Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieścisko odzyskało prawa miejskie! Mieszkańcy są teraz "mieszczanami". Co się jeszcze zmieniło i być może zmieni?

Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Rozporządzenie Rady Ministrów, z dnia 27 lipca 2023 roku, przywróciło Mieścisku prawa miejskie! Oficjalnie stało się miastem 1 stycznia 2024. Co się zmienia dla samego Mieściska, jak i mieszkańców?

Mieścisko jest miastem! We wtorek, 2 stycznia, w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego odbyła się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Mieścisku, na której obecnych było wielu gości: m.in. wójtowie i burmistrzowie miast i gmin powiatu wągrowieckiego, starosta, Tomasz Kranc, Wiceburmistrz Wągrowca, Remigiusz Priebe oraz sołtysi sołectw gminy.

To wyjątkowy i szczególny dzień dla miejscowości Mieścisko i całej gminy. Dokładnie po 90 latach przerwy wieś Mieścisko ponownie stała się miastem. Jest to fakt dokonany. Ten dzień przyniósł wiele zmian w sferze symbolicznej. W Mieścisku trwa sesja Rady Miejskiej, a nie Rady Gminy, natomiast głos zabiera teraz już nie wójt, a Burmistrz Mieściska. Sama gmina zmieniła swoją nazwę i charakter - z gminy wiejskiej stała się Miastem i Gminą Mieścisko, a mieszkańcy wsi Mieścisko stali się "mieszczanami".

- powiedział, na początku sesji, Burmistrz Mieściska, Przemysław Renn

Najstarsze kroniki wymieniają Mieścisko w roku 1340

Jego nazwa nie zawsze brzmiała tak samo, jednak dla każdej z tych nazw podstawą słowotwórczą było słowo "miasto".

Na początku XV wieku Mieścisko było już miastem od dawna istniejącym. Źródła wskazują, że istniał Rynek stanowiący centralny punkt miasta, od którego odchodziły 3 drogi i tak jest w Mieścisku do dziś. Wielkim wydarzeniem dla miasta Mieściska było nadanie prawa magdeburskiego przez Króla Polski Kazimierza IV Jagiellończyka na zjeździe w Piotrkowie Trybunalskim 24 czerwca 1474 roku. I to właśnie ten dzień przyjęto za pierwsze formalne, potwierdzone przywilejem królewskim, nadanie praw miejskich Mieścisku. Od tego dnia stało się ono miastem królewskim z prawem organizowania jarmarków.

- tak Burmistrz przypomniał historię Mieściska

Decyzja Rady Ministrów o utracie praw miejskich miała miejsce 28 maja 1933

Prawa miejskie utraciło wtedy 18 miast. Dlaczego tak się stało?

Jak można wyczytać z ówczesnych dokumentów rządowych, będących podstawą reformy miejskiej, prawa miejskie utracić miały miasta mało perspektywiczne, o nikłych szansach na rozwój gospodarczy, społeczny i infrastrukturalny, o dużej degradacji społecznej, malejącej liczbie ludności i rolniczym charakterze itd.. A dzisiaj w Mieścisku wystarczy rozejrzeć się dookoła, spojrzeć na nowoczesną infrastrukturę, liczne oddolne inicjatywy społeczne, aktywność w klubach, stowarzyszeniach i fundacjach, przeogromny rozwój gospodarczy, nowoczesne i nowatorskie rozwiązania - tak w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej - i inne. To wystarczy, by móc kategorycznie i jednoznacznie powiedzieć, Rada Ministrów wtedy popełniła ogromny błąd, który dziś, po 90 latach, został ostatecznie i nieodwracalnie poprawiony.

- dodał Przemysław Renn

Na sesji został podpisany "Akt o Doniosłości Chwili Przywrócenia Praw Miejskich Miejscowości Mieścisko"

Przyjmujemy niniejszym dokument celem zachowania w pamięci przyszłych pokoleń, 1 stycznia 2024 roku, którym po 90 latach, przywrócone zostały prawa miejskie miejscowości Mieścisko

- powiedziała Przewodnicząca Rady Miejskiej, Kamila Mazurek

Po okolicznościowych przemówieniach, gratulacjach i prezentach dla Burmistrza, Przemysława Renna nastąpiła cześć nieoficjalna - był okolicznościowy tort i kawa dla przybyłych gości oraz ciekawe rozmowy o przyszłości miasta. Następnie wszyscy obecni, wraz z mieszkańcami Mieściska, udali się, w uroczystym przemarszu, w kierunku Biblioteki, gdzie odbyło się jeszcze krótkie przemówienie Burmistrza Mieściska oraz pokaz muzyczno - laserowy.

Cały proces o przywrócenie praw miejskich Mieścisku trwał wiele miesięcy.

To było też powszechne przekonanie mieszkańców Mieściska o dobrym kierunku działań.

Niejednokrotnie byłem pytany o to, czy możemy się ubiegać o to przywrócenie praw miejskich, dlaczego tym miastem nie jesteśmy itd.. To mnie zainspirowało do tego, aby ten temat podjąć, no i zdecydowaliśmy sie na ten formalny krok, który zakończyliśmy sukcesem. Co się teraz zmieni? W zasadzie jest to kwestia symboliki, pewien rodzaj dumy i świadomości, że odzyskaliśmy to, co nam kiedyś, niesłusznie w naszym przekonaniu, zabrano. Są też tego wymierne korzyści - możemy, jako miasto i gmina, korzystać także ze źródeł dofinansowania, które, do tej pory, były tylko dedykowane dla miast. Ułatwia to też pewne procedury planistyczne w obrębie samego miasta.

- powiedział, po uroczystej sesji Rady Miejskiej Przemysław Renn

O tym, co się obecnie zmienia powiedziała również Kamila Mazurek, Przewodnicząca Rady Miejskiej

To właściwie obecnie symbolika i będziemy się musieli do tego przyzwyczaić. Rada, od kiedy zostaliśmy miastem, będzie teraz Radą Miejską w Mieścisku. W zasadzie praca Rady nie będzie się różniła w związku z wcześniejszymi obowiązkami, a stanem zmiany statusu. Pieczątki będą inne, zmienił się szyld na budynku Urzędu i zmienią się wizytówki urzędników.

Jak do zmian odnoszą się mieszkańcy Mieściska?

Mieszkańcy miasta Mieściska, na tę chwilę, obserwują, czy coś będzie się zmieniać. Pomimo, iż w Mieścisku żyje im się dobrze, to jest kilka spraw, które mogłyby ulec poprawie, bądź naprawie. Główną kwestią, do której przychylili się wszyscy nasi rozmówcy, to sprawa autobusów, bądź busa, dzięki którym mogliby swobodnie jeździć do Wągrowca, chociaż dwa razy dziennie. Czy będzie to pierwsze wyzwanie dla Burmistrza Mieściska? Czas pokaze.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto