MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny protest rolników w Wągrowcu! Niezadowolenie producentów rolnych rośnie! Będą utrudnienia!

OPRAC.:
Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Niezadowolenie producentów rolnych rośnie z dnia na dzień. Spotkanie z premierem, 20 lutego, nie przyniosło właściwie większych rozwiązań ich trudnej sytuacji. W Wągrowcu kolejny protest odbędzie się 6 marca.

"My nie chcemy pieniędzy! My umiemy pracować!" - tak brzmiało jedno z haseł protestu rolników, który odbył się w Wągrowcu 20 lutego, który zgromadził ok. 320 osób. Sam przejazd ciągników i aut odbywał się bez większych utrudnień w ruchu, którym kierowali policjanci. Rolnicy w Wągrowcu, jak i całym kraju, podjęli protest w ważnych dla siebie sprawach. Głównym celem jest sprzeciw wobec wprowadzenia przez Unię Europejską tzw. Zielonego Ładu.

Bronimy interesu nie tylko własnego, ale wszystkich ludzi. Główna przyczyna, to jest import, który nie jest pilnowany. To, co przyjeżdża i jakie ilości, to nas denerwuje. Rządzący nas znieczulili na to, bo mówili, że to nie trafia do nas, tylko wyjeżdża poza Europę. Nam nie jest to potrzebne, bo mamy swojego towaru dużo. Druga rzecz, że my produkujemy w całkiem innych standardach! Nie mamy startu z tą produkcją. My mamy normy unijne, które nas obowiązują i często jesteśmy "dociskani" - mamy inne reżimy i musimy cały czas zmieniać sprzęt, żeby był dostosowany do tych norm. Właściwie wszystko trzeba wymieniać, nawet jeśli chodzi o zwierzęta. Nieustanne kontrole - i zmiana standardów. Wkładamy nierzadko setki tysięcy złotych. Dodatkowo to problem 4% ziemi, których nie możemy uprawiać. A dbać o to trzeba i płacić dzierżawę też.

- powiedział wtedy Piotr Zmudziński, uczestnik protestu

W powiecie wągrowieckim jest ok. 4000 gospodarstw rolnych

Warto przypomnieć, że organizator protestu rolników z 20 lutego w Wągrowcu, Krzysztof Aleksiuk, w czasie przemowy pod Starostwem uściślił, że wszystkie problemy, które nękają lokalnych rolników, zostały spisane w formie petycji, pod którą zebrano 405 podpisów. Petycja została wręczona staroście, Tomaszowi Krancowi. Prośba rolników była jednoznaczna - petycja ma trafić do najwyższych władz w Wielkopolsce i Polsce. Tak się też stało - dokument trafił, na tę chwilę, na ręce Wojewody Wielkopolskiej, Agaty Sobczak.
Rozmowy z premierem, Donaldem Tuskiem, które miały miejsce 27 lutego, nie przyniosły oczekiwanych rozwiązań dla braci rolniczej, która postanowiła nie poprzestawać w walce protestacyjnej do skutku, czyli uzyskania konkretnych propozycji.

Rolnicy z regionu przeprowadzą kolejną akcję protestacyjną w Wągrowcu

W środę, 6 marca, w godzinach od 10:00 do 14:00 kierowcy powinni spodziewać się sporych utrudnień ruchu na obwodnicy miasta.

Zgodnie z deklaracją organizatora, w kolejnej w ostatnich tygodniach akcji protestacyjnej, udział ma wziąć około 150 osób w 70-100 pojazdach rolniczych. Tym razem organizator nie przewiduje wjazdu rolniczej kolumny do miasta.

- informuje Urząd Miejski w Wągrowcu

Ruchem, w czasie akcji protestacyjnej, kierować będzie policja. Uczulamy kierowców, by zwracać uwagę na polecenia służb.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto