złotych oraz dokumenty. Następnie uciekł w kierunku ulicy Cysterskiej.
- Funkcjonariusze poszukują mężczyzny w wieku około 30 lat, wysokiego wzrostu, dobrze zbudowanego, włosy koloru ciemnego, lekko łysiejący. Sprawca w chwili zdarzenia ubrany był w kurtkę koloru ciemnozielonego sięgającą do kolan, jasne dżinsy, bez nakrycia głowy - wyjaśnia Grzelak.
Nie wiadomo, czy był to inny bandyta, czy może ten sam mężczyzna, który napadł w Damasławku, w międzyczasie przebrał się i zaatakował ponownie.

Bezpieczeństwo kobiet

Panujące powszechnie przekonanie, że kobiety są słabsze fizycznie od mężczyzn oraz łatwiej poddają się paraliżującemu strachowi, sprawia iż sprawcy napadów
i zuchwałych kradzieży postrzegają je jako ofiary łatwiejsze do pokonania niż mężczyzna. Poza tym zdecydowanie częściej od mężczyzn stają się też ofiarami
ataków na tle seksualnym, i to nie tylko na ulicy, ale przede wszystkim w mieszkaniu. Takie zdarzenia, szczególnie na tle seksualnym, mogą w znacznym stopniu
wpłynąć na resztę życia. Dlatego też, każda kobieta powinna znać podstawowe zasady zachowania pozwalające na uniknięcie stania się ofiarą przestępców. Im
więcej wie kobieta na temat takich zasad zachowania, tym większe prawdopodobieństwo, że uda jej się zagrożenia uniknąć. Poniżej podajemy najważniejsze z nich:

BĘDĄC W DOMU, SZCZEGÓLNIE SAMA

zawsze zamykaj drzwi na zamki; po zmierzchu zasłoń firanki i strzeż prywatności; załóż jasne światło z przodu i z tyłu domu, usuń krzewy ograniczające widoczność; nie wpuszczaj nikogo obcego do mieszkania; ostrożnie sprawdź tożsamość nieoczekiwanych gości wykorzystując wizjer i
telefon - zapytaj kto ich przysłał i potwierdź to sprawdzeniem telefonicznym; w przypadku wezwania ekip naprawczych czy przeglądów, konserwacji, remontów -
nie bądź w domu sama; poproś o obecność kogoś z rodziny, przyjaciółkę czy sąsiadkę; nie udzielaj żadnych informacji osobistych osobom nieznanym, zwłaszcza tym które telefonują; na noc okna pozamykaj lub pozostaw tylko uchylone, ale tak żeby nie można ich było otworzyć z zewnątrz - szczególnie, gdy Twoje okna są na parterze lub pierwszym pietrze; nie zapomnij o drzwiach i oknach balkonowych.

BĘDĄC NA ULICY

unikaj okazywania swojej zamożności, szczególnie gdy przez miasto będziesz poruszać się pieszo; nie noś wszędzie ze sobą rzeczy cennych, które nie są Ci potrzebne (np. palmtop, gry elektroniczne, drogi zegarek, droga biżuteria itp.). Unikaj też noszenia przy sobie dużej gotówki - duże transakcje można załatwiać przez Bank. Rzeczy najcenniejsze oraz dokumenty i pieniądze postaraj się mieć przy sobie, nie w torebce; przy próbie jej wyrwania łatwiej będzie Ci oddać ją sprawcy, unikając w ten sposób fizycznego starcia. Unikaj nocnych spacerów. Jeśli już musisz poruszać się nocą to omijaj ciemne zaułki, przejścia podziemne, nieoświetlone parki, czy dzielnice szczególnie niebezpieczne. Nie mając samochodu lub towarzystwa dobrych znajomych skorzystaj lepiej z taksówki, a poruszając się pieszo wybieraj drogi ruchliwe i dobrze oświetlone. Nie chodź też w nocy pod silnym wpływem alkoholu. Unikaj kontaktu wzrokowego z osobami obcymi, ale zawsze staraj się dyskretnie ocenić ich intencje. Nie pozwalaj nikomu obcemu, kto próbuje z tobą porozmawiać na ulicy, aby był bliżej jak na wyciągnięcie ręki. Jeśli musisz stanąć (np. na przystanku) to staraj się wybrać miejsce, gdzie nie można zajść cię od tyłu czy niespodziewanie się do Ciebie zbliżyć. Przechodź na drugą stronę ulicy, gdy widzisz zbliżającą się do ciebie grupę ludzi, szczególnie w nocy. Unikaj też kontaktu z osobami nietrzeźwymi. Nie zawieraj na ulicy szybkich znajomości i nie pozwalaj odprowadzać się do domu osobom obcym. Nie korzystaj też z ofert podwiezienia przez takie osoby. Nie podchodź do samochodu, który zatrzymał się przy krawężniku, a będące w nim osoby proszą Cię o pomoc np. wskazanie drogi dojazdu do jakiegoś miejsca; szczególnie uważaj, gdy w aucie są mężczyźni.

PODRÓŻUJĄC ŚRODKAMI KOMUNIKACJI PUBLICZNEJ

Posiadane przy sobie dokumenty postaraj się schować w wewnętrznych kieszeniach ubrania, a pieniądze rozdziel na kilka części i umieść w różnych miejscach.
Dobrym rozwiązaniem jest też pozostawienie paru drobnych monet w kieszeni zewnętrznej - na bilety lub małe wydatki. Szczególną ostrożność zachowuj podczas wsiadania i wysiadania ze środków komunikacji, wtedy bowiem podróżny narażony jest najbardziej na kradzież bagażu, portfela, telefonu komórkowego lub innych wartościowych przedmiotów. Oczekując na peronie lub przystanku staraj się ocenić, czy ktoś Cię nie obserwuje. Wsiadając do pustego autobusu, tramwaju czy pociągu zajmij miejsce blisko kierowcy, motorniczego lub drużyny konduktorskiej, ewentualnie w gronie pasażerów wzbudzających zaufanie (np. rodziny z dziećmi, osoby starsze). Zawsze unikaj grup, które spożywają alkohol - ich zachowanie bywa agresywne. Zajmując miejsce posiadany bagaż pozostaw w zasięgu ręki, z możliwością jego stałej obserwacji (w tramwaju czy autobusie torebka powinna być na kolanach). Szczególną uwagę zwróć na niego podczas ruchu podróżnych na stacjach i przystankach. Bilety i rzeczy podręczne, niezbędne w podróży, trzymaj na wierzchu - unikniesz pokazywania zawartości swojego bagażu podczas przeszukiwania jego wnętrza za nimi. w żadnym przypadku nie korzystaj z poczęstunku oferowanego przez nieznanych współpasażerów - w ten sposób złodzieje często usypiają swoje ofiary, a następnie je okradają. W podróży nigdy też nie śpij, zwłaszcza gdy w pobliżu nie ma osób zaufanych. W nocy, jeśli to możliwe przedział pociągu powinien być zamknięty. Jeżeli źle znosisz podróże - zażyj środki farmakologiczne. Złe samopoczucie wywołane "chorobą lokomocyjną" osłabia czujność, uwagę i koncentrację.

W OSTATECZNOŚCI, GDY ZOSTAŁAŚ ZAATAKOWANA, PAMIĘTAJ

1. w miarę możliwości oceń sytuację:
czy warte jest narażanie życia i zdrowia dla rzeczy, które chcą ci zabrać napastnicy, czy wzywanie pomocy będzie skuteczne? (w przypadku gdy z góry wiadomo, że
wezwanie nic nie da, bo np. brak jest osób mogących jej udzielić, nie powinno się tego robić - może to spotęgować agresję);czy masz szanse obrony przed napastnikami, czy sobie z nimi poradzisz. Jeśli jest ich kilku to wygranie z nimi starcia nie jest realne; czy można uciec - ucieczka przy przewadze przeciwnika nie jest tchórzostwem
lecz podstawowym element samoobrony, zwłaszcza przy zagrożeniu życia i zdrowia.

2. podejmując jednak obronę pamiętaj, aby:
równocześnie z obroną wzywać pomocy, przede wszystkim dążyć do utorowania sobie drogi ucieczki, stosując znane sposoby samoobrony nie przekraczać ich granic (obrona musi być współmierna do zagrożenia).

3. po napadzie:
powiadom najbliższe osoby z otoczenia, może widziały kierunek oddalenia się sprawców lub udzielą ci innej pomocy, powiadom policję dzwoniąc na numer 997, jeśli przy napadzie zostałaś pobita powiedz o tym policjantowi, jeśli to możliwe nie oddalaj się z miejsca zdarzenia, postępuj zgodnie z poleceniami policjanta, jeżeli stanie się najgorsze i zostaniesz zgwałcona, nie zmieniaj odzieży, nie pierz jej, ponieważ możesz zniszczyć materiał dowodowy, powiadom natychmiast policję.
źródło: Komenda Powiatowa Policji w Wągrowcu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto