MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Afrykański Pomór Świń - ASF - znów stanowi zagrożenie! Jakich zasad należy przestrzegać w celu zabezpieczenia przed wirusem?

OPRAC.:
Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
25.01.2013 POZNAN CHLEW SWINIE ZABAWY OBGRYZANIE OPONY FOT. GRZEGORZ DEMBINSKI / POLSKAPRESSE GLOS WIELKOPOLSKI..
25.01.2013 POZNAN CHLEW SWINIE ZABAWY OBGRYZANIE OPONY FOT. GRZEGORZ DEMBINSKI / POLSKAPRESSE GLOS WIELKOPOLSKI.. Grzegorz Dembiński/ Polska Press
Afrykański pomór świń (African Swine Fever - ASF), to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe , świniodziki oraz dziki. Na ASF narażone są głównie hodowle trzody chlewnej. Jak się zabezpieczać? Gdzie zgłaszać przypadki zachorowań?

Powiat ponownie ostrzega hodowców trzody chlewnej przed wystąpieniem ASF. Główną drogą zakażeń są kontakty ze zwierzętami zakażonymi - to droga bezpośrednia. Nie wyklucza się zakaźności pośredniej, czyli poprzez osoby, czy pojazdy odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu i narzędzi, także przez gryzonie, koty, psy. Skażona pasza, woda oraz skarmianie zwierząt zlewkami, które zawierają nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików, również mogą powodować ASF. Dla ludzi ta choroba jednak nie stwarza zagrożenia.

Jakie są główne objawy ASF u świń?

Wśród najczęściej występujących objawów afrykańskiego pomoru świń wymienia się:

  • nagłe padnięcia świń

  • gorączka

  • sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała,

  • drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze,

  • zaczerwienienie skóry widoczne zawłaszcza na końcach uszu, ogona i kończynach,

  • duszność,

  • pienisty wypływ z nosa,

  • wypływ z worka spojówkowego,

  • biegunka - często z domieszką krwi,

  • wymioty,

  • niedowład zadu,

  • objawy nerwowe w postaci podniecenia, drgawek mięśni i skurczów kloniczno-tonicznych,

  • ronienia u prośnych macior

Należy dodać, że zgłoszenie podejrzenia wystąpienia ASF, zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, jest obowiązkiem, którego niedopełnienie stanowi wykroczenie.

Posiadaczowi zwierzęcia, który dopełnił obowiązku zgłoszenia podejrzenia przysługuje - ze środków budżetu państwa - zapomoga za zwierzę, które padło z powodu zachorowania na ASF zanim powiatowy lekarz weterynarii otrzymał informację o zgłoszeniu.

Jakie straty może przynieść zakażenie ASF?

Jak informuje Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%.

- Przyjmuje się, że okres inkubacji choroby wynosi 15 dni (okres inkubacji w środowisku naturalnym: 4-19 dni, w przypadku choroby o ostrym przebiegu: 3-4 dni). Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy

- dodaje Sanepid

Jak poinformowali nas rolnicy z powiatu wągrowieckiego, nie spotkali się z żadnym przypadkiem ASF.

- Staramy się jednak zabezpieczać gospodarstwa i stosować się do zaleceń, które obowiązują na terenach zagrożonych. W ubiegłym roku przypadek taki odnotowano w gminie Oborniki, a to jest bardzo blisko. Trzeba, po prostu, uważnie przyglądać się hodowli i np. nie dopuszczać do świń obcych ludzi i obserwować, czy pod gospodarstwo nie podchodzą dzikie zwierzęta.

- powiedział Adam Aleksiuk, hodowca z Werkowa, gmina Wągrowiec

Jak chronić gospodarstwo przed ASF?

Przede wszystkim należy przestrzegać wymagań określonych w przepisach prawnych. Do gospodarstw warto wprowadzać świnie - ale również i pasze - z pewnego, sprawdzonego źródła. Niezbędna jest zmiana odzieży i butów przed wejściem do chlewni, ale również mycie i dezynfekowanie rąk. Ogromną wartością jest dbałość o czystość sprzętu do obsługi świń. Należy zwrócić szczególną uwagę na osoby postronne - najlepiej ograniczyć do minimum ich dostęp do chlewni. W jak największym stopniu trzeba także zabezpieczyć gospodarstwo przed dostępem zwierząt dzikich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto