Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Bariera zapachowa przeciw Afrykańskiemu Pomorowi Świń po raz kolejny w powiecie! Informuje Nadleśnictwo Durowo!

OPRAC.:
Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Dariusz Gdesz/Polska Press
Na terenie powiatu wągrowieckiego Nadleśnictwo Durowo, Lasy Państwowe, podjęło akcję stworzenia ogrodzenia zapachowego dla dzików. To kolejna akcja tego typu.

Nadleśnictwo Durowo, Lasy Państwowe, w dniach od 7 do 9 grudnia, przeprowadzi akcję stworzenia bariery zapachowej dla dzików - tzw. ogrodzenia zapachowego. To kolejna akcja tego typu. Wcześniej działania przeprowadzane były we wrześniu - ich zadaniem jest zatrzymanie lub ograniczenie migracji dzików na terenie województwa wielkopolskiego.

Celem bariery zapachowej, którą stanowi jednorazowy oprysk o szerokości 2 m, jest zapobieżenie rozprzestrzeniania się Afrykańskiego Pomoru Świń – zakaźnej wirusowej choroby występującej u świń i dzików. Bariera zapachowa powstanie wzdłuż dróg na przebiegu Rogoźno – Wągrowiec Mieścisko – Gorzewo.

- poinformował Urząd Miejski w Wągrowcu

Jakie są drogi szerzenia się ASF?

Jak podaje broszura informacyjna Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, głównymi drogami rozprzestrzeniania się tej wirusowej choroby są: kontakt ze zakażonym zwierzęciem, skażona pasza lub woda, skażona odzież lub sprzęt, ale również skarmianie odpadkami kuchennymi.

Wirus ASF może przetrwać nawet kilka miesięcy w rozkładającej się padlinie. Wędzenie, peklowanie i mrożenie nie zawsze zabija wirusa.

- informuje Sanepid
Pocieszającym jest fakt, że choroba ta nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka

Jak chronić gospodarstwo przed ASF?

Przede wszystkim należy przestrzegać wymagań określonych w przepisach prawnych. Do gospodarstw warto wprowadzać świnie, ale również i pasz, z pewnego, sprawdzonego źródła. Warto zmieniać odzież i buty przed wejściem do chlewni, ale również myć i dezynfekować ręce. Ogromną wartością jest dbałość o czystość sprzętu do obsługi świń. Należy zwrócić szczególną uwagę na osoby postronne - najlepiej ograniczyć do minimum ich dostęp do chlewni. W jak największym stopniu trzeba także zabezpieczyć gospodarstwo przed dostępem zwierząt dzikich.

Jak poinformował wągrowiecki magistrat, zabieg będzie powtórzony jeszcze na przełomie lutego i marca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto