Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kłęby dymu i smog to problem Wągrowca, Skoków i innych miejscowości powiatu wągrowieckiego. Jakie działania są prowadzone?

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Zanieczyszczenie powietrze, smog, kłęby dymu... to problemy, z którymi mieszkańcy Wągrowca, Skoków i innych miejscowości w powiecie borykają się każdego roku. Jakie działania prowadzone są przez urzędy? Czy mieszkańcy mogą liczyć na dofinansowania do wymiany źródeł ogrzewania domów? Czy osoby, które palą czym popadnie są karane?

W poniedziałek, 23 listopada na naszym fanpagu rozgorzała dyskusja na temat sytuacji, jaka miała miejsce w Skokach. Przedstawiciele urzędu miasta i gminy opublikowali zdjęcie pokazujące kłęby dymu wydobywające się z jednego z budynków na terenie miasta.

ZOBACZ TAKŻE

Posesja została skontrolowana przez przedstawicieli urzędu.

- Oględziny wykazały, iż budynek posiada CO i jest ogrzewany kotłem typu PMGS-1,5. Jako opał właściciele stosują drewno opałowe oraz węgiel. W momencie zadymiania spalano drewno. Ocena surowca drzewnego oraz stwierdzone wysięki wewnątrz komory spalania kotła w trakcie wizji świadczyły o nadmiernej wilgotności drewna,
wzrokowa kontrola paleniska oraz popiołów nie wykazała spalania odpadów, właściciele stosują technikę rozpalania „od góry”, która jest prawidłowa - poinformował we wtorek, 24 listopada Krzysztof Mańka z urzędu w Skokach.

Kontrole w mieście

Jak informują przedstawiciele urzędu kontrole posesji w gminie odbywały się także w minionym sezonie grzewczym.

- Podczas czynności kontrolnych nie stwierdzono, by przyczynami „zadymiania” było termiczne przekształcanie odpadów. Właściciele lustrowanych nieruchomości stosowali nieprawidłowy sposób rozpalania w piecach, tzw. „od dołu”. Kontrole kończyły się pouczeniami o prawidłowej technice palenia w piecach oraz przekazaniem ulotek instruktażowo – edukacyjnych - informują przedstawiciele urzędu.

Jak wyjaśniają urzędnicy, posiadają podpisaną umowę z firmą, która ma badać próbki popiołu w celu sprawdzenia co było spalane w piecach.

Dofinansowania do wymiany źródeł ciepła na ekologiczne

Warto nadmienić, że w Skokach poza działaniami kontrolnymi prowadzone są także te zmierzające do wymiany źródeł ciepła na ekologiczne. - Gmina Skoki jako jedyna z powiatu wągrowieckiego posiada program dotacji celowej na zakup i montaż odnawialnych źródeł energii. Rada Miejska Gminy Skoki stosowną uchwałę podjęła w dniu 9 maja 2019 roku. Dofinansowanie obejmuje nie tylko panele fotowoltaiczne, ale również kolektory słoneczne, pompy ciepła czy elektrownie wodne - informują urzędnicy ze Skoków.

W minionym roku z programu skorzystało 10 właścicieli nieruchomości. - Zamontowano osiem instalacji fotowoltaicznych oraz dwa układy kolektorów słonecznych. W 2020 roku rozliczono 9 wniosków – dofinansowano 7 instalacji kolektorów słonecznych, 1 układ fotowoltaiczny i 1 pompę ciepła. Wysokość dotacji wyniosła 4.000zł - wyliczają i tłumaczą, że prowadzone są także działania edukacyjne w tym pokaz prawidłowego spalania w piecach.

Dofinansowanie do wymiany pieca

Problem zanieczyszczonego powietrza nie dotyczy jednak tylko Skoków. Zmagają z nim także mieszkańcy wielu innych miejscowości w całym kraju, w tym także Wągrowca. Tu w tym roku wdrożono po raz pierwszy program miejskich dopłat do wymiany pieców.

To nie pożar. To dym z komina w Wągrowcu! [ZDJĘCIA]

- Z dofinansowania do wymiany pieców skorzystało 30 mieszkańców. Program będzie kontynuowany w następnych latach, a o wysokości środków przeznaczonych na ten cel zadecydują radni na sesji uchwalającej budżet na rok 2021. W projekcie budżetu przewidziano na ten cel 200 tys. złotych - informuje Piotr Korpowski z urzędu miejskiego w Wągrowcu.

Palił śmieciami

Wpływ na to czym oddychamy ma także to, co jest spalane w piecach. - W poprzednim sezonie grzewczym policja nałożyła jeden mandat za spalanie odpadów w piecu, były to pozostałości mebli. Pozostałe kontrole nie wykazały spalania odpadów. Mieszkańcy mogą dokonywać zgłoszeń dotyczących nieprawidłowego spalania do urzędu miejskiego w godzinach jego pracy pod nr tel. 67 26 80 333. W pozostałych godzinach zgłoszenia należy dokonywać na policje - informują przedstawiciele ratusza w Wągrowcu.

Wągrowiec ul. Grunwaldzka:

Wągrowiec ul. Średnia

W 2019 roku na problem zanieczyszczeń środowiska, zmian klimatycznych uwagę zwracała wągrowiecka młodzież. Ulicami miasta przeszedł specjalny marsz.

Marsz klimatyczny przeszedł ulicami Wągrowca. Młodzi wągrowc...

Marsz klimatyczny przeszedł ulicami Wągrowca. Młodzi wągrowc...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto