Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oszuści nie śpią! Tym razem grasują po gminach Wapno i Gołańcz z tematem programu "Czyste powietrze". Włodarze ostrzegają!

OPRAC.:
Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Adam Wojnar/Polska Press
Wprawni oszuści mają nowy pomysł, jak oszukać i zarobić. Tym razem pod lupę wzięli mieszkańców gmin Wapno i Gołańcz, a tematem oszustwa jest program "Czyste powietrze".

Oszuści zawsze znajdą sposób, by wyłudzić jakieś pieniądze. Jeśli są to wprawni "gracze", to takie oszustwo może przynieść korzyści - ze stratą dla oszukanych i to często dużą. Tym razem "pomocą" w oszukańczym procederze stał się funkcjonujący program "Czyste powietrze".

Program został uruchomiony w 2018 roku

Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Program pozwala uzyskać dofinansowanie na wymianę starego pieca i termomodernizację domu. Dzięki niemu można dostać pieniądze na wymianę między innymi okien czy drzwi, ocieplenie ścian i dachu, nowe źródło ciepła oraz inne niezbędne prace.

- informuje Urząd Miejski w Wągrowcu

Przypadki oszustw zdarzały się już w ubiegłym roku. Teraz się nasiliły

Jak poinformował wągrowiecki magistrat potencjalni beneficjenci programu "Czyste powietrze" znaleźli się na celowniku oszustów już w 2023 roku. Wtedy zgłaszały się do nich nieuczciwe firmy, oferujące wykonanie usługi jedynie pod warunkiem przesłania otrzymanego dofinansowania bezpośrednio na rachunek bankowy wykonawcy. Zmuszony do działań zapobiegawczych temu procederowi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wydał odpowiedni komunikat. Pełną jego treść można znaleźć W TYM MIEJSCU

Oszuści pojawiają się obecnie w gminach Gołańcz i Wapno

Miasto i Gmina Gołańcz
Burmistrz Miasta i Gminy Gołańcz informuje, że pracownicy Urzędu nie odwiedzają osobiście mieszkańców gminy, nie składają niezapowiedzianych wizyt domowych w związku z obowiązkiem wymiany kopciuchów. Tutejszy Urząd nie współpracuje z żadnymi firmami, które zajmują się sprzedażą pomp ciepła, kotłów na pellet, ekogorszek oraz wykonaniem termomodernizacji budynków.

Prosimy o zachowanie czujności i zgłaszanie wszelkiego rodzaju incydentów, które wzbudzą w Państwu niepokój, a przede wszystkim o wylegitymowanie osób, które powołują się na pracowników Urzędu oraz pracowników Wojewódzkich Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Wszelkie wizyty w celu zachęcenia do skorzystania z Programu „Czyste Powietrze” bądź też próby dokonania kontroli u Mieszkańców bez uprzedniego umówienia prosimy traktować jako nieuprawnione. W przypadku pytań bądź wątpliwości w tej kwestii prosimy o kontakt z działem ochrony środowiska pod nr tel. 512 220 082 oraz 67 26 833 20.

- przestrzega Urząd Miasta i Gminy Gołańcz

Gmina Wapno
W przypadku Gminy Wapno pojawiają się prośby o wypełnianie ankiet.

W związku z pojawiającymi się informacjami o przeprowadzaniu ankiet dotyczących termomodernizacji domu i wymiany kopciucha w ramach programu „Czyste powietrze” na terenie Gminy Wapno, informujemy, że Urząd Gminy Wapno nie współpracuje z żadnymi firmami, które mogą powoływać się na współpracę z tutejszym urzędem. Prosimy o zachowanie czujności i zgłaszanie wszelkiego rodzaju incydentów, które wzbudzą w Państwu niepokój. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Urzędem Gminy Wapno lub bezpośrednio z Wójtem Gminy Wapno tel. 67 2 611 459.

Oczywistym jest, że tego typu incydenty mogą pojawiać się również na innych obszarach powiatu wągrowieckiego. Dlatego warto być szczególnie ostrożnym i od razu kontaktować się z przynależnym urzędem, by rozwiać wszelkie wątpliwości. W razie konieczności zalecany jest również telefon na policję.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto