MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie wągrowieckim ruszyła kwalifikacja wojskowa - potrwa do piątku, 26 kwietnia

OPRAC.:
Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Katarzyna Renata Brzostowska/Polska Press
W minioną środę, 3 kwietnia, w powiecie wągrowieckim, ruszyła kwalifikacja wojskowa. Potrwa ona do 26 kwietnia. W tym roku zostało wezwanych ok. 480 osób. Gdzie i kiedy należy się zgłosić?

W powiecie wągrowieckim, od 3 kwietnia, trwa kwalifikacja wojskowa. Jej celem jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18 rok życia.

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Wągrowcu kwalifikacja obejmuje w kolejności:

 • miasto Wągrowiec (03-09 kwietnia),
 • miasto i gminę Skoki (10-11 kwietnia),
 • gminę Wapno (12 kwietnia),
 • miasto i gminę Mieścisko (12 i 15 kwietnia),
 • gminę Wągrowiec (16-19 kwietnia),
 • gminę Damasławek (22 kwietnia),
 • miasto i gminę Gołańcz (23-24 kwietnia).

Jak podaje obwieszczenie do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa się:

 1. Mężczyzn urodzonych w 2005 r.
 2. Mężczyzn urodzonych w latach 2000-2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
 3. Osoby, które w latach 2022 i 2023:
  - zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
  - zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej.
 4. Kobiety urodzone w latach 1997-2005 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.
 5. Osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłoszą się ochotniczo;
 6. Osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeśli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.

Osoby podlegające kwalifikacji powinny stawić się w Wągrowcu: pl. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1 - codziennie - w dni powszednie w godz. 8.00 - 15.00. Obwieszczenie wojewody wielkopolskiego w tej sprawie stanowi jednocześnie wezwanie do stawienia się do kwalifikacji wojskowej - oznacza to, że nawet bez otrzymania wezwania imiennego, wskazane w obwieszczeniu osoby, są zobowiązane do stawienia się we wskazanym w terminie i miejscu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto