Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

4 ścieżki pieszo-rowerowe powstaną w gm. Skoki. Niestety, są małe problemy, więc czas realizacji planów się wydłuża

OPRAC.:
Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Urząd Miasta i Gminy Skoki
W gm. Skoki mają powstać ścieżki pieszo-rowerowe w ramach Skockiej Ścieżki Rowerowej. To 4 trakty - większość z nich ma dopiero opracowane plany. Będą to ciągi wzdłuż dróg wojewódzkich na terenie gminy: od Roszkowa poprzez Skoki do Sławy Wlkp. i dalej do Rejowca. Mieszkańcy denerwują się, że zbyt długo trwa realizacja gminnych zamierzeń

W ramach Skockiej Ścieżki Rowerowej powstaną 4 odcinki, które mieszkańcom ułatwią drogę i skrócą czas przemieszczania się na trasie od Roszkowa poprzez Skoki do Sławy Wlkp. i dalej do Rejowca.
Planowane drogi usytuowane są względem dróg wojewódzkich i torów kolejowych linii Poznań-Bydgoszcz, co powoduje utrudnienia, głównie z powodów formalno-prawnych i określeń technicznych, a co, z kolei, wydłuża czas prac przygotowawczych, a co za tym idzie i projektowych.

Skocka Ścieżka Rowerowa, to 4 zadania:

  • ścieżka pieszo-rowerowa Roszkowo-Skoki o długości ok. 3100 m
  • ścieżka pomiędzy ulicą Turystyczną, a ul. Parkową o długości 870 m
  • trakt od ROD Karolewo do chodnika przy drodze wojewódzkiej w Sławie Wlkp - dlugość, to 2100 m
  • ścieżka pieszo-rowerowa na odcinku Sława Wlkp. - Rejowiec o długości ok. 1800m

Cały czas trwają intensywne prace nad planami.

Na tę chwilę prawie ukończona jest dokumentacja na ścieżkę Skoki- Sława Wlkp.. Środki unijne, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), są już wstępnie zarezerwowane. Trakt Sława Wlkp.-Rejowiec ma już decyzję środowiskową i również będzie realizowana z pomocą ZIT. Dukt pomiędzy ulicą Turystyczną, a ul. Parkową w Skokach, ma już pozwolenia wodno - prawne. Kwestia dotyczy przejścia przez rzekę Mała Wełna oraz pozwolenia na budowę ścieżki - z kładką i oświetleniem.
Najtrudniejsza sprawa, to ścieżka Roszkowo-Skoki. Zadanie to jest na etapie planowania, jako ostatni odcinek Skockiej Ścieżki Rowerowej, Plany map projektowych są, ale trudność mogą stanowić rozwiązania techniczne, ponieważ usytuowanie ścieżki mieści się na dość trudnym terenie: to estakada nad rowem kolejowym, na łuku drogi wojewódzkiej, przed zjazdem do ujęcia wody w Roszkówku oraz przejście nad rowem naprzeciwko stacji Orlen. Oczywiście koszt inwestycji znacznie jest, przez to, zwiększony.

Po otrzymaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń, kolejnym krokiem będzie zdobycie dofinansowania.

Koszt całej Skockiej Ścieżki Rowerowej może mieścić się w okolicy 20 mln zł. Jak określają skoccy urzędnicy, może to stanowić dwa roczne budżety gminy, przeznaczane na inwestycje, więc niezbędnym będzie pozyskanie środków finansowych z zewnątrz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto