Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Blisko sto rodzin z naszego powiatu musiało oddać pieniądze otrzymane z programu 500+. Sprawdzamy, dlaczego...

Monika Dziuma
Niepoinformowanie urzędu o zmianie sytuacji dochodowej to najczęstsza przyczyna odebrania prawa do zasiłku wychowawczego (500 plus) i konieczności zwrotu niesłusznie pobranych pieniędzy.Dotyczy to sytuacji, w której świadczenie wypłacane jest na pierwsze dziecko. Należy się ono bowiem rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza 800 złotych. Jeśli podczas pobierania 500 plus dochód w rodzinie się zmienił i formalnie rodzina nie kwalifikuje się już do odbierania świadczenia, należało poinformować o tym urząd.

Jak się okazuje, urząd skarbowy współpracuje z ośrodkami pomocy społecznej. Dzięki temu informacje o zatrudnieniu danej osoby szybko do nich trafiają, co pozwala zweryfikować świadczeniobiorców. Jeśli ktoś zatai zmianę w swoich dochodach, urząd prędzej czy później to wyłapie. W samym Wągrowcu taka sytuacja dotyczy aż 33 rodzin.

- Z obowiązku zwrócenia pobranych środków wywiązało się, jak do tej pory, 28 rodzin - wyjaśnia Piotr Korpowski z wągrowieckiego ratusza.

W gminie Wągrowiec decyzje o zwrócenie 500 plus otrzymało 11 rodzin. Wszystkie oddały pieniądze. W gminie Skoki takich rodzin było aż 17. W całości należności spłaciło tylko pięć z nich. Pozostali spłacają je w ratach. W gminie Mieścisko sprawa dotyczy 6 rodzin, a w Wapnie 2. W Gołańczy taka sytuacja nie miała miejsca. Nikt w sprawie 500 plus nie oszukał.

O jakich kwotach dokładnie mówimy? Czy osoby te musiały oddawać 500 zł od samego początku wprowadzenia programu? Wówczas byłyby to kwoty sięgające powyżej dziesięciu tysięcy złotych. Okazuje się, że nie.
- Rodziny były weryfikowane na bieżąco. Oznacza to, że jeśli tylko urzędnicy dopatrzyli się nieprawidłowości, od razu wysyłali do nich decyzję w sprawie oddania 500 plus. Zazwyczaj był to okres kilku miesięcy. Taka rodzina otrzymała z urzędu pismo informujące o terminie 14 dni na oddanie należności. W przypadku, kiedy należności były wysokie, wówczas mogły poprosić o spłaty w ustalonych z urzędem ratach - dodaje Korpowski.

Premier MAteusz Morawiecki o programie 500+:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto