MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ponownie ruszyliśmy do urn. Wybieramy burmistrza Wągrowca, wójta gminy Wągrowiec i burmistrza Gołańczy. Jak wygląda frekwencja?

Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
II tura wyborów samorządowych 2024
II tura wyborów samorządowych 2024 Alicja Tylkowska
Trwa II tura wyborów samorządowych. Ponownie ruszylismy do urn, by wybrać kandydatów, którzy nie osiągnęli koniecznego wyniku w turze I.

II tura wyborów samorządowych trwa. W pierwszej turze nie wyłoniono niektórych zwycięzców. Kandydaci z dwoma najlepszymi wynikami stanęli do walki po raz drugi. Wybory potrwają do 21:00 w tych samych lokalach wyborczych, w których odbyło się głosowanie 7 kwietnia 2024 roku. Także do 21.00 trwa cisza wyborcza

Kogo wybieramy w II turze?

21 kwietnia wybieramy burmistrza Miasta Wągrowca, wójta Gminy Wągrowiec oraz burmistrza Miasta i Gminy Gołańcz

Kadencja prezydenta, wójta i burmistrza – ile trwa?

Kadencja prezydenta, burmistrza oraz wójta trwa 5 lat. Warto również wiedzieć, że od 2018 roku pojawiła się zasada dwukadencyjności, która polega na tym, że prezydent, burmistrz i wójt mogą ubiegać się o reelekcję tylko raz. Przepisy te odnoszą się do kadencji, które rozpoczęły się w 2018 roku, czyli kadencja w latach 2018-2023, to pierwsza, którą obowiązują.

Przypominamy o ciszy wyborczej!

Cisza wyborcza rozpoczęła się na 24 godziny przed dniem głosowania, czyli już w piątek, 19 kwietnia, o północy, i potrwa do jego zakończenia, czyli do 21.00 w niedzielę, 21 kwietnia. Jak wskazuje Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) "w tym czasie nie można prowadzić agitacji wyborczej, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu. Przebywając w lokalu wyborczym zabrania się również m. in. eksponowania napisów, znaków oraz symboli kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny"
Naruszenie ciszy wyborczej jest wykroczeniem - takie przypadki należy zgłaszać policji."W czasie ciszy wyborczej nie wolno upubliczniać wyników sondaży wyborczych. Za złamanie zakazu grozi kara grzywny od pięciuset tysięcy do miliona złotych."

Jak wyglądała frekwencja w powiecie do 12.00?

Frekwencja do godziny 12.00 - 13,43%
Liczba kart wydanych w stałych obwodach głosowania - 4 654
Liczba uprawnionych do głosowania w stałych obwodach głosowania - 34 666

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto