Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka w Mieścisku. Od wypożyczania książek po nowoczesne centrum kultury

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Biblioteka w Mieścisku zgodnie z zapowiedziami dyrektora Włodzimierza Naumczyka ma stać się nowoczesną placówką
Biblioteka w Mieścisku zgodnie z zapowiedziami dyrektora Włodzimierza Naumczyka ma stać się nowoczesną placówką Arkadiusz Dembiński
Biblioteka w Mieścisku nie ma być miejscem do którego przychodzi się tylko wypożyczyć książkę. Dyrektor placówki wprowadza zmiany, które z książnicy tworzą nowoczesny ośrodek kultury. - Chcemy iść cały czas do przodu. Rozwijać się. Dostarczać mieszkańcom możliwość spotkania się, spędzania czasu, integracji - wyjaśnia Włodzimierz Naumczyk, dyrektor biblioteki w Mieścisku.

- Spada liczba wypożyczanych książek? Mniej czytamy? Tu nie ma co rwać włosów z głowy tylko trzeba działać. Szukać nowych form dotarcia. Biblioteka nie musi być miejscem, gdzie tylko przychodzimy po książkę. Jeśli ktoś zamiast czytać, woli słuchać, dlaczego nie dać mu także takiej możliwości? - zastanawia się Włodzimierz Naumczyk, dyrektor biblioteki w Mieścisku, którą przekształca z wypożyczalni książek w nowoczesny ośrodek kultury.

Zmiany w bibliotece w Mieścisku

W placówce zaszły już pierwsze zmiany. Ta aktualnie posiada już nowoczesne studio nagrań. To w nim mają być tworzone podcasty, audiobooki, a w przyszłości także radio internetowe. Jak wyjaśnia dyrektor, powstało ono między innymi dzięki wsparciu środków Urzędu Marszałkowskiego.

ZOBACZ TAKŻE

Na tym jednak nie koniec zmian. W tym roku, zgodnie z zapowiedziami dyrektora, przeprowadzony ma zostać remont budynku biblioteki. Na ten cel udało się zdobyć 640 tysięcy złotych z Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 Infrastruktura Bibliotek 2021-2025. Całkowita wartość inwestycji ma natomiast wynieść ponad 800 tysięcy złotych.

W ramach inwestycji całkowicie ma zmienić się wygląd czytelni. Rzędy stołów, które jak przyznaje dyrektor, pamiętają lata 80. minionego już wieku, ma zastąpić przestronne wnętrze z mobilnymi sofami, które będzie można przesuwać w zależności od potrzeb.

- To ma być miejsce spotkań. Jeśli będzie np. spotkanie dla mam z małymi dziećmi będziemy mogli zmniejszyć przestrzeń. Gdy będziemy chcieli zorganizować mini koncert- powiększyć ją - tłumaczy dyrektor.

Co ciekawe, stojące sofy mają swoim kształtem nawiązywać do nowego loga instytucji, które ma oddawać lokalny charakter, ale i cztery filary, na których w swojej działalności ma skupiać się biblioteka.

- Mieścisko z każdej strony otaczają pola. Jesteśmy gminą wiejską. Postanowiliśmy postawić na to nacisk także w naszej filozofii. Stąd nasze nowe hasło jakim są pola kultury - wyjaśnia dyrektor.

Pola kultury w Mieścisku

Odzwierciedlenie tych czterech pól można znaleźć także w logu. Są one także opisane na nowej stronie internetowej instytucji.

  • Pole tekstu: Czytasz? Masz dostęp do 15 000 woluminów i cyfrowo do kilku milionów tekstów popularnonaukowych i naukowych (Academica). Każdy rok to 1500 nowości w wersji papierowej. E-book? Proszę bardzo – „do zaczytania jeden krok”.
  • Pole dźwięku: Chcemy tu Twojego głosu, chcemy oddać Ci głos! To jest miejsce audycji, przez które trafisz do innych głosem: podcastem, nagraniem,w audycji radiowej. Studio, radio plus Twój głos to przepis na dobrą jakość w eterze.
  • Pole widzenia: Chodzisz do kina? Lubisz atmosferę małego kina? Chcesz obejrzeć film z przyjaciółmi, z dziećmi, z rodziną? Kino za Rogiem jest takim miejscem, gdzie dobrze spędzisz czas w najlepszym towarzystwie: z filmem i z bliskimi.
  • Pole kultury: Chcesz pójść na koncert, na wystawę, z dziećmi na warsztaty, na ciekawe spotkanie – tu znajdziesz informację; dokąd pójść, kto gra, kto gada, z kim i dlaczego, po co, za ile i czy warto. Na pewno warto sprawdzić…

- Aby utrwalić nasze nowe hasło, każdy tydzień rozpoczynamy od publikacji zdjęcia pola z okolic Mieściska - wyjaśnia dyrektor.

Festiwal Kobiet Wsi i Targi Michałowskie w Mieścisku

Już w czerwcu w Mieścisku ma odbyć się pierwszy Festiwal Kobiet Wsi. Jak wyjaśnia dyrektor, nie ma być to tylko impreza kulturalna. Nie zabraknie na niej warsztatów, spotkań z psychologami, prawnikami, dietetykami, kosmetologami. Zgodnie z zapowiedziami dyrektora, tego rodzaju spotkania następie mają odbywać się w bibliotece przez cały rok, do kolejnego Festiwalu i tak dalej. W planie są także specjalne spotkania adresowane do dziewczynek.

W planie jest także organizacja innych imprez. Nie zabraknie dożynek gminnych czy Targów Michałowskich, na których w tym roku nie ma zabraknąć gwiazdy.

- Chcemy wyjść do społeczeństwa z szeroką ofertą. Być może ktoś przyjdzie na film do naszego kina, na spotkanie, a wychodząc zabierze ze sobą dodatkowo także książkę czy czasopismo do przeczytania - zastanawia się dyrektor.

Biblioteka w Mieścisku zgodnie z zapowiedziami dyrektora Włodzimierza Naumczyka ma stać się nowoczesną placówką

Biblioteka w Mieścisku. Od wypożyczania książek po nowoczesn...

ZOBACZ TAKŻE

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto