Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zamek w Stobnicy - imitacja średniowiecznej budowli z lokalami mieszkalnymi! Można ją obejrzeć z Leśnej Ścieżki Edukacyjnej

Natalia Nowotna
Natalia Nowotna
Już od kilku lat w Stobnicy rozwija się inwestycja, która wzbudza spore zainteresowanie - nie tylko przez niecodzienny projekt, ale również związane z umiejscowieniem budowli kontrowersje. Zamek w Stobnicy został wybudowany w Puszczy Noteckiej, w obszarze chronionym Natura 2000. Do tej pory do budowli nie można było się nawet zbliżyć, a jedyne dostępne fotografie pochodziły z drona. Wszystko się zmieniło, gdy wokół zamku powstała Leśna Ścieżka Edukacyjna.

W malowniczej Puszczy Noteckiej, obszarze chronionym Natura 2000, od kilku lat rozwija się inwestycja, która wzbudza niemałe zainteresowanie. Jest nią budzący kontrowersje Zamek w Stobnicy. Do tej pory do dzieła spółki D.J.T. z Poznania nie można było się zbliżać. Aktualnie każdy zainteresowany może nacieszyć oko imponującą budowlą za sprawą powstałej wokół zamku Leśnej Ścieżki Edukacyjnej!

Leśna Ścieżka Edukacyjna przy Zamku w Stobnicy oferuje nie tylko niezapomniane widoki i nastrojową scenerię, ale także fascynujące ciekawostki przyrodnicze, ornitologiczne i architektoniczne.

Imitacja średniowiecznego zamku budzi kontrowersje

Od 2015 roku, na sztucznie usypanej wyspie na stawach w Stobnicy, powstaje imitacja średniowiecznego zamku. Gdy budowa została upubliczniona w 2018 roku, w stronę inwestycji postawiono niemałe zarzuty. Powodem kontrowersji jest fakt, że została ona umiejscowienia na skraju Puszczy Noteckiej i obszaru objętego Natura 2000.

Chociaż w 2015 roku starosta obornicki wydał pozwolenie na budowę "zamku", a Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uznała, że nie spowoduje to negatywnych konsekwencji dla środowiska, od wielu lat trwa spór o słuszność tej decyzji ze strony prawnej.

Pomimo tego, budowla z każdym rokiem wygląda coraz pokaźniej, a obecnie jest już prawie całkowicie skończona z zewnątrz. W najbliższych latach możemy spodziewać się ukończenia zamku, w którym ma się znaleźć kilkadziesiąt lokali mieszkalnych, basen, siłownia czy sala teatralna. Całkowita wartość inwestycji może przekraczać nawet 500 milionów złotych.

Zamek w Stobnicy – tajemnicza budowla cieszy oko zainteresowanych, za pośrednictwem Leśnej Ścieżki Edukacyjnej

Widokiem, który cieszy się największym zainteresowaniem spacerowiczów podczas przejścia po Leśnej Ścieżce Edukacyjnej, jest oczywiście Zamek. Budowla góruje nad lasem i zbiornikiem wodnym, a sama w sobie jest wyspą. Liczy ponad 70 metrów wysokości i około 200 metrów długości, z 15 kondygnacjami, gdzie każda z nich równa jest dwóm standardowym piętrom w typowym budownictwie mieszkalnym.

To dzieło pasjonatów architektury zamkowej, którzy stworzyli budynek mieszkalny o niezwykłej architekturze, stanowiącej rzadkość w dzisiejszych czasach. Nie zapomniano także o otoczeniu zamku, gdzie utworzono naturalną linię brzegową oraz liczne wyspy.

Zwiedzanie Leśnej Ścieżki Edukacyjnej

Dzięki uprzejmości inwestorów, tereny wokół Zamku w Stobnicy stały się dostępne dla zwiedzających. Leśna Ścieżka Edukacyjna obejmuje malowniczy szlak przez las, nabrzeże i tereny przyzamkowe.

Zwiedzanie odbywa się indywidualnie, ale nie brakuje materiałów edukacyjnych. Nagrania audio z lektorem są dostępne w aplikacji na telefony lub przez przeglądarkę internetową. Dla tradycjonalistów dostępne są również mapki z tekstem.

Etapy trasy Leśnej Ścieżki Edukacyjnej - czego można się dowiedzieć podczas spaceru?

Spacer Leśną Ścieżką Edukacyjną trwa około 1,5 godziny. Obejmuje kilka tematycznych przystanków, gdzie czekają fascynujące ciekawostki, takie jak Historia Puszczy Noteckiej, Waga Zamku, czym są Sobótka, Kośmin i Izer oraz która "osobistość" zamieszkała w koronie wieży głównej.

Praktyczne informacje na temat Leśnej Ścieżki Edukacyjnej - cena, przewodnik, kawiarnia i sklepik z pamiątkami

Przed wyprawą należy zakupić bilet, który można znaleźć tylko w sprzedaży internetowej, z cenami począwszy od 30 złotych od osoby. Bilet pozwala na dostęp na teren Ścieżki Edukacyjnej w ciągu 30 minut od godziny, którą wybrano na zwiedzanie.

Aby jeszcze bardziej wzbogacić swoje doświadczenie, spacerowicze mogą skorzystać z Audio Przewodnika. Można go znaleźć w aplikacji "Stobnica - ścieżka edukacyjna" lub poprzez stronę internetową. Interaktywny przewodnik dostarcza jeszcze więcej informacji na temat historii Zamku i przyrody wokół niego.

Na terenie Ścieżki Edukacyjnej znajduje się również kawiarnia, idealna na krótką przerwę i relaks w otoczeniu natury oraz sklepik z pamiątkami.

Leśna Ścieżka Edukacyjna przy Zamku w Stobnicy to wyjątkowa okazja, by odkryć piękno architektury zamkowej oraz przyrody Puszczy Noteckiej.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto