Święto Bożego Ciała ma głębokie znaczenie dla katolików, ponieważ podkreśla obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii i uczestniczenie w Jego ciele i krwi. I właśnie dlatego Święto Bożego Ciała znane jest również jako Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Obchodzone jest w Kościele katolickim w czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Jest to czas, kiedy wierni składają hołd Eucharystii - sakramentowi ciała i krwi Jezusa Chrystusa.
Jak wyglądają procesje Bożego Ciała?
Procesje wyruszają z kościołów, a kapłan niesie Najświętszy Sakrament w monstrancji. Wierni idą za nim, odmawiając modlitwy i śpiewając hymny. Trasy procesji są ozdobione kwiatami, dywanami z płatków kwiatów i malowidłami. Podczas uroczystości wielu ludzi przygotowuje ołtarze w swoich domach, dekorując je kwiatami i zielonymi gałązkami. W niektórych miejscowościach organizowane są także wystawy i konkursy na najpiękniejszą dekorację ołtarza.
Po modlitwie przy ulicznym ołtarzu wierni często odłamują gałązkę brzozy.
Można to zrobić również po procesji. Wierni czyniąc to mają nadzieję, że gałązka przyniesie im szczęście na cały rok i ochroni przed złymi duchami. Mają również strzec dom przed burzami, piorunami i gradem. Dawniej wierzono również, że gałązki te mają moc uzdrawiania.
Święto Bożego Ciała ma głębokie znaczenie dla katolików.
Święto to podkreśla obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii i uczestniczenie w Jego ciele i krwi. Jest to czas, w którym wierni dziękują Bogu za ten niezwykły dar i wyrażają swoją wiarę publicznie, jednocząc się w modlitwie i adoracji. Święto Bożego Ciała jest okazją do celebracji i radości dla wiernych katolików na całym świecie, którzy oddają cześć Chrystusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie.
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?