Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobiety przestają pracować, bo... dostają pieniądze z programu 500+. Ta tendencja dotyczy także naszego powiatu

Monika Dziuma
Program 500+ od samego początku jego wprowadzenia cieszy się ogromnym powodzeniem wśród rodziców. Bo kto nie złożyłby wniosku o otrzymanie pięciuset złotych na dziecko, skoro te pieniądze mu się należą?

Ostatnio sprawdziliśmy, że blisko sto rodzin z naszego powiatu musi jednak te pieniądze zwrócić. Dotyczy to tych osób, które pobierały świadczenie na pierwsze dziecko. Należy się ono bowiem rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza 800 złotych. Niektórzy jednak pewne informacje zataili, a urząd dopatrzył się tych nieprawidłowości.

Ostatnio w całej Polsce rozległo się hasło, że coraz mniej wniosków o 500+ wpływa do naszych urzędów. To efekt „uszczelnienia” systemu, czyli zaostrzeń w wypłatach świadczenia na pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie. W styczniu wprowadzono poprawkę w ustawie, która utrudnia pobieranie 500+ na pierwsze dziecko przez samotnych rodziców. Sprawdziliśmy więc, jak to się ma do stolicy naszego powiatu. Okazuje się, że dane te są u nas porównywalne. - W nowym okresie zasiłkowym, który rozpoczął się w październiku 2017 r. wpłynęło do tej pory 1913 wniosków o przyznanie świadczenia rodzinnego 500+. To liczba porównywalna do liczby wniosków, które wpłynęły w poprzednim okresie zasiłkowym (2247 wniosków złożono do końca września 2017 r.). Ostateczną liczbę wniosków o przyznanie tego świadczenia w obecnym okresie zasiłkowym będziemy znać pod koniec września tego roku - poinformowali nas przedstawiciele wągrowieckiego ratusza.

Kolejnym ciekawym zagadnieniem dotyczącym świadczenia 500+ jest fakt, że w całej Polsce coraz więcej kobiet wychowujących dwójkę lub więcej dzieci rezygnuje z pracy. Jak się okazuje, tendencja ta dotyczy całego kraju, w tym również Wągrowca. - Faktycznie, obserwuje się tendencję zmniejszenia aktywności zawodowej u kobiet. Dotyczy to głównie kobiet z trójką lub więcej dzieci. Kobiety mają wówczas mniejszą motywację do podjęcia zatrudnienia. Dopóki mają małe dzieci, z ekonomicznego punktu widzenia, nie warto im pracować. Sytuacja ta nie jest nagminna, ale obserwowana. Każdy kij ma jednak dwa końce. Gdy dzieci podrosną, a 500+ się skończy, będzie im bardzo trudno wrócić na rynek pracy - wyjaśnia nam pracownik wągrowieckiego PUP-u. Jak dodaje, urząd nie prowadzi statystyk dotyczących tego zjawiska, jednak coraz częściej można je w naszym powiecie zauważyć.

Dwa lata z 500 plus. E. Rafalska: Coraz mniej rodzin pobiera świadczenia. FILM:

Źródło: TTVN24-x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto