Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hulają aż miło! Oto sekcja tańca hula z Wągrowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Taniec hula pochodzi z Hawajów. Wągrowczanie poznali go dzięki dziesięcioosobowej grupie słuchaczy Wągrowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Postanowiliśmy dowiedzieć się o tym czegoś więcej.

Hawajski Taniec Hula przepełniony jest mocą, wdziękiem, radością. Hula to język piękna i miłości, to możliwość odnalezienia sposobu na kontakt z własnym ciałem, zwiększenie jego elastyczności, trening pamięci oraz uruchomienie harmonijnego przepływu energii. Każdy taniec hula jest opowieścią, polega na obrazowaniu dłońmi i ciałem, historii zawartej w pieśni. Czasem jest to legenda, czasem wydarzenie z historii Hawajów lub z życia codziennego. Bywa też zachwytem nad pięknem przyrody...

Osobą, która nijako "przywiozła" taniec Hula do Wągrowca jest Longina Gołuńska, która tańczy od 2007 roku.

- Najpierw były to sporadyczne spotkania z tańcem. Był on uzupełnieniem warsztatów związanych z hawajskimi sposobami na zdrowe życie, obywających się we Wrocławiu. Później taniec hula okazał się niezbędnym elementem przy nauce hawajskiego masażu Lomi Lomi. W pewnym momencie stał się głównym nurtem moich zainteresowań. Uczę się od nauczycielki polskiej w Warszawie oraz nauczycieli z Hawajów - mówi pani Longina.

Hulają aż miło! Oto sekcja tańca hula z Wągrowieckiego Uniwe...

To właśnie dzięki pani Longinie powstał Zespół Tańca Hula o nazwie NANI KE OLA, co w tłumaczeniu z języka hawajskiego znaczy ŻYCIE JEST PIĘKNE. Grupa działa w Wągrowcu od 8 lat, przy WUTW, a prowadzi go właśnie pani Longina Gołuńska. Zespół tworzy 10 osób, których sercami zawładnął taniec hula.

Zespół kilka lat temu zaprezentował się po raz pierwszy szerszej publiczności. Ich pierwszy występ miał miejsce podczas otwarcia roku akademickiego WUTW. Wydarzenie to było początkiem pięknej przygody grupy z tańcem hula.

- Od 2017roku, kiedy to nasi tancerze zatańczyli na pokazach tańca hula w miejscowości Modra na Słowacji, droga wiodła ich przez sceny w: Kołobrzegu, Poznaniu, Międzychodzie, Skokach, Rogoźnie. Tańczyli też na wielu okolicznościowych imprezach w Wągrowcu - nie kryje pani Longina.

Dumą zespołu jest udział w Pierwszym Europejskim Festiwalu Tańca Hula w Wiedniu, zorganizowanym przez Szkołę Tańca Hula z Honolulu, na Hawajach. Z Wiednia wągrowieccy tancerze wrócili z trzema pucharami.

Na przełomie lat 2019/2020 dali 10 dużych, godzinnych przedstawień, i mieli kolejne plany. Niestety pandemia i lockdown zatrzymały tancerzy w tej drodze. Odwołano wiele imprez m.in. przekładny jest kolejny raz termin II-go festiwalu w Wiedniu. Mimo tych trudności, jeśli tylko była możliwość, próby taneczne odbywały się i w 2021 roku zespół znów sławił Wągrowiec na pokazach. Tańczyli w Drezdenku i w Poznaniu.

Ostatnio, bo 30 września zespół zaprezentował się na Targach VIVA SENIORZY w Poznaniu. Oczywiście roztańczonych seniorów z Wągrowca regularnie można spotkać na kulturalnych wydarzeniach w mieście i okolicy. Zespół zaprezentował swoje umiejętności na przykład na 800-leciu Łazisk.

Na uwagę zasługują przepiękne stroje wągrowieckich tancerzy.

- Tańce hula są pełne radości, uśmiechów, kwiatów, pięknych strojów inspirowanych kulturą Hawajów, hawajskiej muzyki i tańców. Serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa do tańca hula, do grupy tańczącej zupełnie od początku, od podstaw. Hula to ruch, to zdrowie, młodość , radość ducha i ciała. Dołączyć o nas można za pośrednictwem WUTW lub kontaktując się z p. Longiną.

Pani Longina nie kryje wdzięczności za wsparcie, jakie zespół NANI KE OLA otrzymuje na co dzień.

- Nasze próby taneczne odbywają się w pomieszczeniach MDK-u w Wągrowcu, za ich udostępnienie jesteśmy wdzięczni i dziękujemy Władzom Domu Kultury i Władzom Miasta. W całej naszej tanecznej drodze patronat Władz Miasta, Powiatu i Gminy zawsze był dla nas wsparciem - podsumowuje.

ZOBACZ TAKŻE

Spotkania mieszkańców powiatu wągrowieckiego z Papieżem Jane...

Wielka parada motocyklistów na zakończenie sezonu 2022 w Wągrowcu

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto