Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwie parafie w gminie Mieścisko będą odrestaurowane! Zakres robót musi być zgodny z zezwoleniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

OPRAC.:
Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Budynki parafii w gminie Mieścisko będą odrestaurowane
Budynki parafii w gminie Mieścisko będą odrestaurowane FB Przemysław Renn - Burmistrz Mieściska
Umowy na dofinansowanie prac konserwatorskich przy zabytkach w gminie Mieścisko zostały podpisane! Wyremontowane będą Parafia Zwiastowania NMP w Popowie Kościelnym i Parafia Świętego Michała Archanioła w Mieścisku.

Dotacje na remonty zabytków, to ważne pieniądze, które przyczyniają się do poprawy stanu wielu miejsc uznanych za zabytki, a które bez nich zwyczajnie ulegałyby systematycznemu niszczeniu. Takie dofinansowanie otrzymała gmina Mieścisko.

Parafia w Popowie otrzymała dofinansowanie w wysokości 500 tysięcy złotych na prace związane z renowacją wnętrz zabytkowego, drewnianego kościoła z XVII wieku. Natomiast parafia w Mieścisku - 100 tysięcy złotych na konserwację malowideł ściennych w łukach między nawą główną, a nawami bocznymi.

- poinformował burmistrz Mieściska, Przemysław Renn

Umowy na dofinansowanie prac konserwatorskich zostały już podpisane

Zakres robót musi być zgodny z zezwoleniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pieniądze przekazane parafiom pochodzą z dofinansowania, jakie gmina uzyskała pod koniec ub. roku z programu Polski Ład (98%), pozostała część (2%) to wkład z budżetu gminy.

- dodaje Przemysław Renn

Prace powinny zakończyć się najpóźniej w listopadzie tego roku.

Warto dodać, że niebawem ruszą inne remonty w gminie

Są to zapowiadane wcześniej przez burmistrza Renna, prace remontowe przy budynkach byłego dworca w Mieścisku oraz starej szkoły w Pląskowie.
Jeśli chodzi o stary dworzec w Mieścisku remont zakłada wymianę więźby dachowej, ocieplenie dachu, wymianę pokrycia dachowego oraz wymianę okien w obrębie połaci dachu i lukarn. Realizacja obejmuje lata 2024-2025. Dotacja, to kwota 392.000,00 złotych. Natomiast w Pląskowie prace będą dotyczyły, w głównej mierze, wymiany więźby oraz pokrycia dachowego, przebudowania kominów, ale także budowy odwodnienia obiektu i remontu elewacji. Gmina może zrealizować tę inwestycję dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa, w kwocie 490 000 złotych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto