Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eksplozje gazu... czy jest się czego obawiać w powiecie wągrowieckim?

Arkadiusz Dembiński
Wybuch gazociągu i gigantyczny pożar w Murowanej Goślinie. Eksplozja gazu w kamienicy w Poznaniu... W pierwszym przypadku śledztwo trwa. W drugim także, choć pojawiają się informacje, że niewykluczone, że było to działanie celowe... Czy jest się jednak czego obawiać jeśli chodzi o gazociąg?

Jak się okazuje, także w naszym powiecie jest odgałęzienie starszej sieci. Jak zapewnia jednak wójt gminy Wągrowiec, Przemsław Majchrzak część na terenie gminy Wągrowiec przebiega przez obszar rzadko zaludniony, a odległości od zabudowań są zapewnione.

- Za stan sieci i jej bezpieczeństwo na terenie miasta odpowiada Polska Spółka Gazownicza. Jak nas poinformowano, na polecenie Zarządu PSG Oddziału Zakładu Gazowniczego w Poznaniu, w Wągrowcu wykonywane są aktualnie, w sposób ciągły, kontrole specjalne gazociągów i przyłączy. Będą one prowadzone aż do odwołania. W wyniku tych kontroli nie wykryto żadnych nieszczelności i nieprawidłowości, a stan techniczny sieci jest oceniany jako dobry - tłumaczy Krzysztof Poszwa, burmistrz Wągrowca.

Strażacy przypominają natomiast o dbaniu o instalacje w naszych domach.

- Instalowanie przyłącza gazowego oraz instalacji w budynkach musi zostać przeprowadzona przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Instalacja gazowa wymaga również dokumentacji projektowej oraz uzyskania odpowiednich pozwoleń. Ważne - w budynku, w którym występuje instalacja gazu ziemnego, jest zakaz używania gazu w butlach. W czasie użytkowania już gotowej instalacji należy pamiętać o regularnych przeglądach, które dają nam pewność, że dana instalacja gazowa jest bezpieczna. Przede wszystkim próba szczelności. Takie badanie wykonuje uprawniona osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje. Oprócz tego musimy kontrolować przynajmniej dwa razy w roku instalację wentylacyjną i spalinową. (...) Niestety zdarzają się osoby próbujące zaoszczędzić kilka-naście złotych i ignorują podstawowe zasady bezpieczeństwa. Zdarza się, że gaz zaczyna ulatniać się z nieszczelnej instalacji. Powody są różne. Uszkodzenia mechaniczne, przeróbki przez osoby nie uprawnione czy siarkowodór zawarty w gazie, który działa korozyjnie na przewody instalacji. Gdy stężenie gazu w pomieszczeniu osiągnie wartość około 5-15 % całkowitej objętości powietrza, tworzy mieszaninę wybuchową - ostrzega Maciej Roman ze straży pożarnej.

ZOBACZ FILM - "Zostaną puste działki, mieszkańcy nie chcą się odbudowywać". Trwa wyburzanie budynków po wybuchu gazociągu w Murowanej Goślinie

Źródło:TVN24/x-news

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto